Ηλεκτρολογική εγκατάσταση σε ανακαίνιση σπιτιού

Περισσότερα
9 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #135107 από theoilia
Πέτρο εσύ προτείνεις το βέλτιστο και καλά κάνεις αλλά ρε γαμώτο δεν ξέρω αν μπορώ να τα αντέξω οικονομικά .Πχ με μια πρόχειρη αναζήτηση βλέπω ότι αυτά τα μικροκυματικά beams ξεκινάνε από κανά 500άρικο και στην περίπτωση μου χρειάζονται το λιγότερο 2. :S .Με βλέπω να την βγάζω με κλειστά παράθυρα το καλοκαίρι...
Και απορίες:Πχ ο Paradox SP7000 λέει ότι έχει 16 ζώνες και φτάνει μέχρι 32 ζώνες με πλακέτες επέκτασης,δηλαδή μπορείς να "κουμπώσεις" πάνω του μέχρι 2 πλακέτες επέκτασης;Και σε μια περίπτωση με παραπάνω ζώνες τι κάνεις;Υπάρχουν ραντάρ που να είναι ταυτόχρονα και ανιχνευτές θραύσης;
Θα ακολουθήσω πιστά τις οδηγίες σου ως προς την καλωδίωση για χωριστή γραμμή για κάθε αισθητήρα αν και βλέπω τον ηλεκτρολόγο να γκρινιάζει...


ΥΓ:Κανά συγγενή δεν έχεις προς τα δω πάνω να έρθεις να τον δεις και να κάνουμε και καμιά δουλειά; :)

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Last edit: 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν by theoilia.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #135122 από electron
Εγώ έχω υποχρέωση να προτείνω πάντα το βέλτιστο. Από εκεί και πέρα είναι θέμα "πελάτη" στο τι μπορεί να αντέξει η τσέπη του φτάνει να μην θυσιάσει την ασφάλεια του. Το θέμα είναι να προλάβεις τον κλεφτή πριν μπει στο σπίτι, αν μπει μέσα τότε είναι αργά.. Αρπάζει ότι προλάβει και αν είσαι μέσα σε σκοτώνει κιόλας..
Ο Spectra 7000 φθάνει μέχρι 32 ζώνες, για παραπάνω ζώνες πας σε Paradox Evo το οποίο πάει μέχρι 192 ζώνες. Υπάρχουν και ραντάρ μαζί με ανιχνευτή θραύσης κρυστάλλων στην τιμή όμως είναι πάνω κάτω το ίδιο, δηλαδή σαν να αγοράζεις ξεχωριστά ραντάρ και ξεχωριστά τον ανιχνευτή. Όσο για την καλωδίωση προτείνω και εγώ να την κάνεις γιατί ότι και να βάλεις η καλωδίωση είναι κάτι που μένει.
Έχω βρει Μικροκυματικα beams με 200€ περίπου το ζευγάρι, τα φέρνει εδώ ένας εισαγωγέας. Επίσης αν θες οικονομικό κέντρο προτείνω όπως σου είπα και το Artec, τώρα βγήκε και ένα καινούριο μοντέλο με παραπάνω λειτουργίες και έχει και με GSM για έξτρα ασφάλεια και είναι και πολύ οικονομικό

Τα συστήματα ασφάλειας φθηναίνουν χρόνο με τον χρόνο οπότε μια σωστή καλωδίωση θα είναι σωστός "σύμμαχος" για τα επόμενα χρόνια. Όσο για τον ηλεκτρολόγο γιατί να γκρινιάξει?, Τσάμπα θα το κάνει ?

Επίσης αν θες ξεκινάς χωρίς τα beams και τα βάζεις στο αργότερα (εφόσον θα έχεις περάσει τα καλώδια)

Δυστυχώς συγγενή στα μέρη σου δεν έχω, το θέμα είναι ότι δεν θέλω να αναλαμβάνω πολύ μακριά εγκαταστάσεις γιατί δεν θα μπορώ (λόγω απόστασης) να της υποστηρίξω. Πιστεύω πάντως ότι και η επαρχία σίγουρα θα έχει αξιόλογους και καταρτισμένους μαστόρους.



"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"
Last edit: 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #135123 από theoilia
Πέτρο σε ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις και για το "ξεστράβωμα".Να κάνω μία χαζή ερώτηση;Δηλαδή θα ήταν προτιμότερο να δώσει κάποιος έμφαση στην περιμετρική κάλυψη και όχι στα υπόλοιπα μέσα στο σπίτι;Στο ρωτάω γιατί όπως είπες και εσύ αν κάποιος μπει μέσα θα είναι αργά

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #135124 από electron
Φυσικά.
Απλα πρέπει να γινει σωστη εγκατάσταση σε οτι αφορα τα περιμετρικά περιφερειακά για να μην εχεις ψευδείς συναγερμούς επειτα και ετσι το σύστημα ασφάλειας χάνει και την αξιοπιστία του. Επισης μπορεις να συνδυάσεις και κάμερες κλειστού κυκλώματος (σαν δευτερεύον σύστημα ασφαλειας) Απλα θα πρεπει να περασεις απο τωρα τα καλώδια τους!


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"
Last edit: 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν by electron.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #135125 από theoilia
όπα,τώρα είδα την προσθήκη που έκανες,δεν χρειάζετε να απαντήσεις.Δεν μου κάθεται άσχημα ο Artec αλλά το θέμα είναι να βρω κάποιον εδώ να μου τον περάσει που να τον ξέρει.

Και για τους συγγενείς πλάκα έκανα

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #135126 από electron
Ο εισαγωγέας του Artec στελνει κεντρα απο οτι γνωριζω σε πόλους εγκαταστατες στην επαρχια. Μπορεις να τον ρωτήσεις αν εχει κάποιον να σου προτείνει για την περιοχή σου. Ο συναγερμός πάντως αυτος ειναι πανευκολος στον προγραμματισμό. Αν πχ καποιος βαζει paradox, bosch, dsc κλπ δεν νομίζω να δυσκολευτεί να τον τοποθετήσει και να τον προγραμματίσει


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": theoilia

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.096 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ