Συμβουλές για αγορά θερμοπομπού

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #107619 από Diplomatis
Κατοικώ σε μαιζονέτα την οποία και ζεσταίνω ικανοποιητικά με ενεργειακό τζάκι καθ' όλη τη διάρκεια της ημέρας.
Το θέμα είναι ότι αναγκάζομαι να καίω και πετρέλαιο μόνο τη νύχτα (00:00 - 08:00) ώστε να ζεσταίνω το παιδικό δωμάτιο στον επάνω όροφο λόγω μικρών παιδιών. Πέρισυ έκαψα περίπου 400 λίτρα πετρέλαιο για να ζεστάνω το παιδικό.
Βέβαια αναγκάζομαι στην ουσία να ζεσταίνω όλο τον επάνω όροφο ενώ θέρμανση χρειάζομαι μόνο στο παιδικό.
Σκέφτηκα λοιπόν να βάλω ένα θερμοπομπό μέσα στο παιδικό ώστε να μη χρειαστεί να κάψω πετρέλαιο φέτος. Να σημειώσω ότι έχω νυχτερινό ρεύμα.
Νομίζετε ότι με συμφέρει να το κάνω;
Ποιούς θερμοπομπούς να προτιμήσω αν τελικά θεωρείται ότι συμφέρει να κάνω την αγορά;
Έχω βρει στο διαδίκτυο τους Adax και Glamox στα 1000w για δωμάτιο 8 τ.μ.
Έχει κάποιος εμπειρία για να με βοηθήσει;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #107627 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Συμβουλές για αγορά θερμοπομπού
Και γιατι δεν περιοριζεις την καταναλωση κλεινοντας τα υπολοιπα σωματα του οροφου?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #107635 από panos79
Απαντήθηκε από panos79 στο θέμα Συμβουλές για αγορά θερμοπομπού
εχουμε ακριβως το ιδιο προβλημα ελεω κρισης -περα το οτι ειμαστε κ συντοπιτες (νομιζω).και γω σε μεζονετα με 2 μικρα απο περσυ παρατησα το λεβητα κ καιω ξυλα την ημερα.γιατο δωματιο των παιδιων στο πανω οροφο adax 1500watt(14τμ) καιει τη νυχτα ή το μεσημερι(νυχτερινο) μου βγηκε οικονομικα.εχω και αλλη λυση ,υπαρχει ξεχωριστη ηλεκτροβανα για πανω οροφο κ σε καθε σωμα θερμοστατικες βαλβιδες οποτε δινω μονο στο δωματιο των παιδιων ζεστη καθως και στο μποιλερ για ΖΝΧ.φετος ομως δε ξαναβαζω πετρελαιο αρα παω στην πρωτη λυση κ σαφως πιο οικονομικη.εμεις κοιμομαστε χωρις θερμανση με τη ζεστη που εχει μεινει απο τ τζακι κατα τη διαρκεια της ημερας.ας ελπισουμε οταν θα ξεπεταχτουν τα παιδια κ θα αλωνιζουν τ σπιτι και θα χρειαζεται να ζεστενεται ολο με τη μια να μας μενει τπτ στη τσεπη.
ΥΓ παρε 1200watt μην παιρνεις οριακα μεγαλυτερο ,ειδικα αν απο πανω εχεις πλακα η κεκλιμενο ταβανι
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Diplomatis

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #107643 από Diplomatis
Απαντήθηκε από Diplomatis στο θέμα Συμβουλές για αγορά θερμοπομπού

panos79 έγραψε: εχουμε ακριβως το ιδιο προβλημα ελεω κρισης -περα το οτι ειμαστε κ συντοπιτες (νομιζω).και γω σε μεζονετα με 2 μικρα απο περσυ παρατησα το λεβητα κ καιω ξυλα την ημερα.γιατο δωματιο των παιδιων στο πανω οροφο adax 1500watt(14τμ) καιει τη νυχτα ή το μεσημερι(νυχτερινο) μου βγηκε οικονομικα.εχω και αλλη λυση ,υπαρχει ξεχωριστη ηλεκτροβανα για πανω οροφο κ σε καθε σωμα θερμοστατικες βαλβιδες οποτε δινω μονο στο δωματιο των παιδιων ζεστη καθως και στο μποιλερ για ΖΝΧ.φετος ομως δε ξαναβαζω πετρελαιο αρα παω στην πρωτη λυση κ σαφως πιο οικονομικη.εμεις κοιμομαστε χωρις θερμανση με τη ζεστη που εχει μεινει απο τ τζακι κατα τη διαρκεια της ημερας.ας ελπισουμε οταν θα ξεπεταχτουν τα παιδια κ θα αλωνιζουν τ σπιτι και θα χρειαζεται να ζεστενεται ολο με τη μια να μας μενει τπτ στη τσεπη.
ΥΓ παρε 1200watt μην παιρνεις οριακα μεγαλυτερο ,ειδικα αν απο πανω εχεις πλακα η κεκλιμενο ταβανι

Το θέμα με τις θερμοστατικές το έχω σκεφτεί κι εγώ, αλλά πάλι θα χρειάζεται πετρέλαιο κι εγώ φέτος θέλω να το αποφύγω. Έπειτα το κόστος για εγκατάσταση θερμοστατικών θα είναι περίπου το ίδιο γιατί έχω 5 σώματα στον επάνω όροφο (εννοείται ότι έχω ξεχωριστό θερμοστάτη σε κάθε όροφο). Είμαι ακόμα σε δίλλημα και δεν έχω αποφασίσει αν συμφέρει να βάλω θερμοστατικές και να κάψω πετρέλαιο ή να βάλω θερμοπομπό και να κάψω νυχτερινό ρεύμα. Ο θρμοπομπός όταν λες σου βγήκε οικονομικά πόσο περίπου εννοείς ότι έκαψες σε ρεύμα;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #107657 από panos79
Απαντήθηκε από panos79 στο θέμα Συμβουλές για αγορά θερμοπομπού
εχω adax neo 1500w.ενα βραδυ πηρα ενδειξη απο ρολοι στο νυχτερινο καταμετρητη που λειτουργει 2-8 το πρωι (εννοειται τετοιες ωρες εκτος απο ψυγειο δε δουλευει καμια αλλη ηλεκτρικη συσκευη) και εγραψε +5,2kw = 40λεπτα περιπου.καταχειμωνο ηταν χωρις παγωνιες θυμαμαι.επειδη το ειχα ψαξει με το ρευμα παλιοτερα για ηλεκτρολεβητα και το ειχα ξαναγραψει εδω μεσα "Το ρευμα ειναι το οικονομικοτερο μεσο θερμανσης αλλα με προυποθεσεις..." δηλαδη ως υποβοηθηση της κεντρικης θερμανσης ,του τζακιου στη περιπτωσης μας.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Diplomatis

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #107659 από Diplomatis
Απαντήθηκε από Diplomatis στο θέμα Συμβουλές για αγορά θερμοπομπού

panos79 έγραψε: εχω adax neo 1500w.ενα βραδυ πηρα ενδειξη απο ρολοι στο νυχτερινο καταμετρητη που λειτουργει 2-8 το πρωι (εννοειται τετοιες ωρες εκτος απο ψυγειο δε δουλευει καμια αλλη ηλεκτρικη συσκευη) και εγραψε +5,2kw = 40λεπτα περιπου.καταχειμωνο ηταν χωρις παγωνιες θυμαμαι.επειδη το ειχα ψαξει με το ρευμα παλιοτερα για ηλεκτρολεβητα και το ειχα ξαναγραψει εδω μεσα "Το ρευμα ειναι το οικονομικοτερο μεσο θερμανσης αλλα με προυποθεσεις..." δηλαδη ως υποβοηθηση της κεντρικης θερμανσης ,του τζακιου στη περιπτωσης μας.

Κι εγώ προσανατολίζομαι στην αγορά ενός Adax neo 1000w (ή 1200w) αλλά πριν αγοράσω θα κάνω ακόμη μία έρευνα όσον αφορα τις θερμοστατικές κεφαλές. Βέβαια η κατανάλωση που περιγράφεις κάθε άλλο παρά απαγορευτική είναι και πιθανόν συμφέρει περισσότερο από το να προχωρήσω στην άλλη λύση. Ευχαριστώ πάντως για το ενδιαφέρον και την απάντηση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.077 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ