Το λεβητοστάσιο του jnet (λεβητας pellet,αντιστάθμιση, ηλιακά, boiler 3πλής)

Περισσότερα
4 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #170390 από jnet
Η μπουκα του λέβητα μου εχει τρυπήσει. Χθές γύρισε η φλόγα προς τα πίσω για ανεξήγητο λόγο παρόλο που είχα καθαρίσει λέβητα καμινάδα. Εχω αρχίσει και σκέφτομαι προς αντικατάσταση του καυστήρα ετσι ώστε να έχω και εναν 2ο ως backup. Υπάρχει μια δυνατότητα να βρω εναν ίδιο μτχ στα 450€. Επιπλέον υπάρχει η σκέψη μηπως πάω σε αλλο μοντελο που θα είναι και πιο μεγάλο(35kW) γιατί τα 20kw του τωρινού κατω απο τους 3οC δεν μπορούν να δωσουν στο σπίτι την άνεση των 22οC. Η αλλη περίπτωση μηπως τον λύσω το καλοκαίρι και ψάξω να φτιάξω μπούκα αλλά δεν ξέρω αν αναλαμβάνει κανένας κατι τετοιο γιατί για καινουρια κανα 200€ θα το θέλουν οι Σουηδοί!

Καθε πρόταση δεκτή!

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν - 4 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #170392 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Καλημερα ΓΙΩΡΓΟ συνενοησου εδω www.allaboutpellet.com/ να ξερετε ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΖΟΥΝ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΓΙΑ FEROLLI ΠΥΡΙΜΑΧΑ ΙΝΟΞ(ΜΠΟΥΚΕΣ ΣΧΑΡΑΚΙΑ) ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΑ ΚΑΙ ΚΑΥΣΤΗΡΕΣ .ΨΑΞΕ ΣΤΟ ΣΑΙΤ
Last edit: 4 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν by ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #170393 από john88s
Μπορείς να πας σε ένα μηχανουργείο και να στο φτιάξουν.

Το θέμα ειναι όμως τι υλικό θα βάλεις και αν έχουν κομμάτι πυράντοχο να σου το φτιάξουν γιατί φύλλο ολόκληρο που θα πρέπει να παραγγείλουν θα τους μείνει μετά.

Προσοχή υπάρχουν διάφορα είδη λαμαρινάς και διάφορες θερμοκρασίες . Πολλοί παραπληροφορούν. Έχει συγκεκριμένες αντοχές η κάθε λαμαρινα.

Δεν τα ξέρω και εγώ καλά, σε ανάλογη περίπτωση είχα σταθεί τυχερός σε τοπικό μηχανουργείο είχε ένα ρετάλι λαμαρινα πυραντοχη και μου το έφτιαξε σε φιλική τιμή.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν - 4 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #170394 από Johnpropoman
Καλημέρα! :)
Φίλε Jnet,αν θυμάμαι καλά τον είχες ξαναλλάξει. Διάβασε σε παλαιότερο σχετικό Post του χρηστος8
"όσες μπούκες και να αλλάξεις όλες θα ραγίσουν":

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...tart=1650&Itemid=384
Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις! 6 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #132688
χρηστος8

FERR έγραψε:
...Περιμενω να τελειωσει ο Χειμωνας και να τον στειλω πακετο εκει που τον αγορασα για επισκευη και αλλαγη της μπουκας ως γνωστο εχει ραγισει το κομματακι στην εξαγωγη του αερα.
...

Η αλλαγη της μπουκας δεν θα σε βοηθησει καθολου...οσες μπουκες και να αλλαξεις ολες θα ραγισουν.
Ειδικα οι P12 (οι P7 πιο σπανια) που εχουν μεγαλυτερη διαμετρο μπουκας, το καθετο κομματι ραγιζει και σταδιακα στραβωνει.
Μονιμη λυση, ειναι να ενισχυθει σωστα κολλωντας απο την πισω μερια μια ανοξειδωτη λαμα 3 η 4mm...το μονο που πρεπει να προσεχθει ειναι να μην κλεισουν οι τρυπες διοδου του αερα.
Κοινως πατενταρισμα θελει
Last edit: 4 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν by Johnpropoman. Αιτία: Συμπλήρωση κειμένου

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν - 4 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #170395 από jnet

Johnpropoman έγραψε: Καλημέρα! :)
Φίλε Jnet,αν θυμάμαι καλά τον είχες ξαναλλάξει.

Ποτέ! και δεν εχω Feroli Varmebaronen ειναι ο καυστήρας και ο λέβητας

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Last edit: 4 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν by jnet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν - 4 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #170399 από Johnpropoman

jnet έγραψε:

Johnpropoman έγραψε: Καλημέρα! :)
Φίλε Jnet,αν θυμάμαι καλά τον είχες ξαναλλάξει.

Ποτέ! και δεν εχω Feroli Varmebaronen ειναι ο καυστήρας και ο λέβητας

Καλημέρα! :)
Σωστά φίλε "jnet" το σχαράκι είχες αλλάξει.
Ξέρω ποιόν λέβητα έχεις (Varmebaronen).Απλώς έδωσα μια εκδοχή για λύση του προβλήματος
(που μας έδωσε ο χρηστος8 ) όταν τα μέταλλα καταπονούντε αρκετά π.χ. στον Feroli
Last edit: 4 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν by Johnpropoman. Αιτία: Λάθος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.111 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ