Κατασκευή παραδοσιακού ξυλόφουρνου

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #106495 από Stavrax
Τι μου θύμισες Μάστορη.
Αποφάσισε ο παππούς μου, 80 ετών παρακαλώ, να μας φτιάξει ξυλόφουρνο. Εγώ κι ο πατέρας μου αποφασίζουμε για το μέρος που θα χτιστεί, κάνουμε όλα όσα αναφέρεις παραπάνω και έρχεται η ώρα που θα ξεκινήσει το χτίσιμο. Περιμένω να δω τι εργαλεία θα χρησιμοποιήσει και τον βλέπω να έρχεται με το καρφί, το σχοινί, ένα σφυράκι και το μυστρί. Όλο αμφιβολία για την κατάληξη του εγχειρήματος σχεδόν τον ειρωνεύτηκα :oops:. Χαμογέλασε και άρχισε να χτίζει. Με τεράστια υπομονή έσπαγε ένα, ένα τα τούβλα με το σφυράκι για να ταιριάζουν και με τον "διαβήτη" και λίγη λάσπη τα έβαζε στην θέση τους.
Όταν τελείωσε, όλα είχαν πάει καλά. Ο φούρνος άναψε, δεν άνοιξε (το σημαντικό είναι να βγει σφαιρικός στο εσωτερικό, έτσι ζεστένεται ομοιόμορφα και δεν σπάει από διαφορετική διαστολή γειτονικών σημείων). 22 χρόνια μετά ακόμα ανάβει και μας θυμίζει τον παππού και το πόσο τυχεροί ήμασταν που τον είχαμε κοντά μας.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": mastoras

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #106496 από tas
Απαντήθηκε από tas στο θέμα Κατασκευή παραδοσιακού ξυλόφουρνου
Ο φούρνος και η ψησταριά by father στο χωριό, με την κατασκευή των οποίων ουδεμία σχέση έχω (άλλωστε όταν μιλάει η πείρα των γηραιότερων σε τέτοια θέματα, οι... μικροί παρακολουθούμε με ευλάβεια. Κοινώς λουφάρουμε).
Σε τέτοιες περιπτώσεις, βέβαια, όλη η δόξα πηγαίνει στον ψήστη, που δεν είναι άλλος από τον υπογράφοντα. :whistle:



Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": mastoras

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #106497 από mastoras

dimlyk έγραψε: Πολύ απλό με καλούπι απο φελιζολ :)
Πυροτσιμεντο και χωρίς διαβήτη. Κι αν θες πιο ...επαγγελματικό η φωτιά απο κάτω με τρύπα στη μέση ... Κατι σα Χτιστός καυστηρας
στάλθηκε απο το πατατακ


Κάπου το άκουσα και αυτό για το φελιζόλ. Επί παραγγελία μπορεί να βρει κανείς, αλλά θέλει τρεχάματα. Να το φτιάξεις μόνος με κολλημένες πλάκες και μετά ροκάνισμα για την διαμόρφωση του θόλου....θέλει δουλειά.

Και μετά ξανά ροκάνισμα-σκάψιμο να το βγάλεις από την τρύπα-πόρτα του φούρνου. Αντε και το κάνεις από πολυστερίνη έχει καλώς, εάν όμως το κάνεις από πολυστερόλη, θα σκάβεις μια εβδομάδα. :lol:

Θα δούμε.....προς το παρών από αύριο θα πάω στην μάντρα να δω πόσο κοστίζουν τα επι πλέον υλικά που δεν έχω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #106499 από dimlyk
Το φελιζολ βγαίνει και σε τα κους Και είναι κλασικό καλούπι για καμάρες κι όχι μονο .πάντως μιλάω για μικρές διαστάσεις


στάλθηκε απο το πατατακ


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #106500 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Κατασκευή παραδοσιακού ξυλόφουρνου
Μιά αλλη ιδέα είναι να γίνει ο Φούρνος από πυλό. Στα τελη Μαίου παραβρέθηκα σε μια τετοια κατασκευή στο σχολείο των παιδιών. Δεν υπάρχει τίποτε πιο ομορφο από το να χτίζεις με φυσικό υλικό.





Περισσότερα στο παρακάτω λινκ
kapaworld.blogspot.gr/2013/05/blog-post_21.html

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #106505 από ippomas
Mια που ειναι ενα απο τα θεματα που με απασχολησε στο παρελθον οταν εφτιαξα τον δικο μου ξυλοφουρνο στην αυλη του σπιτιου μου στο χωριο, εκεινο που παρατηρησα στους παλιους φουρνους και δεν το εκανα στον δικο μου ηταν μια σωληνα η οποια μπαινη κατα το χτισιμο του θολου γυρω στην 1/2 της ιντσας και οταν αναβουν τα ξυλα για να καψη ο φουρνος αυτη ειναι ανοικτη, την κλεινουν μολις ειναι ετοιμος και αρχιζη το ψησιμο με μια ταπα ξυλινη φτιαγμενη χειροποιητη. Η απαντηση απο τους παλιους χρηστες ηταν οτι περνη ο φουρνος ποιο ομαλα τις διαστολες του απο την ανοδο της θερμοκρασιας.
Κατι ακομη που θελω να επισημανω ειναι οτι για την κατασκευη φουρνου χρειαζεται αδεια απο την πολεοδομια, ειναι μια διαδικασια με αρκετο τρεξιμο και χαρτια απο την πυροσβεστικη θεωρημενα οπως και μελετη του χωρου, καθως και υποχρεωτικη πυροσβεστικη καλυψη με αμμοδοχειο διπλα νερο κλπ. Ας το εχουν υπ οψιν τους οι μελλοντικοι κατασκευαστες φουρνων και ειδικα αυτοι που συνορευουν με καποιον γειτονα που δεν εχουν και τις καλυτερες σχεσεις μιας και μια καταγγελια απο μερους τους θα σας φερει σε πολυ δυσκολη θεση με την πολεοδομια μεχρι και αποφαση για το γκρεμισμα του φουρνου. Ειναι καλυτερα να εχουμε την αδεια πριν ξεκινησουμε την κατασκευη για να τον απολαυσουμε πραγματικα χωρις προβληματα.

Το να ρωτας δεν ειναι κακο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.081 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ