Primus 45

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144201 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Primus 45
Γεια σου Κωστα,
Αν και είμαστε off-topic πληροφοριακά θα σου πω ότι αυτη ειναι η πλακετα που βαζει η Mavil στους λεβητες βιομαζας-πελλετ.Δεν εχει καν Ελληνικά μενού απλα ρυθμίζεις τον χρόνο αναμονής σε δεπτερολεπτα, τον κυκλοφοριτη, τον αερα (40~100%) και το "ταισμα" μεσω πελλετ του κοχλια.Επισης εχει ενα "κρυφο μενου" οπου εκει ρυθμίζεις τις 4 φασεις λειτουργιας, την αντισταση κλπ, ενω εχει και λειτουργια για ξυλολεβητα.Δεν ξερω αν πωλειται ξεχωριστα (μπορεις να ρωτησεις την Μαβιλ) εναλλακτικα δες και εναν αλλον πινακα για λεβητα στερεων καυσιμων που βγαζει μια πολυ καλη (και Ελληνικη) εταιρια και ενδεχομένως να μπορει και να παραμετροποιηθει συμφωνα με τις δικες σου αναγκες ;)


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144207 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα Primus 45
electron δεν ψαχνω για κοντρολ για ξυλολεβητα η μετατροπη που κανω ειναι ο ηδη υπαρχον ξυλολεβητας να δουλευει με πελλετ.για κοντρολερ πελλετ λεω.τωρα δουλευει με ξυλα και με εναν υδροστατη ανοιγει ο κυκλοφωριτης δεν εχει κατι αλλο π.χ. φυσητηρα η θερμοστατη χωρου. ;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144269 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Primus 45
Ναι το καλαταλαβα, απλα ελεγα οτι μπορεί να τροποποιηθεί και να γινει και πελλετ.Αυτη η εταιρια και αυτο το controller μάλλον πρέπει να κανει για αυτο που φιαχνεις ή και κάτι τέτοιο
Edit: δες και αυτο


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"
Last edit: 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν by electron.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144271 από vasmpou
Απαντήθηκε από vasmpou στο θέμα Primus 45

Favori έγραψε: Καλησπέρα...
Έχω τον primus25 εδώ κι ενάμιση περίπου χρόνο, από τα τελειώματα της περσινής χρονιάς μου παρουσίαζε περιοδικά το εξής πρόβλημα:
Ενώ ξεκινάει κανονικά και μπαίνει και στην κανονική λειτουργία, όταν φθάνει σε μια θερμοκρασία 38-45 βαθμούς, ενώ ανάβει η λυχνία του feeder δεν δίνει ο κοχλίας πέλετ στον καυστήρα. Φέτος τον άναψα πρώτη φορά πριν 20 μέρες, και μου το κάνει αυτό πιο συχνά, με αποκορύφωμα τώρα στις γιορτές να μην μπορούμε να ζεσταθούμε. Εχω καθαρίσει τον κοχλία πριν 4 μέρες, άλλαξα την γνωστή ασφάλεια που αναφέρατε πιο παλιά, δούλεψε για 1,5 μέρα αλλά μετά πάλι τα ίδια...
Προτίθεμαι να στείλω την πλακέτα στην εταιρία, καθώς έναν ηλεκτρολόγο που έφερα να ρίξει μια ματιά μου είπε ότι έχει να κάνει μ'αυτή...

Tο ιδιο επαθα και εγω
αναβε το λαμπακι τροφοδοσιας,ακουγεται το τικ του ρελε,αλλα το μοτερ δεν δουλευε
αλλαξα το ρελε και ετοιμο
θες ηλεκτρονικο και οχι ηλεκτρολογο ομος
Last edit: 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν by electron. Αιτία: παραθεση

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144285 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Primus 45
Νωμιζω οτι δεν χρειαζετε ηλεκτρονικο για να αλλαξει ενα ρελε, μπορει και μονος του
(πριν 2-3 σελίδες εξηγω την διαδικασια και το πιο ρελε ειναι αυτο)
Ενα κατσαβίδι θελει σταυρωτο για να βγάλει τις 4 βιδες που κρατάνε την πρόσοψη του πινακα. Και φυσικα το εχω πει και θα το ξαναπώ ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΕ ΤΟ ΡΕΥΜΑ


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144292 από vasmpou
Απαντήθηκε από vasmpou στο θέμα Primus 45

electron έγραψε: Νωμιζω οτι δεν χρειαζετε ηλεκτρονικο για να αλλαξει ενα ρελε, μπορει και μονος του
(πριν 2-3 σελίδες εξηγω την διαδικασια και το πιο ρελε ειναι αυτο)
Ενα κατσαβίδι θελει σταυρωτο για να βγάλει τις 4 βιδες που κρατάνε την πρόσοψη του πινακα. Και φυσικα το εχω πει και θα το ξαναπώ ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΕ ΤΟ ΡΕΥΜΑ


σιγουρα μπορει να το κανει και αλλος
αρκει να ξερει να κολαι,να εχει κολλητηρι,καλάι,Τρομπα αναρροφησης για την αφαιρεση του καλάι
και εγω μονος μου το εκανα,χωρις να ειμαι ηλεκτρονικος,αλα ειχα ασχοληθει παλια με ραδιοσταθμους και ξερω απο αυτα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.251 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ