Versati 3 12kw

Περισσότερα
2 Χρόνια 2 Μήνες πριν #174842 από nt7561
Versati 3 12kw δημιουργήθηκε από nt7561
Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους! Με το καλό να έρθει η νέα χρονιά.
Θα ήθελα τη βοήθεια κάποιου ειδικού (ή ακόμα καλύτερα εάν υπάρχει κάποιος που έχει την ίδια αντλία). 
Στο σπίτι μου 108τμ (Ηράκλειο Κρήτης), πλήρες μονωμενο (θερμοπροσοψη περιμετρικά 7εκ, ενεργειακά κουφώματα pvc, ανεστραμμενη μόνωση ταράτσας) εγκατέστησα την αντλία θερμότητας gree versati iii 12kw. Η υδραυλική εγκατάσταση περιλαμβάνει πρωτεύον και δευτερεύον κύκλωμα (με δοχείο αδράνειας 60 λτρ) και λειτουργεί μόνο για θέρμανση. Ο έλεγχος της αντλίας γίνεται από τον θερμοστάτη χώρου (σε συνεργασία με τον κοντρολερ της). Επειδή ο εγκαταστατης δεν είχε και πολλές γνώσεις (απ' ότι διαπίστωσα), έκανα κάποιες ρυθμίσεις μόνος μου. 
Σεταρα τη λειτουργία της σε σχέση με την εξωτερική θερμοκρασία (αυτό είναι η λεγόμενη αντιστάθμιση;;) και παίρνει εντολή έναρξης από το θερμοστάτη χώρου. Σε δοκιμή που έκανα, με εξωτερική θερμοκρασία 9 και ζητούμενη θερμοκρασία χώρου 22, σε 7 ώρες και 50 λεπτά περίπου, κατανάλωσε 11.3kw δηλαδή 11.3/7.5=1.51kw/H. Θεωρείτε ότι η κατανάλωση της είναι καλή, υπερβολική ή μπορεί να βελτιωθεί; Συνημμένα ανεβάζω φώτο από τις ρυθμίσεις που έχω κάνει (στην weather depending λειτουργία της). 
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για την όποια απάντηση - υπόδειξη. 
Καλή πρωτοχρονιά σε όλους! 
Νίκος 
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.079 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ