Θερμαντικά Υπέρυθρα Φίλμ

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #112812 από Nick the Greek
Απαντήθηκε από Nick the Greek στο θέμα Θερμαντικά Υπέρυθρα Φίλμ
Είναι γύρω στο 1,5-2 kw για το δωμάτιο των 10μ2.

HP60 10,5kw

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #112818 από soureal
Απαντήθηκε από soureal στο θέμα Θερμαντικά Υπέρυθρα Φίλμ
Γιατί δεν κολλάς φελιζόλ στο ταβάνι της πιλοτής να ησυχάσεις;

Με καλοριφέρ λαδιού 1,5-2 kw για το δωμάτιο των 10μ2 θα το κάνεις φούρνο.
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by soureal.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #112900 από kostasd
Απαντήθηκε από kostasd στο θέμα Θερμαντικά Υπέρυθρα Φίλμ

soureal έγραψε: Γιατί δεν κολλάς φελιζόλ στο ταβάνι της πιλοτής να ησυχάσεις;

Με καλοριφέρ λαδιού 1,5-2 kw για το δωμάτιο των 10μ2 θα το κάνεις φούρνο.


+1

Και πιο φθηνό θα σου βγει να βάλεις μονωτικό και πιο αποτελεσματικό. Ανάλογα αν είναι δικό σου το σπίτι ή είσαι ενοικιαστής, επιλέγεις και τη λύση. Αν είναι δικό σου βάζεις φελιζόλ, πλέγμα, σοβά, μπογιά. Αν είσαι ενοικιαστής ή θες να σου βγει πιο οικονομικό, με φελιζόλ και απευθείας βάψιμο, πάλι θα δεις μεγάλη διαφορά.

Και το πιο σημαντικό: Μειώνεις τις απώλειες, δηλαδή τη πηγή του κακού, αντί να ψάχνεις τρόπο να ζεσταθείς πιο φθηνά.

Για τα 11,88€ το μήνα, δε σχολιάζω καν.. Αντιστοιχούν σε λειτουργία με μέση ισχύ 100W ή αλλιώς να δουλεύεις το καλοριφέρ λαδιού για μόνο μια ώρα τη μέρα και να έχεις 21 βαθμούς ΟΛΗ τη μέρα. Αν το σπίτι σου είχε τέτοιες μονώσεις ώστε το δωμάτιο να χάνει μόνο 100Watt με 3 βαθμούς έξω, δε νομίζω να είχες ανοίξει καν αυτό το θέμα...

ΥΓ: Και κάτι άλλο... Το πλακάκι έχει τη τάση να δείχνει πιο κρύο από το ξύλο. Θα σου έλεγα να ελέγξεις θερμοκρασίες στην επιφάνεια του δαπέδου. Υπάρχει περίπτωση να είσαι μονωμένος και απλά να είναι η αίσθησή σου πως χάνεις. Σε αυτή τη περίπτωση και το laminate απλά θα βοηθήσει. Την μόνωση 3 χιλιοστά πολυπροπυλενίου δεν ξέρω αν θα την έβαζες μόνο για το θερμαντικό φίλμ, αλλά βαλτην όπως και να χει και στο laminate. Και μετά βλέπεις αν θες και μόνωση της πυλωτής.

email: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by kostasd.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #112981 από Nick the Greek
Απαντήθηκε από Nick the Greek στο θέμα Θερμαντικά Υπέρυθρα Φίλμ
Καλησπέρα και πάλι,

Συμφωνώ με όλα τα παραπάνω αλλά για να βάλεις μόνωση πρέπει να καλύψεις όλο το ταβάνι της πηλωτής που κοστίζει 3000-3500 και επίσης είμαι στα δικαστήρια με τον κατασκευαστή για την τοποθέτηση της θερμομόνωσης οποτε περιμένω να το βάλει αυτός.
Στο ένα υπνοδωμάτιο έχω ήδη βάλει απο περυσι laminate με υπόστρωμα το οποίο θα βάλω και στο αλλο δωμάτιο ανεξαρ΄τητως απο το αν θα βάλω η οχι θερμαντικό φιλμ.
Μέχρι στιγμής όμως παραθέτουμε γνώμες βασισμένες στην εκτίμηση του καθενός και όχι απο κάποιον που το έχει δοκιμάσει στην πράξη.
Και εγώ όπως ανέφερα στην αρχή, ξεκίνησα με αρνητική γνώμη αλλά πριν στρώσω το laminate και αποριψω οριστικα το φίλμ είπα μήπως βρω κάποιον που το έχει δοκιμάσει.

HP60 10,5kw

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #113081 από michalisgr
Απαντήθηκε από michalisgr στο θέμα Θερμαντικά Υπέρυθρα Φίλμ
γεια χαρα... λοιπον εχω ενα δωματιο 20τετ ειναι το παιδικο.. ειναι στη μερια προς τον ολυμπο οποτε ειναι και το πιο κρυο δωματια στο σπιτι... εφερα εναν μαστορα και εβαλε 5ΧΙΛ μπλε φελιζολ πανω εβαλε στοκο και πανω σε αυτο γυψοσανιδα.. μιλαμε αναψα χθες λιγο το τζακι 2-3 ωρες και αν και η αποσταση απο το σαλονι ειναι 10-12 μετρα το δωματιο ηταν ζεστο.. ενω μεσα ειχε υγρασια πλεον ειναι ζεστο..η μονωση ειναι ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ.. Μετα ενα βαψιματακι και τελος..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #113179 από Nick the Greek
Απαντήθηκε από Nick the Greek στο θέμα Θερμαντικά Υπέρυθρα Φίλμ
Καλησπέρα Μιχάλη,

Εσύ έβαλες μάλλον Dow 5 εκατοστά, όχι χιλιοστα. Συμφωνώ με αυτό που έκανες αλλά μιλάς για τοίχους, όχι πάτωμα. Εγώ όπως προείπα έχω θέμα με το πάτωμα, είναι λες και περπατάς σε παγοδρόμιο το χειμώνα. Ακόμα και το χοντρό χαλί παγώνει..

Ακόμα να βρεθεί κάποιος που να έχει βάλει το φιλμ? :dry:

HP60 10,5kw

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.104 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ