Λέβητες Progetto Pellet

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #145828 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.λοιπον οπως λεει και ο φιλος μου ο θοδωρης κοσμιδης 3 χρονια δεν μου εχει σπασει!αλλα οπως ξερετε μου εχουν συμβει αλλα επιλυσιμα!λοιπον η γνωμη μου ειναι η εξης που αν μου τυχει θα το κανω.απο το μεσα μερος εχει βιδακια περιμετρικα και ενα περιμετρικο λαμακι κραταει το τζαμι.θα το λυσω και θα κοψω 2 κομματια απο φυλλο αμιαντου. θα το κανω σαντουιτς αμιαντο τζαμι αμιαντο και συλικονη υψηλης θερμοκρασιας και σφυξιμο εως να πατησει και να ξερασει η σιλικονη.ανθρωπινο σφυξιμο τα βιδακια περιμετρικα :evil: :evil: :evil: :evil:








Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #145835 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
Το γυαλι ακουμπαει κατευθειαν στο μεταλλο? θελει φλαντζα εκει και στις δυο πλευρες + οτι κακος εχουν τοσο μεγάλη επιφάνεια λαμας να καλύπτει το τζαμι.

Περμανίτη να πατε να ζητήσετε σε σιδηρικά για να βαλετε ( αν ειναι καποιος κοντα, μπορώ να του δώσω ένα κομματι να δοκιμασει!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #145836 από PAPADAKIS
Απαντήθηκε από PAPADAKIS στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
Έχω δουλέψει παλιά (πριν 20 χρόνια) με περμανίτη σε πετελαιομηχανές θαλάσσης (MTU - MAN - CUMMINS) βάζοντας τον στους οχετούς καυσαερίων των μηχανών αυτών (δεν θυμάμαι αν τον έβαζα και στο σύστημα ψύξης-μεταφορά θάλασσας γιά ψύξη του κινητήρα),εντούτοις δεν μου πήγε το μυαλό εκεί.Θα κατέβω Πειραιά να κάνω μιά γύρα.
Πάντως επειδή η πόρτα είναι κάθετη στο δάπεδο το τζαμάκι έχει την τάση να κατέβει και να ακουμπήσει με το κάτω σημείο της κάσας που το κρατάει-έρχεται σε επαφή με το μεταλλο και εκεί θέλει πατέντα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #145852 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ λεβητα μετα απο 40 ημερες και καθαρισμος καμιναδας Φ80/130 ινοχ με ΠΑΤΕΝΤΑ βαριδι απο ψαρεμα πανια και τριχια!πανω κατω πανω κατω!!!!!! :silly: :blink: εγινε πεντακαθαρη.ειχα εξοδο 170-190 και τωρα 125-135 βαθμους.πολυ η βρωμια ομως σε ολα αυτη τη φορα!!!!!!!! :evil: :evil:














Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146181 από PAPADAKIS
Απαντήθηκε από PAPADAKIS στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
Πριν 2 εβδομάδες ,ενώ γύριζε ο κοχλίας δεν έριχνε πέλλετ στο δοχείο καύσης και μετα άπό λίγο έσβηνε η φωτιά .Πριν φθάσουν στους 70 βαθμούς τα καυσαερια και αρχίσει το σβήσιμο του λέβητα ,ξεκόλαγε το πέλλετ από το σιλό και έριχνε πέλλετ μέχρι να σταματήσει η τροφοδοσία λόγο σβησίματος λέβητα.Το αποτέλεσμα ήταν και σβησμένος λέβητας και πέλλετ άκαυστα στο δοχείο καύσης.Η εταιρεία μου είπε προληπτικά να τσεκάρω τα γρανάζια στο κοχλία μήπως είναι σπασμένα,αλλά μετά από έλεγχο ,όλα καλά.Τελικά η ζημιά ήτανε από 2 τσουβαλάκια που η παρτίδα τα έκανε πιό κολλώδη μεταξύ τους και έκανε σπηλαίωση στο σιλό..
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146191 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
ΜΙΧΑΛΗ παλι καλα εισαι τυχερος που δεν ειχες κουρεμενο γραναζι ;) επειδη μου εχει τυχει σε ενα φιλο απο τα 3 γραναζια το μεσαιο(γκρι)συνηθως το κουρευει σε μπλοκαρισμα του κοχλια.μπορεις στη φαση που περνει το μοτερ(πανε 2 καλωδια φαση ουδετερος με φυσακια) απο την πλακετα μπορεις να βαλεις σε ΣΕΙΡΑ μια γυαλινη ασφαλεια 0.5 αμπερ γυαλινη σε θηκη(τραβαει 0.42 αμπερ) οταν ζοριστει απο οτιδηποτε να καψει την ασφαλεια που δεν στοιχιζει τιποτα ενω το μοτερ θελει 50ΕΥΡΟ.!!!!!!!!!!!βεβαια μπορεις να το εξελιξεις με ρελε και αυτοματισμο!!!!!!!!!!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": PAPADAKIS

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.214 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ