Το λεβητοστάσιο του jnet (λεβητας pellet,αντιστάθμιση, ηλιακά, boiler 3πλής)

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #11625 από kris76

jnet έγραψε: Σήμερα πρώτη φορά μετα από 37 ημέρες αναψε το alarm δηλάδη επαψε να λειτουργεί ο καυστήρας. Με το που απομακρυνα την στάχτη από τον καυστήρα αρχισε να λειτουργεί. Τωρα γιατί είχε συμβεί μια και χρησιμοποιώ το ιδιο pellet συνέχεια αγνωστό. Εσένα Τακη με το ΜΑΚΗ είχες ποτέ ALARM?


μαλλον υπερθερμανση

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #11626 από Τάκης

jnet έγραψε: Σήμερα πρώτη φορά μετα από 37 ημέρες αναψε το alarm δηλάδη επαψε να λειτουργεί ο καυστήρας. Με το που απομακρυνα την στάχτη από τον καυστήρα αρχισε να λειτουργεί. Τωρα γιατί είχε συμβεί μια και χρησιμοποιώ το ιδιο pellet συνέχεια αγνωστό. Εσένα Τακη με το ΜΑΚΗ είχες ποτέ ALARM?


Όχι, δεν είχα. Αλλά κάθε 3-4 ημέρες καθαρίζω τον καυστήρα προληπτικά, τινάζοντας τη σχάρα. Το alarm σου δείχνει την αιτία που το προκάλεσε. Συνεχές κόκκινο με δυο αναλαμπές πχ σου λέει ότι δεν μπόρεσε να γίνει το άναμμα. Από το προηγούμενο Σάββατο που πήρα κάποιο άλλο πέλλετ, ανώνυμο Ρουμάνικο μου είπαν σκούρο χρώμα, είχα συνεχή alarm. Πηγαίνω και καθαρίζω τη σχάρα 2 φορές την ημέρα. Πιάνει ένα βουναλάκι πάνω στη σχάρα με κάτι σαν χώμα και μπουκώνει. Έτσι έμαθα και το αναβασβήσιμο του alarm. Ευτυχώς πήρα μόνο 10 σακιά και το καίω πλέον προσεκτικά, με συνεχή καθαρίσματα. Και όλοι όσοι το χρησιμοποίησαν εδώ στην πόλη μου είχαν προβλήματα τέτοια και χειρότερα.

Για τον κόσμο του κεφαλαίου είμαστε όλοι ξένοι.
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 12 Χρόνια 1 Μήνας πριν by Τάκης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #11674 από jnet

jnet έγραψε: Την αγόρασα μαζί με ενα εξτρα φίλτρο σύνολο 60,22€ με μεταφορικά


H Σκούπα ήρθε αύριο έχουμε καθάρισμα

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #11678 από KERBEROS
Πρόσεχε να έχει σβήσει κάθε ίχνος στάχτης μέσα στο λέβητα, πριν ρουφήξει η σκούπα. Εγώ, επειδή βιαζόμουνα, έχω κάψει ήδη ένα φίλτρο κι ένα ακόμα έχει σουβενίρ μια τρυπούλα. Ελπίζω τώρα το καθάρισμα να γίνει πιο εύκολα.

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": jnet

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #19781 από jnet

jnet έγραψε: Ξεκίνησα να καίω λοιπόν και εγώ από τις 10-2 Pellet.

Εχω σώματα, Είμαι στον Νομο Θεσσαλονίκης στα 230m Υψόμετρο. Πολλές φορές χιονιζει εδώ ενώ κάτω από τα 200μ δεν χιονίζει.
Το σπίτι εχει κατασκευαστεί το 2002 με 2πλή 9αρα γλώσσα και ανάμεσα 5cm Dow. Επιπλεόν υπάρχει κεραμοσκεπή πάνω από 2ριχτη μπετονενια στέγη με 5cm Dow.

Περσι έκαψα 3300lt Πετρελαίο και φέτος μεχρι προχτές που αλλαξα καύσιμο είχα καταναλώσει 2300lt.


Από τις 10/2 μέχρι 5/5 που εκαιγα (στο τέλος μόνο για ΖΝΧ μια και είχε χαλάσει ο ηλιακός μου) εκαψα 2,8 τόνους Pellet.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #27088 από dmtr
Ξέρω ότι όταν βγάζουν το τσίπουρο, το σπιτικό, κάνουν κάτι σαν γιορτή.

Μήπως πρέπει να καθιερωθεί κάτι παρόμοιο στο πρώτο άναμα κάθε καινούργιου λέβητα;

Καλορίζικος!!

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.114 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ