Ηλεκτρολογική εγκατάσταση σε ανακαίνιση σπιτιού

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #134785 από theoilia
Αν ήταν για καινούργιο σπίτι θα το κοιτούσα αλλά όπως είπα από την αρχή για ανακαίνιση παλιάς κατοικίας μιλάω και αυτή η μέθοδος δεν έχει εφαρμογή στην περίπτωση μου.

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Last edit: 9 Χρόνια 11 Μήνες πριν by theoilia.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #134789 από electron
Καλήμερα, εγω σε ανακαίνιση που εκανα το 2007 τράβηξα ολα τα καλώδια ρεύματος και τους σωλήνες καλοριφέρ απο την ταράτσα "ακτινωτά" (το σπιτι ειναι μονοκατοικια) όποτε εκανα μονο τα κατεβασματα και λιγα εσωτερικα σκαψιματα (πχ για την καλωδιωση του συναγερμου).

Τα καλωδια ολα του ρεύματος που εβαλα ειναι NYY-J ενω η μεγαλυτερη μου γραμμη στον πινακα εχει μολις 2 πριζες. Ολα τα καλωδια περασανε σε σπιράλ CONDUR – CONFLEX (κουβιδη) καρφωμενα στην πλακα της ταρατσας και επειτα ολα καλυφθηκαν με μόνωση (θερμομόνωση με πολυουρεθανη και γαρπιλομπετον απο πανω και στο τελος πλακακι).

Ολα τα καλώδια που ειναι μεσα στα σπιράλ μπορούν να αλλαχτούν αν χρειαστεί ανα πασα στιγμη.

Ετσι γλύτωσα χρονο στην εγκατάσταση και υλικα επισης καθως τα καλωδια πανε ακτινωτά κέρδισα μετρα.

Σας παραθέτω και 3 φωτος, ο πινακας ειναι λιγο "γομάρι" :blush: αλλα ετσι εχω επιλογές στο τι θα κλείσω και διανέμω και καλύτερα τα φορτια μου (3φασικος πινακας)

Συνημμένο αρχείο:


Συνημμένο αρχείο:


Συνημμένο αρχείο:


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"
Last edit: 9 Χρόνια 11 Μήνες πριν by electron.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #134792 από theoilia
Δεν είναι κακή ιδέα να πάνε από την ταράτσα οι γραμμές μιας και εγώ μονοκατοικία έχω,αλλά ρε γαμώτο μόλις πέρσι μονώθηκε η πλάκα με 10cm και το λυπάμαι τώρα να ανοίξω τόσες τρύπες στην μόνωση

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #134794 από dimlyk
τροπος προς αποφυγη ειναι ο συγκεκριμενος :)
προφανως καμμια τρυπα στην μονωση (υγρομονωση) γιατι δεν μπαλωνεται μετα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #134802 από kinigos
Είμαι και εγώ σε φάση ανακαίνισης και βρέθηκα στο ίδιο δίλλημα σχετικά με την ηλεκτρική εγκατάσταση. Τελικά σκέφθηκα πως αφού κάνω μια εγκατάσταση από το μηδέν, η οποία θεωρητικά θα ζήσει για άλλα 40 χρόνια, να μην λυπηθώ τον σοφά και επέλεξα την κλασική μέθοδο. Την ατσαλιά δεν την αποφεύγεις. Θα είναι λίγο περισσότερη μεν και με λίγο πιο πολύ κόστος φυσικά. Έτσι όμως θα είναι τουλάχιστον εύκολα προσβάσιμη και επισκευάσιμη από οποιονδήποτε ηλεκτρολόγο, εύκολα αναγνωρίσιμη η διαδρομή της για λόγους ασφαλείας.
Πριν πάντως αποφασίσεις, κοστολόγησε τον κάθε τρόπο όσο πιο αναλυτικά μπορείς. Γιατί πολλές φορές τα πολλά μερεμέτια κοστίζουν πιο πολύ από την ολοκληρωτική λύση

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #134825 από electron

theoilia έγραψε: Δεν είναι κακή ιδέα να πάνε από την ταράτσα οι γραμμές μιας και εγώ μονοκατοικία έχω,αλλά ρε γαμώτο μόλις πέρσι μονώθηκε η πλάκα με 10cm και το λυπάμαι τώρα να ανοίξω τόσες τρύπες στην μόνωση

Εγω δεν ειχα κανει μόνωση ειχα σκέτη την πλακα, οποτε ηταν ευκαιρία να κανω οτι θελω και μετα να τα μονώσω.. εννοείται οτι καμιά και ποτε τρυπά στην μόνωση απο εκει και περα!.
Δεν ξερω αν εχεις σκοπο να αλλάξεις πάτωμα μπορείς να τα πας ολα απο το δάπεδο, έμενα είχε μωσαϊκό το οποίο ειναι εξαιρετικά σκληρό, οποτε το απέφυγα και προτίμησα την λυση της ταράτσας.

dimlyk έγραψε: Τροπος προς αποφυγη ειναι ο συγκεκριμενος :)
προφανως καμμια τρυπα στην μονωση (υγρομονωση) γιατι δεν μπαλώνεται μετα

Αν και συμφωνώ μαζι σου, εχω ρωτήσει κατα καιρούς μονωσαδες και πίστεψε με ολα μπαλώνονται, το θέμα εχει να κανει με το κοστος και τα υλικά που χρησιμοποιούνται.. πχ εχω δει στην αγορα κατι μονωτικές ρητίνες που αν τις βάλεις ειναι καλύτερες απο οτιδήποτε άλλο


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.078 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ