Atmos DC25S με δοχείο σε μονοκατοικία 105τμ.

Περισσότερα
6 Χρόνια 2 Μήνες πριν #162986 από Valo
Εφόσον δεν έχεις τρίοδη ηλεκτροβάνα στο σημείο όπου συνδέονται λέβητας -δοχείο-σώματα, πως επιλέγεις να ζεστάνεις πρώτα τα σώματα ? Έχεις κάποια βάνα οπου κλείνεις χειροκίνητα προς το δοχείο για να δώσεις προτεραιότητα στα σώματα?

Τέλος αυτό που μου κάνει εντύπωση ,είναι πως αν το πετυχαίνεις με τον παραπάνω τρόπο , ο κυκλοφορητής του ladomat και ο κυκλοφορητής των σωμάτων δουλευουν inline προς τα σώματα .

Ισχύουν όλα τα παραπάνω?

Ακολουθώ την τακτική "Aλλα λέω , άλλα κάνω" Πολύ επιτυχημένη..!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 6 Χρόνια 2 Μήνες πριν #162991 από nick833
Δέν έχω καμιά βάνα, απλά δουλεύει έτσι με τους νόμους της φωσικής. Στέλνει ο κυκλοφορητής του Laddomat νερά, τα ρουφάει ο κυκλοφορητής των σωμάτων. Τώρα υπάρχει μια διαφορά στην ποσότητα των νερών αυτών, που εξαρτάται από την θερμοκρασία των επιστρεφόμενων στο LADDOMAT. Αν είναι χαμηλά τότε ο κυκλοφορητής των σωμάτων τραβάει και λίγα νερά από τα δοχεία. Αν είναι ψηλά, τότε κάποια ποσότητα νερών του λέβητα καταλήγει και στα δοχεία.
Τον πρώτο κυκλοφορητη τον έχω στην δεύτερη ταχύτητα, ενώ των σωμάτων στην πρώτη. Έχω βρει καλή ισοροπία
Όλα τα παραπάνω εφόσον είναι η ηλ/βάνα των σωμάτων στο ΟΝ, άρα και ο κυκλοφορητής τους.
Ενώ όταν ο Θερμοστάτης χώρου πιάσει το σημείο που θέλω αυτά κλείνουν, αλλά ο λέβητας συνεχίζει να δουλεύει με ικανοποιητικό βαθμό απόδοσης και να στέλνει όλα τα ζεστά του στα δοχεία, για να με βγάλουν αρκετές ώρες, όταν θα τελειώσουν τα ξύλα του λέβητα!
Last edit: 6 Χρόνια 2 Μήνες πριν by nick833.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 2 Μήνες πριν #162992 από Valo
Μάλιστα.. τώρα το κατάλαβα.. Θα προτιμούσα όμως τον κλασικό τρόπο καθώς με απασχολεί λιγάκι αυτό που λες με τους κυκλοφορητές και την βεβιασμένη να το πώ εκτροπή νερών. Κάπου διάβασα εδω μέσα για το σχέδιο σύνδεσης που έχεις εσύ το οποίο είναι λιγάκι απαιτητικό και ζόρικο στο να πετύχεις συνδυασμό των 2. Γενικά αυτό το σχέδιο της Αtmos δεν το ακουλουθούν και πολλοί νομίζω. Καλύτερα κατα την άποψή μου να έχεις μόνιμα το δοχείο -α σου ζεστά άρα και τα σώματα ζεστά και να αντλείς νερό μονάχα απο εκεί. Αν βέβαια λείπεις μέρες απο το σπίτι και θες άμεση θέρμανση τότε καλά έκανες και το έβαλες έτσι. Στην δική μου περίπτωση θα ακολουθήσω το σχέδιο του Xρήστος8 που προτείνει καθώς ο ίδιος τα δουλεύει και έχει άποψη με αυτά.
energ.gr/index.php?option=com_kunena&cat...=topic&limitstart=75

Εν πάσει περιπτώσει ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις σου -εύχομαι καλές ζέστες και απροβλημάτιστο να είναι ! :cheer:

Ακολουθώ την τακτική "Aλλα λέω , άλλα κάνω" Πολύ επιτυχημένη..!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 6 Χρόνια 2 Μήνες πριν #163009 από nick833

Valo έγραψε: κατα την άποψή μου να έχεις μόνιμα το δοχείο -α σου ζεστά άρα και τα σώματα ζεστά και να αντλείς νερό μονάχα απο εκεί. Στην δική μου περίπτωση θα ακολουθήσω το σχέδιο του Xρήστος8 που προτείνει καθώς ο ίδιος τα δουλεύει και έχει άποψη με αυτά.
energ.gr/index.php?option=com_kunena&cat...=topic&limitstart=75

Αφού σου το προτείνει έμπειρος άνθρωπος, ξέρεις πως θα δουλέψει το σύστημα και θα σε ικανοποιήσει, είσαι σε καλό δρόμο!
Σε αυτό που έχω ένσταση όμως, είναι την αποφόρτιση των δοχείων. Θεωρώ ότι είναι άχρηστο να έχεις δοχείο-α, να τα φορτίζεις, αλλά να μην τα ξεφορτίζεις. Δέν έχεις κανένα όφελος, πέρα του ότι δεν θα πέφτει απότομα η θερμοκρασία του λέβητα, όταν θα ξεκινάει να στέλνει στα σώματα. Θα λειτουργεί σαν δοχείο εξισορρόπησης και όχι σαν Δοχείο αποταμίευσης. Το πρώτο θα πρέπει να είναι 300~500 λίτρα και να κάνει την δουλεία που περιγράφω παραπάνω. Το αποταμίευσης όμως θα πρέπει να είναι πολύ μεγαλύτερο και να αποθηκεύει τα ζεστά νερά του λέβητα (όταν δεν τα χρειάζεται το σπίτι, εκείνη την ώρα). Έτσι κάνεις οικονομία και στέλνεις και λιγότερα καυσαέρια στην ατμόσφαιρα (γιατί τα ξύλα συνεχίζουν να καίγονται με υψηλό βαθμό απόδοσης) Και μην ξεχνάς ότι αν φτάσεις τον λέβητα σου σε σημείο να κλείνει το κλαπέ του, τότε έχεις ατελή καύση και λόγω της έλλειψης οξυγόνου μέσα, θα παράγεται Μονοξίδειο του άνθρακα, (άοσμο, αόρατο, βλαβερό έως τοξικό)!!!
Γι' αυτό και η ATMOS λέει να ρυθμίσεις το κλαπέ, έτσι ώστε να μην κλείνει ποτέ τελείως.
Last edit: 6 Χρόνια 2 Μήνες πριν by nick833.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 4 Μήνες πριν #166038 από jamiespoursas

nick833 έγραψε: Άλλαξα την 72° βαλβίδα του Laddomat με άλλη στους 66°. Τα δοχεία φορτίζουν γρηγορότερα στην αρχή αλλά ο Λέβητας δυσκολεύεται να περάσει τους 75 και το κάνει μόνο όταν τα δοχεία φτάσουν τους 65~70

Καλησπέρα Nick.
Είναι να αλλάξω κι εγώ το θερμοστατικό στοιχείο του Laddomat 21-60, βρίσκω Ελλάδα μόνο των 63oC, αλλά θα προτιμούσα αυτό των 66οC. Anyway, πιστεύεις πως θα υπάρχει θέμα όσον αφορά τις επιστροφές στον λέβητα κάτω από τους 65oC, θα είναι οριακά, ή κανένα πρόβλημα επειδή ο λέβητας είναι χαλυβδινος?
Όποιος άλλος συμφορουμίτης γνωρίζει, ευπρόσδεκτη η γνώμη του.
Ευχαριστώ.

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 4 Μήνες πριν #166046 από nick833

jamiespoursas έγραψε: βρίσκω Ελλάδα μόνο των 63oC,

Μην το πάρεις. Απ' ότι έγραψα παραπάνω, ούτε το 66 είναι καλή επιλογή.
Το καλύτερο θα ήταν 68° (αν υπήρχε).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.067 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ