Primus 45

Περισσότερα
2 Χρόνια 2 Μήνες πριν #174807 από ΚΩΣΤΑΣ ΚΟΝΔΥΛΗΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΚΟΝΔΥΛΗΣ στο θέμα Re:Primus 45
Φίλε Guss , ήθελα να σου πω την εμπειρία μου και ίσως σε βοηθήσει. Είχα στο παρελθόν κάποια από τα προβλήματα που περιγράφετε στις προηγούμενες εγγραφές.Πρώτον, όταν σταμάταγε να τροφοδοτεί ή όταν έδινε ασταμάτητα με αποτέλεσμα να σταματάει λόγω υψηλής θερμοκρασίας, έφταιγε το πορτοκαλί ρελέ της τροφοδοσίας το οποίο είναι αυτό που σου έγραψε ο φίλος ΠΑΠΠΑΣ. Πράγματι και από τη MAVIL μου είχαν πει προληπτικά κάθε 3-4 χρόνια να τον αλλάζουμε γιατί καίγεται κάποια στιγμή. Εμένα ήταν κολλημένος στην πλακέτα και τον ξεκόλλησα αλλά για να μην κολλάω-ξεκολλάω στο μέλλον, πήρα από το μαγαζί που πήρα το ρελέ και μία βάση ρελέ και κόλλησα στην πλακέτα τη βάση. Εσένα από τα συμφραζόμενα καταλαβαίνω ότι είναι η νεότερη πλακέτα και ο ρελές είναι μάλλον κουμπωτός, άρα τον αντικαθιστάς εύκολα μόνος σου.Δεύτερον όταν κολλούσε η τροφοδοσία, μου έκαιγε την ασφάλεια της τροφοδοσίας, που είναι πάνω στην πλακέτα (αν θυμάμαι καλά είναι η μεγάλη) από υπερφόρτιση. Αυτό τη μία φορά έγινε γιατί δεν είχα σφραγίσει με σιλικόνη τον αρμό μεταξύ του σωλήνα τροφοδοσίας και του δοχείου καυσίμου (ποτηράκι). Το αποτέλεσμα ήταν να γίνεται η καύση μέσα στο δοχείο και να μου φάει, από τη υψηλή θερμοκρασία, την άκρη του κοχλία (είχα ανεβάσει φωτος παλαιότερα). Έτσι η προώθηση σταματούσε πιο πίσω και μπούκωνε. Άλλαξα κοχλία (περίπου 80€) και σφράγισα καλά με σιλικόνη 1200οC. Είναι σημαντικό και κάθε χρόνο το τσεκάρω γιατί φθείρεται η σιλικόνη και ίσως χρειάζεται συμπλήρωση. Κάποιες άλλες φορές μου την έκαιγε γιατί “χτίζει” καρβουνιά σιγά σιγά γύρω στο ποτηράκι και δυσκολεύει να ανέβει το υλικό. Θέλει μια στο τόσο χτύπημα και καθάρισμα. ΚαιΤέλος, το καθάρισμα, φίλε μου, κάπου αναφέρεις για 2 βδομάδες….. δεν παίζει έτσι! Αν όχι κάθε 3-4 μέρες οριακά στη βδομάδα θέλει καθάρισμα!!! Για πυρηνόξυλο ή πυρήνα πιο συχνά! Παρατήρησέ το από τις θερμοκρασίες, θα δεις ότι μετά τις 2-3 μέρες ζεσταίνεις τον ουρανό…

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 2 Μήνες πριν #174837 από Guss
Απαντήθηκε από Guss στο θέμα Re:Primus 45
Θα βαλω κ σιλικονη στο θαλαμο του κοχλια κ αυριο ερχονται τα ρελεδακια κουμπωνω κ η παναγια μαζι μας ευχαριστω για τη γνωμη σου

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 2 Μήνες πριν #174935 από Guss
Απαντήθηκε από Guss στο θέμα Primus 45
Καλη χρονια σε ολα τα μελη ελυσα τελικα το προβλημα αλλαζοντας το πορτοκαλι ρελε κ ειμαι οκ ευχαριστω ολους οσους εγραψαν  κ βοηθησαν με τη γνωμη τους

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 2 Χρόνια 2 Μήνες πριν #175172 από petros1414
Απαντήθηκε από petros1414 στο θέμα Primus 45
Παιδιά έχει κανείς ιδέα πως μπαίνουμε στο κρυφό μενού?
Last edit: 2 Χρόνια 2 Μήνες πριν by petros1414.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 7 Μήνες πριν #177140 από xrysafis72
Απαντήθηκε από xrysafis72 στο θέμα Primus 45
Μετά από 12 χρόνια η μετατροπή λέβητα πετρελαίου σε πελλετ μάς άφησε  χρονους (τρύπησε ο μαντεμένια ελληνικός λεβητας)Και μπήκαμε στην αγορά ελληνικού λέβητα βιομάζας Μαβίλη πριμνιου 45

ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!

Συνημμένο αρχείο:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 7 Μήνες πριν - 1 Χρόνος 7 Μήνες πριν #177142 από xrysafis72
Απαντήθηκε από xrysafis72 στο θέμα Primus 45
   Τοποθέτηση  υλοποίηση  όλοι δική μου  youtube.com/shorts/e9YscFUFY8o?feature=share

ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!

Συνημμένο αρχείο:
Last edit: 1 Χρόνος 7 Μήνες πριν by xrysafis72.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": stergiosbik, DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.224 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ