Αντιανεμικό καπέλο

Περισσότερα
1 Χρόνος 7 Μήνες πριν #177290 από Καλαμαρης
Αντιανεμικό καπέλο δημιουργήθηκε από Καλαμαρης
Καλημέρα και καλό υπόλοιπο σε όλους! Έχω μπερδευτεί λίγο με το τι αντιανεμικό καπέλο να βάλω στην καμινάδα του λέβητα πελλετ που χρησιμοποιώ. Προφανώς υπάρχουν διάφορα είδη, ποιο είναι το καλύτερο να επιλέξω; Σε λίγο θα κατεβάσω την καμινάδα να την καθαρίσω οπότε είναι ευκαιρία να αλλάξω το παλιό με το σωστό καπέλο 

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 7 Μήνες πριν #177291 από giannis kalor
Απαντήθηκε από giannis kalor στο θέμα Αντιανεμικό καπέλο
Δεν υπάρχει σωστό καπέλο .
Υπάρχει απλό με λαμακια που είναι φθηνό
Και υπάρχουν τα ακριβά καπέλα που γυρίζουν και είναι σαν στρόβιλος με σαφώς καλύτερη λειτουργία αλλά πιο συχνό μπούκωμα και πιο τακτικό καθάρισμα .
Όλα είναι θέμα χρημάτων.
Επίσης υπάρχουν αντιανικα καπέλα που έχουν σχήμα πουλιού τα οποία δεν γνωρίζω γιατί είναι .

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 6 Μήνες πριν #177294 από Καλαμαρης
Απαντήθηκε από Καλαμαρης στο θέμα Αντιανεμικό καπέλο
Καλησπέρα, και οι 2 τεχνικοί που μου έχουν κάνει συντήρηση στον λέβητα μου έχουν συστήσει να βάλω αντιανεμικό. Για διάφορους λόγους δεν το έκανα μέχρι τώρα. Το καπέλο που φοράει ο δικός μου λέβητας είναι σε σχημα πλατιάς πυραμίδας τόσο στο πάνω μέρος του όσο και στο κάτω. Δεν μπορώ να το περιγράψω καλύτερα, αλλά είναι από τα απλά καπέλα που βάζουν. Με έχει ταλαιπωρήσει λίγο ο λέβητας τα τελευταία 2 χρόνια καθώς μου έκανε αναστροφή φλόγας, οπότε προσπαθώ να κάνω κάτι καλύτερο στην καμινάδα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 6 Μήνες πριν #177328 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Αντιανεμικό καπέλο
Το απλό το κωνικό καπέλο είναι μια χαρά. Καπέλα με μηχανισμό που γυρίζουν και άλλα διακοσμητικά για τζάκι απαγορεύονται δια ροπάλου. Για την αναστροφή φλόγας ευθύνεται η μη στεγανοποίηση της διαδρομής του καυσίμου πριν τον καυστήρα και ο χαμηλός ελκυσμός κοντής ή αμόνωτης ή με πολλές γωνίες καμινάδα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 6 Μήνες πριν #177329 από Καλαμαρης
Απαντήθηκε από Καλαμαρης στο θέμα Αντιανεμικό καπέλο
Δεν μπορεί να γίνει αναστροφή φλόγας και από βρώμικη καμινάδα; Τον δουλεύω 10 χρόνια τον λέβητα χωρίς πρόβλημα και μου το έκανε 2 φορές τις 2 χρονιές που είχα φέρει άλλο τεχνικό. Η καμινάδα είναι με διπλό τοίχωμα και δεν έχει γωνίες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 6 Μήνες πριν #177330 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Αντιανεμικό καπέλο
Δώσε μας περισσότερες λεπτομέρειες, τι τύπου καυστήρα έχεις; Καμινάδα Φ150; Και πόσο μπορεί να βρωμίσει η καμινάδα πέλλετ μέσα σε ένα χρόνο ώστε να μπουκώσει και να σου κάνει τέτοια θέματα με τον ελκυσμό; Έχεις μετρήσει καθόλου ελκυσμό και καυσαέρια, έστω θερμοκρασία καυσαερίων; Το πέλλετ το πιο καθαρό καύσιμο βιομάζας, με ίσια και μονωμένη καμινάδα δε δικαιολογούνται τόσες επικαθίσεις όσες λες. Θα πρέπει οι ρυθμίσεις σου να είναι αλλού γι' αλλού.

Σχετκά με την αναστροφή, αν είναι αεροστεγή το σιλό, ο κοχλίας, το σπιράλ και το πίσω μέρος του καυστήρα, τότε δε μπορούν καούν προς αυτή την κατεύθυνση τα καυσαέρια, χώρια που ο ανεμιστήρας τα σπρώχνει προς την καμινάδα. Κάτι πάει πολύ λάθος αν έχεις αναστροφή φλόγας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ