Πόσο γρήγορα θα πουλήσουμε την Κύπρο;

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #95229 από KERBEROS

ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ έγραψε: Πέτρο, μαζέυεις καταθέσεις.. φέρνεις λεφτά στη χώρα σου.. ΠΩΣ???
Γιατί θα στα φέρουν οι ξένοι?
Ή μήπως δεν είναι αυτοί που επιχείρησαν στη Κύπρο κι έφεραν την ανάπτυξη?
Τα λεφτά αυτά είναι παθητικό, πληρώνεις τόκους και μάλιστα υψηλούς για να έρθουν....
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΔΑΝΕΙΣΕΙΣ ΜΕ ΥΨΗΛΟΤΕΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙΣ ΚΕΡΔΟΣ... ναι?????
Που θα τα δανείσεις???
Μιά εύκολη λύση είναι ομόλογα που δίνουν υψηλότερο τόκο άπό αυτόν που πληρώνεις.
Ποιά ήταν αυτά, τα Ελβετικά??.. τα Αγγλικά??.. τα Γαλλικά??? ή τα Ελληνικά???
Τα κάνεις λοιπόν Ελληνικά.. και κάνεις και το σταυρό σου...
Μπορέις να τα κάνεις και Αργεντινής...
Μπορέις να τα δώσεις και σε επιχειρηματίες.. Σε ποιούς??? στους σωστούς που βρίσκουν δανεικά με 3 και 4%???? ΟΧΙ...
Θα τα δώσεις λοιπόν με ρίσκο σε αυτούς που δε βρίσκουν φτηνό χρήμα...
Σ αυτό που ακολούθησαν Πέτρο υπήρχε ρίσκο.
Ναι σήμερα αυτό που πάνε να τους κάνουν είναι άθλιο.
Αλλά ξέρεις κάτι... στη Κύπρο ξεπλενόταν χρήμα... είναι κοινό μυστικό αυτό χρόνια τώρα.
Για κάθε δολλάριο ξεπλυμένου χρήματος, κάποιος Ρωσος, Ουκρανός.. οτιδήποτε, είδε τη κόρη του να γίνεται πόρνη, το γιό του ναρκομανή, τον αδελφό του να σκοτώνεται από μαύρα όπλα.
Κάποιοι σ αυτό το κόσμο, ξέπλυναν με ευκολία. Το έκαναν και ολες οι Γερμανικές τράπεζες αυτό. Το έκαναν και Ελληνικές.. αλλά το εκαναν και Κυπριακες...
Που βασίστηκε τελικά η ανάπτυξη της Κύπρου? Σε ποιά παραγωγική διαδικασία?


Αυτά που μου λες είναι τα 'επιτεύγματα' του συγχρονου καπιταλισμού! Άρα η Κύπρος έκανε ό,τι έκαναν όλοι. Το ίδιο γίνεται σε πάρα πολλές χώρες. Αυτός είναι ο καπιταλισμός. Αν δε θέλουμε να βλέπουμε τους Ουκρανούς και τους Ρώσους να υποφέρουν, ας αλλάξουμε σύστημα! Έλα όμως που δε γίνεται. Οπότε ακολουθούμε τους κανόνες του. Γιάννη, είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ να λες ότι σχεδόν αξίζουν αυτό που παθαίνουν οι Κύπριοι. Ας πάθουν τότε τα ίδια και οι κάτοικοι όλων των οικονομικών 'παράδεισων ' του κόσμου.
Αυτή είναι η Λουθηρανική λογική Μέρκελ!!!
Τιμωρώ τους λαούς για τα λάθη των πολιτικών και των τραπεζών τους. Έλεος!!!

Εξάλλου όλα τα παραπάνω δεν αναιρούν το γεγονός ότι τους πουλήσαμε. Απλά κοιτάμε και -το χειρότερο- κάποιοι στην Αθήνα παρακαλάνε να καταστραφεί η Κύπρος, για να αποδείξουν ότι το δικό τους ΝΑΙ είναι το σωστό. Τόσο ξεφτελισμένη ράτσα είμαστε...

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": vag1234

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #95275 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ
Καλημέρα,
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, πως αυτά είναι τα επιτεύγματα του σύχρονου καπιταλισμού. Και ΒΕΒΑΙΑ οι πολιτικοί και το κεφάλαιο (τράπεζες και άλλοι μαζί) είναι οι κατ αρχήν εμπνευστές. Η μέρκελ και οι όμοιοι της και η λογική της θρησκείας της στο βάθος δε μας αφορά. Ποιά είναι στη πράξη η λογική της δικής μας εκκλησίας (όχι θρησκείας) τα τελευταία 40 χρόνια?
Αν οι λαοί δεν εζησαν σύμφωνα με αυτά (και μιλάμε για τους πολλούς), τότε έχεις απόλυτο δίκιο να μιλάς και να λες πως είναι απαράδεκτο να τιμωρηθούν. Φοβάμαι όμως πως στην άγνοια τους, ακολούθησαν τη συνταγή και έπεσαν στη παγίδα. Η ευθυνη αυτών που έσκαψαν το λακο αδιαπραγμάτευτη, κανείς δε λέει πως είναι άγιοι.
Όταν εγώ θαμπώθηκα από την ομορφιά μιάς γυναίκας και πήγα μαζί της και έπαθα ότι έπαθα, δε μπορέι να κατηγορούμε μονάχα εκείνη. Κάπου φταίω και εγώ και για το κομμάτι της δικής μου λανθασμένης απόφασης εξ ολοκλήρου. Μπορούσα να χω φύγει νωρίτερα. Μπορούσα να μην έχω παέι καθόλου.
Προσπαθώ να ξανασταθώ στα πόδια μου, είναι το μόνο που μπορώ να κάνω. Για μένα δεν έχει νόημα να λέω.. (πωπω τι βλακεία έκανα..) Μονάχα να μαθω μπορώ από αυτό, να μην επαναλάβω. Όμως ξαναστήνω σπίτι, δουλέυω διπλά ν αποκαταστήσω ζημίες, προσπαθώ να επιβιώσω. Σήμερα που το βλέπω ιστορικά, κατανοώ πόσα μπορούσα να έχω αποφύγει, κατανοώ πως φαίνοταν πως θα καταλήξει έτσι. Τη στιγμή που έπρεπε τελικά όμως, δεν έκανα τίποτα. Το τελικό αποτέλεσμα, η σημερινή ζωή μου.
Ψάχνω μονάχα μπροστά, μ αυτό που έχω πλέον και προχωρώ.
Δε λέω πως οι άλλοι ήταν καλοί. Για το αν εξακολουθούν να μας οδηγούν στη καταστροφή, φταίμε ΚΑΙ εμείς. Οφείλουμε να το αλλάξουμε αυτό, όχι μονάχα στα λόγια, ούτε ζώντας με αυτά που μας επιβάλλουν, αλλά με αποφάσεις δικές μας και στάση ζωής.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #95286 από agge72

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #95287 από χρηστος8
Οι γκαγκστερ της ΕΕ αρχισαν να δειχνουν το πραγματικο χιτλερικο τους προσωπο...δεν μπορουν καν να φορεσουν το προσωπειο που ειχαν μεχρι σημερα...ειναι επικινδυνοι και δεν προσφερουν βοηθεια σε καμια χωρα...ειναι ικανοι μονο να καταστρεφουν τις χωρες που βαζουν στο χερι.

Η μποχα και δυσωδια που αναδυει η υποτιθεμενη ΕΕ μυριζει θανατηφορα για ολες της χωρες πλεον, εκτος της Γερμανιας.

Ρωτω εγω ο ασχετος με τα οικονομικα...γιατι κοπτονταν τοσα χρονια να βαλουν στο ευρω την μικρη μας Κυπρο;;;

Δεν ηξεραν πριν την βαλουν ποια ειναι τα πραγματικα οικονομικα της στοιχεια;;;

Δεν ηξεραν ποσο δυσαναλογες ηταν οι καταθεσεις σε συναρτηση με το ΑΕΠ στις Κυπριακες τραπεζες;;;

Ηξεραν ολα τα παραπανω και πολλα αλλα...μονο που δεν μπορουσαν να βαλουν χερι σε τιποτα γιατι η Κυπρος ειχε το δικο της νομισμα...αυτο ακριβως ηταν και το προβλημα, για να βαλουν χερι στην χωρα επεισαν τους Κυπριους πολιτικους αρχικα, οτι η εισοδος στην Ευρωζωνη θα αποβει προς οφελος τους.

Ετσι και εγινε στην πορεια... το σχεδιο κατακτησης ξεκινησε με τον πιο αδυναμο κρικο την Ελλαδα.

Αφου οι προδοτες πολιτικοι μας, υπογραψαν και δεχτηκαν αδιαμαρτυρητα ΤΑ ΠΑΝΤΑ...κουρεμα χρεους,PSI και δεν ξερω κι εγω τι αλλο, οι Κυπριακες τραπεζες βρεθηκαν εκτεθειμενες στο Ελληνικο χρεος.

Μια χαρα τους εκατσε τους οικονομικους δολοφονους...τωρα ανοιξε ο δρομος για κατακτηση της Κυπρου.

Ελπιζω και ευχομαι το μεγαλο οχι που ειπαν οι λεβεντες Κυπριοι, να σημαινει και την εξοδο τους απο το ευρω.

Η επιστροφη στη λιρα θα τους γονατισει αρχικα, αλλα η χωρα πλεον θα ειναι ελευθερη να φτιαξει την οικονομια της οπως και πριν την εισοδο της στο ευρω.

Μια εξοδος της Κυπρου απο το ευρω, μπορει σε λιγο καιρο να ριξει ολοκληρη την Ευρωζωνη και το ξερουν καλα οι δολοφονοι.

Η καταργηση της τραπεζικης πιστης προς την Κυπρο, σημαινει οτι μπορει να γινει ΑΥΡΙΟ σε οποιαδηποτε χωρα του Ευρωπαικου νοτου.

Εξοδος απο το κλαμπ των δολοφονων τωρα...και για την Κυπρο και για την Ελλαδα και κυριως για τα παιδια μας.

Προσωπικα εχω αποδεχτει, οτι ειναι καλυτερο να χασω την περιορισμενη ολο και περισσοτερο ζωη μου παλευοντας...ωστε τα παιδια μου να μεγαλωσουν σε μια ελευθερη χωρα καποια στιγμη και οχι αποικια.

Πλεον ΚΑΝΕΙΣ μας δεν θα εχει δικαιολογια αν παραμεινει αυτη η κατασταση.

Ο ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΣ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΟ ΣΤΟΧΑΣΤΡΟ ΣΥΝΕΛΛΗΝΕΣ!!!



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GeoTa, stergiosbik, stelios, ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ, aithio, PRIMUS 45, vag1234, fotisbasm

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #95296 από PRIMUS 45

χρηστος8 έγραψε: Οι γκαγκστερ της ΕΕ αρχισαν να δειχνουν το πραγματικο χιτλερικο τους προσωπο...δεν μπορουν καν να φορεσουν το προσωπειο που ειχαν μεχρι σημερα...ειναι επικινδυνοι και δεν προσφερουν βοηθεια σε καμια χωρα...ειναι ικανοι μονο να καταστρεφουν τις χωρες που βαζουν στο χερι.

Η μποχα και δυσωδια που αναδυει η υποτιθεμενη ΕΕ μυριζει θανατηφορα για ολες της χωρες πλεον, εκτος της Γερμανιας.

Ρωτω εγω ο ασχετος με τα οικονομικα...γιατι κοπτονταν τοσα χρονια να βαλουν στο ευρω την μικρη μας Κυπρο;;;

Δεν ηξεραν πριν την βαλουν ποια ειναι τα πραγματικα οικονομικα της στοιχεια;;;

Δεν ηξεραν ποσο δυσαναλογες ηταν οι καταθεσεις σε συναρτηση με το ΑΕΠ στις Κυπριακες τραπεζες;;;

Ηξεραν ολα τα παραπανω και πολλα αλλα...μονο που δεν μπορουσαν να βαλουν χερι σε τιποτα γιατι η Κυπρος ειχε το δικο της νομισμα...αυτο ακριβως ηταν και το προβλημα, για να βαλουν χερι στην χωρα επεισαν τους Κυπριους πολιτικους αρχικα, οτι η εισοδος στην Ευρωζωνη θα αποβει προς οφελος τους.

Ετσι και εγινε στην πορεια... το σχεδιο κατακτησης ξεκινησε με τον πιο αδυναμο κρικο την Ελλαδα.

Αφου οι προδοτες πολιτικοι μας, υπογραψαν και δεχτηκαν αδιαμαρτυρητα ΤΑ ΠΑΝΤΑ...κουρεμα χρεους,PSI και δεν ξερω κι εγω τι αλλο, οι Κυπριακες τραπεζες βρεθηκαν εκτεθειμενες στο Ελληνικο χρεος.

Μια χαρα τους εκατσε τους οικονομικους δολοφονους...τωρα ανοιξε ο δρομος για κατακτηση της Κυπρου.

Ελπιζω και ευχομαι το μεγαλο οχι που ειπαν οι λεβεντες Κυπριοι, να σημαινει και την εξοδο τους απο το ευρω.

Η επιστροφη στη λιρα θα τους γονατισει αρχικα, αλλα η χωρα πλεον θα ειναι ελευθερη να φτιαξει την οικονομια της οπως και πριν την εισοδο της στο ευρω.

Μια εξοδος της Κυπρου απο το ευρω, μπορει σε λιγο καιρο να ριξει ολοκληρη την Ευρωζωνη και το ξερουν καλα οι δολοφονοι.

Η καταργηση της τραπεζικης πιστης προς την Κυπρο, σημαινει οτι μπορει να γινει ΑΥΡΙΟ σε οποιαδηποτε χωρα του Ευρωπαικου νοτου.

Εξοδος απο το κλαμπ των δολοφονων τωρα...και για την Κυπρο και για την Ελλαδα και κυριως για τα παιδια μας.

Προσωπικα εχω αποδεχτει, οτι ειναι καλυτερο να χασω την περιορισμενη ολο και περισσοτερο ζωη μου παλευοντας...ωστε τα παιδια μου να μεγαλωσουν σε μια ελευθερη χωρα καποια στιγμη και οχι αποικια.

Πλεον ΚΑΝΕΙΣ μας δεν θα εχει δικαιολογια αν παραμεινει αυτη η κατασταση.

Ο ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΣ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΟ ΣΤΟΧΑΣΤΡΟ ΣΥΝΕΛΛΗΝΕΣ!!!

ΠΕΣ ΤΑ ΧΡΗΣΤΟ


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #95297 από ippomas
Δεν ξερω ποσο γρηγορα η αργα θα πουληθη η Κυπρος το θεμα ειναι ποιο θα ειναι το τιμημα της πουλησης για το νησι. Για να φταση η Κυπρος σε αυτο το σημειο περασε απο πολλα σταδια και οι γνωστες των πραγματων εχουν ηδη βγαλη και το τιμημα της πωλησης, το οποιο και εμεις οι απλοι περιμενουμε να μας ανακοινωσουν. Και η Ελλαδα και η Κυπρος για να καταλληξουν σε αυτο το σημειο εχουν απο ενα τομο με λαθη πισω τους, τα οποια πολλα απο αυτα εξακολουθουν να γινοντε και να καταγραφονται.
Εγω θα σταθω μονο στην φουσκα των τραπεζων της Κυπρου και στα υψηλα επιτοκια που κρατουσε μεσα στην αγορα, οσοι εχουν καταθεσεις ειναι γνωστες, αυτα και πολλα αλλα τωρα καλουνται να πληρωθουν.
Δεν εχω καμμια καλη γνωμη για τους ευρωπαιους και πολυ περισσοτερο για τους Γερμανους αλλα γνωριζω οτι το χρημα ειναι σκληρο και αυτοι που το κατεχουν και το διακινουν ακομη σκληρωτεροι.

Το να ρωτας δεν ειναι κακο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.077 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ