BURNiT WBS Active 30kW by valsam

Περισσότερα
6 Χρόνια 3 Μήνες πριν #162016 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα BURNiT WBS Active 30kW by valsam
Xρονια πολλα σε ολους!
Τελικα πηρα λιγες ινες από πετροβαμβακα και τις εβαλα πισω από τον κοντρολερ και το τυλιξα όπως τυλίγουμε ένα σάντουιτς και το εβαλα σφινωτα μεσα στην οπη και να προεξεχει αρκετα και δουλευει μια χαρα,η λυση βεβαια είναι προσωρινη μεχρι να σκεφτω τι πατεντα να κανω,εσχατη λυση η αλλαγη κοντρολερ!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 3 Μήνες πριν #162067 από Valo
Απαντήθηκε από Valo στο θέμα BURNiT WBS Active 30kW by valsam
Χρόνια Πολλά - με υγεία σε όλο τον κόσμο,

Όπως σου είχα πει , οι κοντρόλερ στους burnit πονάνε στο σημείο τοποθέτησής τους το οποίο δεν είναι σωστά μονωμένο στην πλάτη και τρωνε θερμοκρασίες απο πίσω / Στην δική σου περίπτωση που ο λέβητας είναι κλειστός και με πάνελ γύρω γύρω , ένα παραπάνω.. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις για να γλιτώσεις τον κοντρόλλερ σου είναι να στουμπώσεις όσο πετροβάμβακα μπορείς -κατα προτίμηση αυτόν με επένδυση αλουμινίου και να επανατοποθετήσεις τον ελεγκτή στην θέση του. Αν δεν δεις διαφορά ( που θα δείς) τότε τον αφαιρείς απο εκείνο το σημείο - προεκτείνεις λιγάκι τα καλώδια και τον τοποθετείς εξωτερικά σε άλλο σημείο του λέβητα. Έχω αλλάξει 2 καμμένους ελεγκτές απο αυτό το αναθεματισμένο πρόβλημα. Και στις 2 περιπτώσεις όπως σου προανέφερα παραπάνω επέλεξα άλλα μοντέλα , όχι χωνευτά και το πρόβλημα εξαλείφθηκε + το οτι λειτουργούν καλύτερα οι λέβητες πλέον και με έλεγχο καυσαερίων (Zpid)

Ακολουθώ την τακτική "Aλλα λέω , άλλα κάνω" Πολύ επιτυχημένη..!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 3 Μήνες πριν #162075 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα BURNiT WBS Active 30kW by valsam
Φιλε Βαλάντη ο κοντρολερ με το σαντουιτς αλουμινοχαρτο και πετροβαμβακα μια χαρα δουλευει πλεον,αυριο παω να βρω 4 τέτοιους αποστατες grobotronics.com/spacer-sleeve-id-3.6mm-l30mm-black.html θα τον βιδοσω στην θεση του και θα τον αφήσω ετσι να εξεχει ,να μην σου πω ότι είναι και πιο μουρατος ετσι!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 3 Μήνες πριν #162109 από Valo
Απαντήθηκε από Valo στο θέμα BURNiT WBS Active 30kW by valsam
Καλημέρα φίλε (δεν ξέρω το μικρό σου για προσφώνηση..)

Σημασία έχει οτι τον γλίτωσες και δεν κάηκε , δεν είναι καιροί για να πετάμε λεφτά , εδώ που τα λέμε δεν είναι και φθηνός - 100€ ο απλός - 130 περίπου ο Zpid.
Σωστό και αυτό με τους αποστάτες , κάντο έτσι για να παίρνει αέρα απο πίσω αλλά φρόντισε να καλύψεις την τρύπα με ένα κομμάτι λαμαρίνα και 2 λαμαρινόβιδες για να μην σου μπεί κανα αρούρι και σου τον κάνει σπίτι του τον λέβητα. Κάτι παρόμοιο έπαθα εγώ με τον πετρελαίου πρίν χρόνια, μου τα βρωμήσανε όλα μέσα και μου φάγαν και τα καλώδια τα καταραμένα !

Ακολουθώ την τακτική "Aλλα λέω , άλλα κάνω" Πολύ επιτυχημένη..!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 3 Μήνες πριν #162120 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα BURNiT WBS Active 30kW by valsam
Valsam-ης φιλε!
Πηρα τεσσερης βιδες 4 ποντους μηκος και τις βιδωσα και μπαινουν και μισο ποντο μεσα και ο κοντρολερ μενει μεσα κανα μισαποντο και κλεινει την τρυπα,δηλ. δεν βγηκε εντελος για να χρειαστεί λαμαρινα,εβαλα πετροβαμβακα από πισω(με το αλουμινοχαρτο όπως ειπα!),δεν χρειαστηκαν αποστατες γιατι μια χαρα στερεο εγινε μονο με τις βιδες και τεταρτη μερα δουλευει αψογα!
Καλο είναι ολοι να κανουν αυτή την πατεντα για να μην χρειαζονται κάθε 3-4 χρονια κοντρολερ!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fokion

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 3 Μήνες πριν #162554 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα BURNiT WBS Active 30kW by valsam
Τελικα αλλαξα το κοντρολερ και όλα μια χαρα,εβαλα τον ιδιο και όχι τον zpid μιας και τον ιδιο τον βρηκα στα 80 ευρω μαζι με τα μεταφορικα ενώ ο zpid εβγαινε στα 130!
Εχουν πλακα παντος μερικοι μερικοι,πηρα τηλ. σε καποιον εδώ Θεσ/νικη που φερνει τους burnit και μου ζητουσε 180 ευρω για το απλο κοντρολερ!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.086 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ