Πρόβλημα στον λέβητα πέλλετ

Περισσότερα
2 Χρόνια 5 Μήνες πριν #173781 από VASILIKI
Καλησπέρα σας... έχω τον λέβητα Thalia plus της mytherm... έχω ένα θεματακι το οποίο σπάω το κεφάλι μου γιατί με βγάζει συνέχεια αυτό το πρόβλημα... ενώ δουλεύει κανονικά ακριβώς στις 2 μέρες με βγάζει αποτυχημένη έναυση Α01... Ενώ είναι καθαρός σε όλα... πετάει πέλλετ και γεμίζει η Σκάρα μέχρι πάνω ακαφτο πέλλετ και λογικό να μην μπορεί να ανάψει η φλόγα και με βγάζει αποτυχημένη έναυση...τι μπορεί να φταίει;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 2 Χρόνια 5 Μήνες πριν #173782 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Ανέβασε το χρόνο ζεσταματος(προεναυσης )και αέρας μεταβατικές δοκίμασε η +3 η -3  η Βάλε μια άλλη αντίσταση έχει χάσει την ισχύ της !!!!ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΚΟΡΥΦΑΙΑ ΒΡΕΣ εδώ www.facebook.com/kostas.pixas
η δες το τηλ στο προφιλ μου να σου πω άλλαξα προχτές σε μια.
Last edit: 2 Χρόνια 5 Μήνες πριν by ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 5 Μήνες πριν #173783 από VASILIKI
Απαντήθηκε από VASILIKI στο θέμα Πρόβλημα στον λέβητα πέλλετ
Ο χρόνος ζεσταματος (προεναυσης) που πρέπει να το βρω αυτό; μπορώ να έχω ακριβώς τι πρέπει να πατήσω;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 5 Μήνες πριν #173784 από rofos
Απαντήθηκε από rofos στο θέμα Πρόβλημα στον λέβητα πέλλετ
Το πιο βασικό στον συγκεκριμένο λέβητα  είναι να έχει πάντα καθαρό τασάκι. Εάν έστω και το 1/3 της επιφάνειάς του είναι φραγμένη από υπολείμματα " φρυγανιά" στο τασάκι τότε έχεις μεγάλη πιθανότητα για αποτυχία έναυσης. Οσο πιο 2η ποιότητα πέλλετ καίμε τόσο πιο συχνό καθάρισμα το τασάκι θέλει. Το άλλο βασικό είναι όταν ο λέβητας μπαίνει στη φάση για να ανάψει το πέλλετ , η ποσότητα του πέλλετ που  πρέπει να υπάρχει στο τασάκι θα πρέπει να είναι λίγο πιο πάνω από την τρύπα της αντίστασης. Και το 3ο βασικό είναι ο αέρας στην έναυση. Ο πολύς αέρας δεν ανάβει το πέλλετ, αντίθετα το δυσκολεύει να ανάψει. Εάν έχεις ψηλά τον αέρα κατά την έναυση δοκίμασε να τον χαμηλώσεις. Δοκίμασε στο μενού 》dosol 》aeras metavatikes 1, 0, -1, -2 και παρατήρησε τα αποτελέσματα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 5 Μήνες πριν #173785 από VASILIKI
Απαντήθηκε από VASILIKI στο θέμα Πρόβλημα στον λέβητα πέλλετ
Αυτή την στιγμή έχω πέλλετ μεταβατικές 0, πέλλετ ισχύος -2, αέρα μεταβατικές +2, αέρα ισχύος +2..δεν νομίζω να είναι σωστά όμως

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 5 Μήνες πριν #173786 από VASILIKI
Απαντήθηκε από VASILIKI στο θέμα Πρόβλημα στον λέβητα πέλλετ
Καλημέρα Κώστα, αυτή την στιγμή έχω πέλλετ μεταβατικές 0, πέλλετ ισχύος -2, αέρα μεταβατικές +2, αέρα ισχύος +2..δεν νομίζω να είναι σωστά όμως

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ