Wifi Θερμοστάτης χώρου για λέβητα pellet

Περισσότερα
1 Χρόνος 6 Μήνες πριν - 1 Χρόνος 6 Μήνες πριν #177801 από gtsag
Θέλω να πάρω θερμοστάτη χώρου που να συνδέεται με wifi και είτε να είναι επιτραπέζιος, είτε να επιτρέπει ασύρματο σενσορα σε άλλο δωμάτιο, ώστε να τον βάλω στο δωμάτιο του μωρού, διότι η θέση που έχει το σπίτι για επιτοίχιο θερμοστάτη (χωλ) είναι κακή. Ο λέβητας χρησιμοποιεί απλό on/off σύστημα, δηλαδή ψυχρή επαφή (dry contact) 2 καλωδίων, δίχως δηλαδή να έχει c-wire που θέλουν ορισμένοι θερμοστάτες, όπως ecobee κλπ. Δεν με ενδιαφέρει και πολύ να είναι smart, με ενδιαφδέρουν τα παραπάνω και να είναι αξιόπιστος, δηλαδή να μην έχει συχνές αποσυνδέσεις από το wifi και ιδανικά να μπορεί να λειτουργήσει και χωρις internet/wifi, όπως για παράδειγμα ο google sense v3, που ο θερμοστάτης επικοινωνεί με το heat link (που ελέγχει τον λέβητα απευθείας και όχι μέσω wifi).

Έχω δει τους google sense v3 και salus it500. Σχετικά ακριβοί και οι δύο.
Στον πρώτο με χαλάει το ότι δεν μπορώ να ρυθμίσω την υστέρηση, που είναι κλειδωμένη στον 1οC, δηλαδή θα έχω 2-3 βαθμούς διαφορά στο δωμάτιο που θα τον έχω. Επίσης με χαλάει το ότι η βάση του πρέπει να είναι συνδεδεμένη με usb cable για τροφοδοσία, που δεν είναι απαγορευτικό, αλλά είναι σπαστικό. Και τέλος, ότι τα περισσότερα από τα smart & learning features του θεωρω ότι θα είναι σχεδόν άχρηστα για λέβητα πέλλετ, οπότε δεν δικαιολογώ να ξοδέψω 220 Ευρώ που τον βρήκα. Επιπλέον, για να γλυτώσω την ταλαιπωρία με τη usb τροφοδοσία θα μπορούσα να βάλω ασύρματο σενσορα που πωλείται εξτρα, οπότε ένα 50αρη ακόμα περίπου, αν υπήρχε και διαθέσιμος, που δεν υπάρχει αυτή την περίοδο στην Ευρώπη...

Στον δεύτερο με χαλάει κυρίως η ακριβή τιμή, αφού τον βρίσκω πιο ακριβά από τον google sense v3 (235 Ευρώ)...
Last edit: 1 Χρόνος 6 Μήνες πριν by gtsag.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 6 Μήνες πριν #177803 από dimlyk
μηπως να ρυθμισεις τον θερμοστατη σε υψηλοτερη θερμοκρασια και να βαλεις ρυθμιστικες βανες στα σωματα στους χωρους που ζεσταινονται περισσοτερο ? δεν ξερω πως το σκεφτεσαι αλλα αν η διαδορα θερμοκρασιας ειναι σημαντικη μονο με θερμοστατη μαλλον δεν θα κανεις δουλεια ....επιπλεον ισως να μεγαλωνε το σωμα στον ψυχροτερο χωρο ...η εξισοροπηση θερμοκρασιας δεν ειναι κατι απλο .... μπορεις να ξεκινησεις απλα κλεινοντας λιγο λιγο βανες σε σωματα η κολεκτερ αν υπαρχει κι αποφασιζεις στην πορεια αν χρειαζεται και κατι αλλο ... 


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 6 Μήνες πριν #177812 από gtsag
Απαντήθηκε από gtsag στο θέμα Wifi Θερμοστάτης χώρου για λέβητα pellet
Σίγουρα το θέμα μου δεν είναι θέμα απλά θερμοστάτη, απλώς θεωρώ ότι θα βοηθούσε ένας θερμοστάτης στο παιδικό, τουλάχτιστον να μην κρυώσει το μωρό μέχρι να βρώ λύση για τη διαφορά θερμοκρασίας, αλλά και για λίγη εξοικονόμηση, αφού με αυτόν που έχω και εκεί που τον έχω, συχνά νιώθω ότι ζεσταίνεται περισσότερο το σπίτι από ότι πρέπει. Χωρίς να έχω κάνει ακριβείς μετρήσεις τον περασμένο Χειμώνα, γιατί δεν είχαμε μωρό, μου φαίνεται ότι το παιδικό είναι το πιο κρύο δωμάτιο, όχι τρελή διαφορά, αλλά μπορεί και να φτάνει τους 2 βαθμούς η διαφορά όταν έχει πολύ κρύο έξω, συγκριτικά π.χ. με την κρεβατοκάμαρα.

Δεν είναι βορεινό, αλλά είναι εκτεθιμένο από 2 μεριές και έχει και μπαλκονόπορτα. Είναι 13,5 τ.μ. και έχει σώμα πανελ δίστηλο (22) 109x80. Προς το παρόν δεν φαίνεται να έχει μεγάλη διαφορά στη θερμοκρασία, 0,3 οC μέτρησα χθες, αλλά δεν έχει χαμηλή θερμοκρασία έξω και συνεπώς οι μεγαλύτερες απώλειες που έχει δεν κάνουν σημαντική διαφορά. Το σπίτι είναι μονοκατοικία 30 ετών, εκτεθιμένη από παντού. Έχει διπλό τούβλο με μόνωση παντού, κεραμοσκεπή με μόνωση, αλλά δεν έχει μόνωση στις δοκούς ούτε και στο πάτωμα (από κάτω υπάρχει ημιυπόγειο/λεβητοστάσιο).

Σκέφτομαι να βάλω τρίστηλο πάνελ στο παιδικό, αλλά ίσως αργότερα, όταν κάνει κανένα κρύο και μπορέσω να μετρήσω πιο αξιόπιστα τη διαφορά θερμοκρασίας με την κρεβατοκάμαρα, ώστε να μπορώ να εκτιμήσω καλύτερα πόσες παραπάνω θερμίδες θα χρειαστώ, γιατί φοβάμαι μην το παρακάνω και γίνει φούρνος. Πρόσφατα διάβασα και για τις θερμοστατικές βάνες/κεφαλές, φαντάζομαι αυτό εννοείς με ρυθμιστικές βάνες.

Κάνουν καλή δουλειά αυτές; Είδα κάποιες που τις ρυθμίζεις από το 1 έως το 5, θα βοηθούσαν αυτές; Για παράδειγμα αν έβαζα ένα τρίστηλο και ανέβαζα τις θερμίδες 1,4-1,5x και θερμοστατική βανα μόνο σε αυτό, θα μπορούσα να εξισορροπήσω την κατάσταση ώστε να μην γίνει φούρνος;

Δεν έχω καθόλου εμπειρία με αυτές και δεν ξέρω πόσο ευαίσθητες και πόσο αξιόπιστες είναι.

Υ.Γ. Σχετικά με αυτό που λές για τους διακόπτες, φοβάμαι να πειραματιστώ γιατί τα τελευταία 20 έτη δεν νομίζω να τους έχουμε δουλέψει καθόλου και φοβάμαι να μη μου μείνουν στο χέρι. Επίσης δε νομίζω να δώσουν καλή λύση στο πρόβλημα, γιατί κυρίως στο παιδικό έχω το πρόβλημα, δηλαδή 1 δωμάτιο. Ο λέβητας είναι μεγάλος, άνετα σηκωνει τις εξτρα θερμίδες ενός μεγαλύτερου σώματος στο παιδικό. 

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 6 Μήνες πριν #177821 από dimlyk
ναι θερμοστατικες ενοοω ...οι επωνυμες ειναι και αξιοπιστες και σιγουρα κανουν δουλεια ,,,για το μωρο βαλε ενα πιο μεγαλο σωμα ...γενικα τα μωρα θελουν πανω απο 20 βαθμους και κλειστες πορτες για να μην υπαρχουν ρευματα (κι ενα ερωτημα σε παιδιατρο που θα συστησει και υγραντηρα λογικα) 
και μη φοβασαι τις βαννες καλο ειναι να παιζουν για να ξεκολανε ...για να μη γεμισεις θερμοστατικες που ειναι η νεα μοδα μπορεις να βαλεις τον χωρο του θερμοστατη ωστε να μενει πιο κρυος οποτε να ζεσταινονται τα αλλα δωματια (δυστυχως μονο με δοκιμες ) μεχρι να βρεις τι σε ικανοποιει 
και μια ευκολη λυση να μονωσεις με φελιζολ απλο η heraklith τα ταβανια του υπογειου σε οποιους χωρους δεν θερμαινονται απ τον λεβητα 
και προσοχη στην μπαλκονοπορτα αν βαζεις το χερι σου και αισθανεσαι κρυο αερα ,,,βαλε αεροστοπ αλλα και καθνημερινο καλο εξαερισμο στο παιδικο 
ολα για το μωρο φιλε μου κι ευχομαι να ειναι γερο και να το δεις οπως επιθυμεις !


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": gtsag

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 6 Μήνες πριν #177856 από theoilia
Καλές οι θερμοστατικες αλλά να ξέρεις πως θα χρειαστείς και inverter κυκλοφορητή ή βαλβίδα εξισορρόπησης γιατί αλλιώς θα ακούς θορύβους από τα σώματα. Αλλά νομίζω πως βάζοντας σε όλα τα σώματα θερμοστατικες και βάζοντας τον θερμοστάτη στους 25 πχ θα λύσεις το πρόβλημα σου. 

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.065 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ