Primus 45

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #144434 από vasmpou
Απαντήθηκε από vasmpou στο θέμα Primus 45

electron έγραψε: Το ρελε του κοχλια ειναι πανω σε βαση για να αλλαζει ευκολα χωρις να χρειαζετε τρόμπα και κολλητήρι.Τουλάχιστον σε εμενα ετσι ειναι (δες την φωτο ποιο πανω) Εσενα δεν ηταν πανω σε βαση?


εμενα ηταν κολλημενο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #144505 από ILIASPOT
Απαντήθηκε από ILIASPOT στο θέμα Primus 45
Έτσι ακριβώς είναι η λειτουργία.Η εντολή απο τον θερμοστάτη παέι στον κυκλοφορητή που παίρνει ζεστα νερά από το buffer κσι το στέλνει στα σώματα.Το εβαπτιζόμενο του buffer δινει εντολή στον λέβητα να πάρει και τον κόβει όταν πιάσει την επιθυμητή θερμοκρασία.Έβαλα δοχείο διαστολής 100 λίτρα buffer 500 λίτρα και laddomat

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #144506 από ILIASPOT
Απαντήθηκε από ILIASPOT στο θέμα Primus 45
Ανεβάζω και μερικές φωτο απο την εγκατάσταση
Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": electron, Καλογιάννης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #144536 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Primus 45
Το σπιράλ στην έξοδο του καπναγωγού του λέβητα πρέπει να φυγει γιατι εκτος οτι μαζεύει σε χρόνο ρεκόρ τις οποίες επικαθισεις στάχτης δεν είναι και ασφαλές.Συνιστάτε η ινοξ σωλήνα διπλού (η εστω μονου) τοιχώματος.Εχεις πολλά μετρά καμινάδα η εχει πολλά οριζόντια τμήματα στην διαδρομή της?, Επίσης κοιτά και λιγο το τζαμακι του σιλό γιατί αν το έχουν κολλήσει με αρπα-κολα σιλικόνη μπορεί να τραβάει αέρα. Εγω το καλοκαίρι αστάρωσα,έβαψα και κάλυψα με σφραγγιστικο ολες τις εσωτερικές γωνίες του σιλο για να ειμαι σίγουρος οτι δεν τραβάει αερα το πελλετ καθώς υπάρχει κίνδυνος πυρκαγιάς απο την επιστροφή της φλογας.



"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #144537 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Primus 45
Επισης η θερμοβαλβιδα υπερθέρμανσης που λεει ο κατασκευαστής του λεβητα οτι πρέπει να μπει (Σελιδα 12 στο manual) βλεπω οτι δεν υπάρχει..


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #144576 από ΚΩΣΤΑΣ ΚΟΝΔΥΛΗΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΚΟΝΔΥΛΗΣ στο θέμα Primus 45
Καλή χρονιά σε όλους.
Έχω από το 2012 ένα Primus 45. Για 1,5 χρόνο πειραματίστηκα με διάφορες ποιότητες πυρηνόξυλου, πυρήνα, πέλλετ κλπ. Οι τεχνικοί της Mavil με καθοδήγησαν να δουλεύω με καυσαέρια από 180-200οC ανάλογα με το υλικό. Δεν ήμουν ικανοποιημένος με την απόδοση γιατί...
Ρυθμίζοντας:
τροφοδοσία+αναμονή έχουμε καθορίσει την ενέργεια (σε θερμίδες, kw ή ότι άλλο) που μας δίνει η καύση.
Αυτή την ποσότητα ενέργειας δεν μπορούμε να την αυξήσουμε όσο θέλουμε διότι θα ανέβει πολύ η θερμ των αερίων και θα έχουμε μεγάλες απώλειες ενέργειας από την καμινάδα.
Αυτά όλα σε μένα ισορροπούσαν στο: 1sec τροφοδοσία 35sec αναμονή με καυσαέρια στους 190C για υλικό με 5kwh/kg.
O Τεχνικός της Mavil μου είπε ότι ο λέβητάς μου δούλευε στη μισή του απόδοση... και έπρεπε να διπλασιάσω την τροφοδοσία. Αν το έκανα όμως τα καυσαέρια θα έφταναν στα ... 300. Ή ο λέβητας δεν έβγαζε 45000kcal αλλά τα μισά.
Κάποιο μυστικό μου ξέφευγε (και μάλλον σου ξεφεύγει κι εσένα φίλε μου) και το ανακάλυψα μια μέρα τυχαία (η Mavil ίσως για ευνόητους λόγους απέφυγε να μου το πει στις πολλές φορές που μιλήσαμε).
Το ..... συχνό καλό καθάρισμα !!! Ναι... Για να μπορέσει ο λέβητας να δουλέψει στις 45000kcal (ειδικά με πυρηνόξυλο) θέλει καλό καθάρισμα κάθε 2-3 μέρες. Και όχι καθάρισμα ... μια μέσα - έξω τη βούρτσα.
Η καρβουνιά που πιάνει στα τούμπα δεν επιτρέπει την απορρόφηση της θερμότητας και η θερμότητα φεύγει στην καμινάδα ανεβάζοντας την θερμοκρασία των αερίων. Πήρα γιαυτό μια ντίζα όπου με μούφα προσάρμοσα μια τουμπόβουρτσα και με ένα αργό δράπανο το καθάρισμα γίνεται τέλεια σε 5'.
Για τον Primus 45 με υλικό 5kwh/kg μια ρύθμιση που δίνει 45000kcal είναι 2sec/29sec (δεδομένου όπως μου είπαν από την εταιρεία κάθε sec το μηχάνημα τροφοδοτεί περίπου 42 gr) έχω φτιάξει ένα απλό Excel που υπολογίζει τις ρυθμίσεις και την απόδοση. Αν ενδιαφέρει μπορώ να το ανεβάσω.
Έναν άλλο απλό έλεγχο μπορούμε να κάνουμε για την απόδοση, γνωρίζοντας ότι ο λέβητας περιέχει 107lt νερό, μετρώντας σε πόσα sec ανεβάζει ένα βαθμό πριν ξεκινήσει ο κυκλοφορητής.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": koskoz, Καλογιάννης, grgfoukos

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.236 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ