Λέβητας πελετ thalia 30 kw 2012 έτος κατασκευής

Περισσότερα
2 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 2 Χρόνια 3 Μήνες πριν #175150 από IIraklissakis1908
Το ανοίγω το κλείνω το βαράω πάει στο 2.5 και όταν περάσει ή ώρα πιάνει 3.5 θέλει αλλαγή θα πάω να αγοράσω αύριο .. Από αυτά που βλέπω και από αυτά που με έχετε πει θα ήθελα να αυξήσω την φλόγα είναι σχετικά κοντή... Αν ξέρεις φίλε μου και πόσο να είναι τα καυσαέρια φυσιολογικά τώρα είναι 120 
Last edit: 2 Χρόνια 3 Μήνες πριν by IIraklissakis1908.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 2 Χρόνια 3 Μήνες πριν #175152 από IIraklissakis1908
Καλημέρα... Το βρήκα αυτό που με λες... Εμένα έχουν... Και από τι είδα έλεγε ότι καλό είναι να μην έχει ένα πίσω δεξια.. Ισχύει αυτό;;;..... Τώρα από αυτά που κατάλαβα θέλει να δυναμώσω την φλόγα πως να το κάνω αυτό;;; και τα καυσαέρια είναι στο 120 πόσο είναι το φυσιολογικό;;;  η φλόγα είναι σχετικά κοντή 
Last edit: 2 Χρόνια 3 Μήνες πριν by IIraklissakis1908.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 3 Μήνες πριν #175157 από rofos

Καλημέρα... Το βρήκα αυτό που με λες... Εμένα έχουν... Και από τι είδα έλεγε ότι καλό είναι να μην έχει ένα πίσω δεξια.. Ισχύει αυτό;;;..... Τώρα από αυτά που κατάλαβα θέλει να δυναμώσω την φλόγα πως να το κάνω αυτό;;; και τα καυσαέρια είναι στο 120 πόσο είναι το φυσιολογικό;;;  η φλόγα είναι σχετικά κοντή 

Τι εννοείς " το βρήκα αυτό που λες" , " Εμένα έχουν" και " καλύτερα να μην έχει ένα πίσω δεξιά";. Χάθηκα τελείως , κάνε μια μετάφραση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 3 Μήνες πριν #175165 από rofos

Καλημέρα... Το βρήκα αυτό που με λες... Εμένα έχουν... Και από τι είδα έλεγε ότι καλό είναι να μην έχει ένα πίσω δεξια.. Ισχύει αυτό;;;..... Τώρα από αυτά που κατάλαβα θέλει να δυναμώσω την φλόγα πως να το κάνω αυτό;;; και τα καυσαέρια είναι στο 120 πόσο είναι το φυσιολογικό;;;  η φλόγα είναι σχετικά κοντή 

Τι εννοείς " το βρήκα αυτό που λες" , " Εμένα έχουν" και " καλύτερα να μην έχει ένα πίσω δεξιά";. Χάθηκα τελείως , κάνε μια μετάφραση.
 
Οκ τώρα το κατάλαβα. Μιλάς για τους επιβραδυντές καυσαερίων που ρώτησα πιο πάνω. Αγνόησε το προηγούμενο ποστ μου. Καλό είναι να γράφεις σε παράθεση αν αναφέρεσε σε προηγούμενα ποστ για να είναι πιο εύκολα στη κατανόηση.
Που σου είπαν ότι πίσω δεξιά είναι καλύτερα να μην έχει;
Πως δουλεύεις τον λέβητα AUTO, MANUAL ή ECO;
 

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 2 Χρόνια 3 Μήνες πριν #175167 από IIraklissakis1908
Στο eco τον έχω... Έτσι ήταν έτσι το άφησε ο υδραυλικός... Τα καυσαέρια πιο είναι το φυσιολογικό τους;;; είχε πολύ χαμηλή φλόγα τόσο καιρό ανέβασα την ρύθμιση χρόνος στην ελάχιστη ισχύ και το χρόνο στην μέγιστη ισχύ είναι στο μενού κοχλια... Και επίσης ανέβασα στροφές στην ελάχιστη ισχύ και στροφές στην μέγιστη ισχύ... Μενού αέρα καύσης.... Με πήγε την φλόγα παρα πολύ ωραία.. Με ανέβασε τη θερμοκρασία νερού από 54 σε 64 βαθμούς.... Τα καυσαέρια φτάσανε μέχρι 146 βαθμούς
 
Last edit: 2 Χρόνια 3 Μήνες πριν by IIraklissakis1908.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 3 Μήνες πριν #175173 από rofos
Το  ECO δουλεύει καλά. Αν μπορείς άστο εκεί. Τώρα, αν αλλάζεις τις τιμές στο min και max του κοχλία ή ανεμιστήρα καυσαερίων απαραίτητα να έχεις τις τιμές στο μενού dosol στο μηδέν (0). Και αυτό γιατί όταν βρεις την ιδανική καύση με τις ρυθμίσεις που χρειάζεται ο λέβητας και οι τιμές στο dosol είναι μηδέν (0), όταν  κάνει μία παγωνιά γερή ή κάνει μία περίοδο καλοκαιρίες να μπορείς να ανεβάζεις ή να κατεβάζεις από το μενού dosol +1, +2 , -1, -2 ανάλογα. Θα έχεις δηλαδή ρυθμισμένο λέβητα με σημείο αναφοράς το μηδέν (0) αν με κατάλαβες τι λέω. Βέβαια αν αλλάξεις μάρκα πέλλετ μπορεί να χρειαστεί να ανεβάσεις ή να κατεβάσεις από το dosol. Αν το καινούργιο πέλλετ έχει πολύ μεγάλη διαφορά στο μήκος του από το πέλλετ που είχες ρυθμίσει το λέβητα πριν, ίσως να χρειαστεί και λίγο τσίμπημα από το μενου του κοχλία ή αέρα καύσης. Οσο καις πέλλετ και παρακολουθείς την καύση θα αποκτάς και εμπειρία. Θα δεις μετά από καιρό ότι  είναι παιχνιδάκι. Τώρα για τα καυσαέρια δεν μπορούμε να πούμε πόσο πρέπει να είναι. Ο κατασκευαστής έγραφε για 160 βαθμούς. ΑΛΛΑ για το πόσο πρέπει να είναι στην πραγματικότητα πρέπει να έρθει άνθρωπος- επαγγελματίας με αναλυτή καυσαερίων να τον κουμπωσει στη καμινάδα και να σου βγάλει πόσο πρέπει να είναι τα καυσαέρια για να παραλάβεις τη μέγιστη απόδοση του λέβητα. Εμπειρικά από το δικό μου λέβητα ( που είναι πολύ κοντά με το δικό σου) όταν είναι φρεσκοκαθαρισμένος τα καυσαέρια είναι περίπου 105-110 βαθμοί και όσο περνάνε οι μέρες ανεβαίνουν. Οταν πιάνουν 160 βαθμοί σιγά-σιγά ετοιμάζομαι για καθάρισμα. Από 180-190 βαθμούς κάνω καθάρισμα. Από 180-190 βαθμούς και πάνω υπάρχει αυξημένη κατανάλωση πέλλετ και μη απόδοση του λέβητα μου. Δες και στο νήμα MyTherm IOLI 18+3 έχω γράψει κάποια πράγματα για τη φλόγα, μη τα ξαναγράφω. Φώναξε κάποιον μηχανολόγο ή θερμουδραυλικό όπως σου έγραψα να δει την υδραυλική εγκατάσταση, λίγο ψηλά τα βλέπω τα 2,8 πίεση.
Ενημέρωσε αν θες εδώ το νήμα για  τα αποτελέσματα, ώστε να παίρνουν πληροφορία και οι υπόλοιποι νέοι χρήστες. Διότι όπως είχα ξαναγράψει,αρκετοί πηραν την πληροφορία εδώ μέσα και μετά εξαφανίστηκαν. Η ακόμα χειρότερα παρακολουθούν τα θέματα αλλά δεν απαντούν για να βοηθήσουν , όπως οι ίδιοι βοηθήθηκαν.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.082 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ