Απόδοση A/C σε σχέση με την κατανάλωση

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #146379 από Grecu_
Ururu Sarara – Λύση απόλυτης άνεσης

- Εφύγρανση, ακόμη και κατά τη θέρμανση
- Αφύγρανση χωρίς απώλειες θερμότητας
- Εξαερισμός, ακόμη και με κλειστά παράθυρα
:woohoo: :blink: :silly:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #146394 από etsa67
Τώρα θέλεις να μιλήσουμε τεχνικά για θέλεις να αντιδικούμε.
1. Η υγρασία απορροφάτε από την αύξηση της θερμοκρασίας του αέρα. Δεν φαίνεται αλλά θα συμπυκνωθεί αργότερα σε κρύες επιφάνειες.
Αυτό είναι χάσιμο θερμότητας και δεν θέλεις να συμβαίνει διότι οι τοίχοι απορροφούν συνεχώς λανθάνων φορτίο.
Η λανθάνουσα θερμότητα δεν μεταβάλει την θερμοκρασία του χώρου.
Όταν λοιπόν η υγρασία η (Σχετική) μειώνεται κάτω των 40% (βάρος υδρατμών προός το βάρος των υδρατμών κορεσμένου αέρα στην συγκεκριμένη θερμοκρασία) τότε ΄μειώνονται οι καύσεις μας ,μιάς και δεν απαιτείται μεγάλη θερμότητα ατμοποίησης της υγρασίας που είναι μικρή σε βάρος (αυτή που έρχεται σε επαφή), και αισθανόμαστε λίγο ψύχρα.
Το καλοριφέρ στεγνώνει με μεταφορά και αγωγή τους τοίχους και όλη η θερμότητα , δαπανάται από ένα κ. σύστημα, για την αύξηση της θερμοκρασίας του χώρου με αποτέλεσμα μεγαλύτερο θερμικό αποτέλεσμα και πολύ καλύτερη οικονομία.
Το κυριότερο είναι ότι οι συνθήκες της θέρμανσης του αέρα, είναι οι μέγιστες για μας.
Γιατί ? Επειδή αποβάλουμε το μεγαλύτερο ποσό της θερμότητας μας ,μόνο με ακτινοβολία και΄αυτή ευνοείται όταν το σώμα μας ακτινοβολεί σε πιο υγρούς και πιο κρύες επιφάνειες. Για αυτό τον λόγο τα A/C επειδή ζεσταίνουν αέρα και όχι δομικές επιφάνειες, χρειάζεται να αυξάνουν τη θερμοκρασία του αέρα για να συγκλίνουν κάπως στη μειωμένη θερμότητα που ακτινοβολείται από το σώμα μας.
Όμως δεν μου είπες τι δουλέιά κάνεις , τι ειδικότητα έχεις?

.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #146434 από kiriak
έχοντας χρησιμοποιήσει 3 σπλιτ (12 + 12 + 9) για τη θέρμανση του σπιτιού τα προηγούμενα 2 χρόνια κατέληξα ότι είναι πολύ οικονομικός τρόπος θέρμανσης, αρκεί να γίνεται σωστή χρήση τους, που για μένα είχε ως εξής:

τις όχι πολύ κρύες μέρες : άναμμα το μεσημέρι 15:00 με το νυχτερινό και σβήσιμο το βράδυ πριν τον ύπνο (+/- δίωρο άναμμα το πρωί 06:00 πάλι με το νυχτερινό), θερμοκρασία στο χειριστήριο στο 21

τις κρύες μέρες: 24ωρη λειτουργία με στόχο το 21 και το μεσημέρι με το νυχτερινό 22.

Με τον παραπάνω τρόπο και το σπίτι ζεσταινότανε και σημαντική οικονομία έγινε.

Στα μείον ο θόρυβος από τους ανεμιστήρες (το είχα στο auto για τη μέγιστη απόδοση) και η αίσθηση του αέρα να σε φυσάει, αναλόγως που κάθεσαι.

Για τους λόγους αυτούς και για να ζεστάνω επιπλέον τα παιδικά δωμάτια και το μπάνιο, προχώρησα σε αντλία θερμότητας,
από ζέστη και οικονομία ήμουν απόλυτα ευχαριστημένος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #146438 από etsa67
Ρε παιδιά δεν είναι σωστή η θέρμανση με A/C. Δεν θα το ξαναπώ γιατί βλέπω ότι δημιουργώ εκνευρισμούς σε κάποιους φίλους στο φόρουμ και δεν το θέλω ,ειλικρινά..
Να σας φέρω ένα παράδειγμα.
Λειτουργώ έναν λέβητα πετρελαίου σε ένα σπίτι 120 μέτρων πού όλα είναι κρύα.
Μετά από 12 λ αρχίζει ο κυκλοφορητής να στέλνει νερά 40 c και πάνω. Κάποια στιγμή αυξάνει τη θερμοκρασία του νερού των σωμάτων και τα σώματα αποδίδουν λανθάνων και αισθητό φορτίο.
Μετά από κάποια ώρα , ο υδροστάτης του λέβητα κόβει τον καυστήρα (30 λεπτά σε ένα σχετικά νέο σύστημα με Β.Απ.85-90%) αλλά ο κυκλοφορητής συνεχίζει να κυκλοφορεί ζεστό νερό στα σώματα. (ο υδροστάτης του λέβητα κόβει πιο γρήγορα από τον θερμοστάτη χώρου στις περισσότερες φορές στη παραλαβή του αρχικού φορτίου)
Μετά από 5-6 λεπτά ξαναλειτουργεί ο καυστήρας κ.ο.κ. (Η συχνότητα έναυσης - παύσης του καυστήρα μειώνεται περισσότερο με τη μείωση του φορτίου) αυξάνοντας τις διακοπές του καυστήρα.
Όταν κόψει κάποια στιγμή ο θερμοστάτης χώρου τη θέρμανση τα σώματα θα εξακολουθούν να είναι ζεστά και να αποδίδουν έως να κατεβεί η θερμοκρασία τους σε επίπεδο που δεν θα υπάρχει θερμοκρασιακό κέρδος.
Η συνεχόμενη λειτουργία ενός καυστήρα και όχι του κυκλοφορητή είναι περίπου 2-2,5 ώρες για θερμοκρασίες εξωτ. =5-7 c.
Τις ώρες που γράφει όμως ο κυκλοφορητής και που διαβάζονται από το μετρητή ωρών είναι πολύ περισσότερες ιδιαίτερα όταν η εγκα/ση έχει και σύντομες διαδρομές και καλά μονωμένες.
1. Τώρα η κατανάλωση σε πετρέλαιο θα είναι: Για 120 τ.μ. και περίπου 20000 kcal/h /10000 kcal/kg.h του πετρελαίου θέρμανσης x 90% β. απ.= 1,1 κιλά πετρέλαιο/0,850 λίτρα=1,3 λίτρα πετρέλαιο.
Θα μου πεί κάποιος καλά δεν ξέρω κάποιον καυστήρα να φοράει μπέκ 1,1 κιλών στα 10 κιλά πίεση.
Σωστά!!!
Ένα μπέκ σε αυτή τη περίπτωση είναι 055 ή 065 του γαλονιού ή 2,6 κιλά ή 3 λίτρα.
Άρα η κατανάλωση 3 λίτρων x 2,5 ώρες ανά ημέρα =7,5 λίτρα πετρελαίου / ημέρα. x ,85 κατά μ. ο. με επιδότηση χαμηλότερα = 6,3 ή 6,5 x 189 ημέρες του Χειμώνα = 1170 ευρώ χωρίς επιδότηση - 336 ευρώ =834 σύνολο ευρώ /ημ. και με ζεστά νερά επίσης.
Κάντε σύγκριση με τα A/c kai να δείτε εσείς οι ίδιοι.
θα καταλάβετε ότι πολλές ώρες παραμονής σε κλιματιζόμενο χώρο των χειμώνα σε σχέση με καλοριφέρ δεν είναι καθόλου οι ίδιες.
δεν με νοιάζει αν υπάρχουν δυσαρέσκειες πάνω σε αυτό.
Εργάζομαι πάνω σε A//C για πάνω από 20 έτη και στο Επαλ Μαντουδίου που είμαι εκπαιδευτικός Μηχανολόγος λειτουργώ το εργαστήριο Ψυκτικών και κλιματισμού για πάνω από 20 έτη.
Αν λέω κάτι που δεν σας αρέσει το καταλαβαίνω αλλά έχω κάνει και με άλλους συναδέλφους για πολλά χρόνια μετρήσεις για να βγάλουμε αυτό το αποτέλεσμα και αναφέρομαι σε σωστές μετρήσεις επειδή δουλεύω τη ψύξη -θέρμανση από το 1989 στη περιοχή της Λίμνης.
Πάντα φιλικά και ζητώ συγνώμη αν κάποιοι δυσαρεστούνται. (μπορούμε κάποια στιγμή να επικοινωνήσουμε και από κοντά).

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν - 9 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #146441 από dimitris11
1kw=0,185 ευρω μεση θερμοκρασια Χειμωνα Λιμνη Ευβοιας 8 βαθμοι κελσιου αρα cop 4.Ενα (1)kw ρευματος αποδιδει 4kw στο χωρο
2,5χ4=10kw οσο αποδιδει 1 λιτρο πετρελαιο.
1λιτρο πετρελαιο 0.63 ευρω,ρευμα 2,5χ0,185=0,4625 ευρω.
Μπορει να σου φαινεται απίστευτο αλλα ετσι ειναι.
Το ζω 8 χροννια τωρα στην Καστορια που μεση θερμοκρασια χειμωνα ειναι 3 βαθμοι περιπου και δουλευω τα κλιματιστικα ολο το 24ωρο απο 15 Σεπτεμβριου εως 15 Ιουνιου.
Μαλλον το ενα λιτρο πετρελαιο δεν δινει 10kw η τα κλιματιστικα εχουν καλο βαθμο αποδοσης στους μηδεν βαθμους.
Πραγματικα αυτο δεν μπορω να το καταλαβω πως γινεται.
Εχω 5 κλιματιστικα και δεν δουλευουν ποτε στην ονομαστικη τους ισχυ,ισως γι'αυτο να εχουν καλη αποδοση.
Τωρα που εχω πελετ ακομα δεν εχω καταφερει να αποδειξω οτι ειναι οικονομικοτερο απο το ρευμα.Θα με βολευε γιατι οπως λες και εσυ η θερμανση με καλοριφερ ειναι καλυτερη. Παρόλα αυτά επειδή η θέρμανση με το καλοριφέρ ειναι ποιοτικότερη πληρώνω 1-2 ευρώ την ήμερα επιπλέον γι'αυτο.

Αν ζουσα σε πιο ζεστο κλιμα και δεν ειχα το φαινομενο της αποψυξης της εξωτερικη μοναδας στα κλιματιστικα μαλον δεν θα εβαζα κατι αλλο.

Και κατι περιεργο,αλλα αποτελεσματικο


8 χρονια ειναι αυτα κατι εχω μαθει.
Συνημμένα:
Last edit: 9 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν by dimitris11.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #146442 από jnet
Δημήτρη εξηγησε τι ακριβως εχεις κανει στην φωτογραφία;

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.079 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ