Μαγειρική σε τζάκι - ξυλόσομπα

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #72674 από ippomas
Απαντήθηκε από ippomas στο θέμα Μαγειρική σε τζάκι - ξυλόσομπα
Πατατες για μεζε, αφου τις πλενουμε τις κοβουμε στα δυο τις χαραζουμε και τις αλοιφουμε μια λεπτη μεμβρανη αγνο βουτυρο, πασπαλιζουμε λιγο αλατοπιπερο και ριγανη σε μιση ωρα με τρια τεταρτα ειναι ετοιμες.

Το να ρωτας δεν ειναι κακο.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GeoTa

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #73070 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Μαγειρική σε τζάκι - ξυλόσομπα

ippomas έγραψε: Χοιρινη τηγανια στο τζακι η πανω στην σομπα.
Βαζουμε λιγο λαδακι στο τηγανι προσθετουμε αλατι πιπερι,μανιταρια,πρασινη και κοκκινη πιπερια, ριχνουμε το χοιρινο και προσθετουμε ριγανι και σκονη σκορδου, ανακατευουμε μεχρι να αρχιση να τηγανιζετε τοτε προσθετουμε μουσταρδα μια κουταλια και συνεχιζουμε το ανακατωμα να δουλευτουν ολα μεσα στα υγρα που αφηνοουν, οταν θα αρχιση το κρεας να ροδιζη ειναι ετοιμη σερβιρετε σε ενα πιατο και την απολαμβανετε, συνοδευετε με ολα τα ποτα.

Πες ότι τώρα που λειπει η γυναίκα εγώ βάζω το καλό το τηγάνι (αυτό με το πλαστικό το χερούλι που το πήρε για να μη καίγεται) μέσα στο τζάκι
Όταν επιστρέψει τι λές να γίνει?
α) με σουτάρει κλωτσηδόν?
β) με σουτάρει "τηγανηδόν"?
γ) με σουτάρει "κλωτσοτηγανηδόν"?


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #73072 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ

Gdevil έγραψε:

ippomas έγραψε: Χοιρινη τηγανια στο τζακι η πανω στην σομπα.
Βαζουμε λιγο λαδακι στο τηγανι προσθετουμε αλατι πιπερι,μανιταρια,πρασινη και κοκκινη πιπερια, ριχνουμε το χοιρινο και προσθετουμε ριγανι και σκονη σκορδου, ανακατευουμε μεχρι να αρχιση να τηγανιζετε τοτε προσθετουμε μουσταρδα μια κουταλια και συνεχιζουμε το ανακατωμα να δουλευτουν ολα μεσα στα υγρα που αφηνοουν, οταν θα αρχιση το κρεας να ροδιζη ειναι ετοιμη σερβιρετε σε ενα πιατο και την απολαμβανετε, συνοδευετε με ολα τα ποτα.

Πες ότι τώρα που λειπει η γυναίκα εγώ βάζω το καλό το τηγάνι (αυτό με το πλαστικό το χερούλι που το πήρε για να μη καίγεται) μέσα στο τζάκι
Όταν επιστρέψει τι λές να γίνει?
α) με σουτάρει κλωτσηδόν?
β) με σουτάρει "τηγανηδόν"?
γ) με σουτάρει "κλωτσοτηγανηδόν"?


μαζεύτηκαν σε συνέδριο οι φεμινίστριες για να μάθουν πως να εκπαιδεύουν τους άντρες να τις βοηθούν στο σπίτι.
Συμφώνησαν πως με σταθερή πίεση, θα μπορέσουν να μας κάνουν να το κάνουμε, σιγά σιγά....
Μετά από εξάμηνο ξανασυναντήθηκαν να συζητήσουν τα αποτελέσματα...
Λέει η πρώτη... εμάνα μετά από δύο μήνες που του γρίνιαζα σταθερά, σιγά σιγά άρχισε να βοηθάει...
Λέει η δεύτερη... και γω μετά από τρεις μήνες κάποια δια φορά άρχισα να βλέπω...
Λέει κι ητρίτη... Εγώ τη πρώτη βδομάδα δεν είδα τίποτα.. ούτε τη δεύτερη... τη τρίτη άρχισε ν ανοίγει το αριστερό μάτι μου... και κάτι άρχισα να "βλέπω".... :woohoo: :woohoo: :evil:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #73319 από ippomas
Απαντήθηκε από ippomas στο θέμα Μαγειρική σε τζάκι - ξυλόσομπα
Αγαπητε μου φιλε τα σκευη που χρησιμοποιουμε για τζακι η σομπα δεν κανουν για την κουζινα, τουλαχιστον εγω το διατηρω αυτο, ασε που η γυναικα δεν μου κολλαει σε τετοιες πρωτοβουλιες μου μιας και την απαλλασω απο το μαγειρεμα, ειναι ποιο γατες απο εμας.

Το να ρωτας δεν ειναι κακο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #73412 από giabritsos
Απαντήθηκε από giabritsos στο θέμα Μαγειρική σε τζάκι - ξυλόσομπα
Πολυ υπεροχο θεμα ανοιξατε και με ενδιαφερει μια και η nordica norvegia που εχω εχει ενα ειδος φουρνου απο πανω,ανοιχτο μεν αλλα ψηνει μια χαρα.
Θα σας ζητουσα μια χαρη παιδια...οσοι γραφετε συνταγες να μας λετε σε τι σκευος το βαζετε το φαγητό και πως το μαγειρευετε...εγω ακομα ψαχνομαι...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #73430 από 1kost1
Απαντήθηκε από 1kost1 στο θέμα Μαγειρική σε τζάκι - ξυλόσομπα
Αγαπητοί μου φίλοι πέστε μας και άλλες συνταγές για το τζάκι και να γίνετε λίγο πιο ελαφριές…. Έχουμε και το στομάχι μας !!!! :P
Σκεύος κάνει ταψάκι από το γαλακτομπούρεκο το γνωστό που έχουν τα πουλανε τα ζαχαροπλαστεία;;;;;
Το ταψάκι πάνω στα κάρβουνα και στα ξύλα;;; ή πάνω σε σκάρα;;;;;;
Περιμένουμε συνταγές γιατί η …..φτώχια θέλει καλοπέραση!!!!! :P :P :whistle:
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by 1kost1.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.085 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ