BURNiT WBS Active 30kW by valsam

Περισσότερα
6 Χρόνια 3 Μήνες πριν #161821 από Valo
Απαντήθηκε από Valo στο θέμα BURNiT WBS Active 30kW by valsam
OK φίλε μου , κατανοητά όλα αυτά που γράφεις. Δεν είχα ούτε έχω σκοπό να σε προσβάλω καθώς και να εναντιωθώ σε όσα αναφέρεις. Δεν θα αναφερθώ σε ιδιότητες ούτε παραδείγματα , δεν υπάρχει νόημα , απλά καταλαβαίνω απόλυτα πως έχεις επιλέξει να καταναλώνεις πχ 4 τόνους ξύλα την σεζόν , ήτοι 400€ περίπου και ότι άλλο εσύ επιθυμείς καθώς έχεις κάθε δικαίωμα να το κάνεις όπως και η οικονομία στην τσέπη σου και την οικογένεια σου και μπράβο σου για αυτό ! :)
Απλά ενοχλούμαι προσωπικά να ακούω περιγραφές περί απίστευτης ζέστης - εξευτελιστικής κατανάλωσης -23άρια -24άρια - σκάμε απο την ζέστη - δεν υπάρχει οικονομικότερη θέρμανση απο την δική μου και τέτοια... καθώς είναι προιόντα παραπλάνησης , προσωπικού εγωισμού , ανάγκης αναγνώρισης ή ίσως και της αίσθησης που έχει ο καθένας στις μεταβολές τις θερμοκρασίας - ξέρω γώ.... ????
Καίμε κι εμείς ξύλα , βγάζουμε κι εμείς δύσκολα το ψωμάκι μας , τσιγγουνευόμαστε επίσης την καυσιμη ύλη , έχουμε κι εμείς μόνωση , έχουμε κι εμείς δοχεία , έχουμε εξαιρετικές μονώσεις στα λεβητοστάσια μας , καποιοι γνώριμοι έχουν εξαιρετικές κατασκευές σπιτιών και τους ζηλευω γιατί κάνουν όντως οικονομία. Η δική σου όμως οικονομία με 4 χειμώνες και σύνολο 1500€ έξοδα (350€ τον χρόνο )για ένα τυπικό σπίτι με μόνωση με ξεπερνάει ρε αδερφέ , δεν μπορώ να το χωνέψω ευκολα ... :silly: ... και ξέρεις γιατί??

Αν δοκιμάσουμε να κάψουμε μόνο 4-5 τόνους καθαρού βάρους καυσόξυλων για χειμώνα όπως τον περσινό ,απο Οκτώβρη έως αρχές Απρίλη σε ένα σπίτι όπως το δικό σου ή το δικό μου πχ. --- ένα είναι σίγουρο φίλε μου :
ΔΕΝ ΘΑ ΞΕΧΕΙΜΩΝΙΑΣΟΥΜΕ ΕΥΚΟΛΑ !

Το πως εσύ το καταφέρνεις αυτό - μαγκιά σου και ξανά μπράβο σου ρε αδερφέ ! Και με τον Burnit τον 30άρι κιόλας που τον συμπαθώ σαν λέβητα για 140 μέτρα σπίτι . Εξάδελφος που λές , καταναλώνει με δαυτον (40kw) σίγουρα 10 τονάκια για 150 μέτρα σπίτι , με μόνωση σαν και αυτή του κρατήρα στην Φουκουσίμα , άστο σου λέω. Μέσα πετροβάμβακα γυψοσανίδα 100 χιλιοστά - έξω knauf 100 χιλιοστά και κουφώματα exalco albio 109c superthermo.

Θέλω να καταλάβεις ότι δεν είμαστε χοντρόπετσοι ούτε δύσπιστοι ούτε όμως και ευκολόπιστοι και μαλθακοί όταν έχουμε να κάνουμε με την θέρμανση για τα παιδάκια μας και τις οικογένειές μας.Αν ήμασταν, τότε ίσως να επιλέγαμε ηλεκτρική σόμπα KUMTEL που ζεστένει όλο το σπίτι με μόνο 2 ευρώ την ημέρα.
Την έχεις δεί την διαφήμιση με τον Παρτσαλάκη? Αν την δείς τότε θα μπορέσεις να μπείς στο σκεπτικό μου και στον προβληματισμό μου για όσα αναφέρεις.

Δεν σου επιτίθεμαι - μην αρπαχτείς , απλά σέβομαι την άποψη σου για αυτό που έχεις επιλέξει να κάνεις στην ζωή σου και δημόσια να παρουσιάζεις.
Το μόνο που έχεις πλέον να κάνεις είναι να σεβαστείς κι εσύ την δική μου!


Καλές γιορτές αδερφέ - πάντα υγεία !

Ακολουθώ την τακτική "Aλλα λέω , άλλα κάνω" Πολύ επιτυχημένη..!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 3 Μήνες πριν #161822 από popovitis
Απαντήθηκε από popovitis στο θέμα BURNiT WBS Active 30kW by valsam

valsam έγραψε: Φιλε ξυλα ειχα 4 τονους από παλια οταν εβαλα τον λεβητα (110 ευρω ο τονος που αναθεμα μου αν ηταν τονος αρα 440 ευρω στο συνολο)πηρα την επομενη χρονια μια νταλικα από Βουλγαρια που μου ειχε κανει κουμαντο ο συμφορουμιτης ο ερημιτης από εδώ μεσα και την μοιραστικαμε εγω ο αδελφος μου και η αδελφη μου, δηλ. εγω πηρα 8 παλετες των 1,7 κυβικων ,με κοστος 95 ευρω (μαζι με τον κλαρκατζη η τιμη, αλλα δηλ, 760 ευρω ),προπερσι πηρα και 4 κυβικα(στιβαχτα παντα) από μαντρα με 240 ευρω και από τον κηπουρο μου κατι κλαδεματα παλιας ελιας (8 κυβικα τα μετρησα) που ειχα μπανισει να κάθονται σε απέναντι οικοπεδο και περσι πηρα αλλα 2 κυβικα οξιας αλλα 140 ευρω,δηλ. συνολο 1580 ευρω για ξυλα και εχω ακομη καμια 3 τονους πισω στην αυλη ,δηλ. υπολογιζω με 1580 να την βγαλω 5 χειμωνες,πιστεψε το η όχι δεν με νοιαζει φιλε!
Δεν εχω κανεναν λογο ουτε να υπερβαλω ουτε να πω ψεματα και εχουν περασει αρκετοι συμφορουμιτες από το σπιτι να δουν το τι και πως φιλε!
Του χρονου μιας και τελειωσε η καβαντζα των παλιων ξερων ξηλων κατά πασα πιθανοτητα θα ψαχθω για μπριγκετα υψηλης συμπιεσης από εξωτερικο αν φυσικα βρεθει με τιμη κοντα στο 150-170ρη μαξ ο τονος με τα μεταφορικα


Τετοιες τιμές στις μπρικετες που μπορεί να τις βρει κανεις; ακουγονται παραπάνω απο εξαιρετικες!
Οι καταναλωσεις σου εξαιρετικές και προσωπικα σε πιστεύω 100%

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 6 Χρόνια 3 Μήνες πριν #161827 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα BURNiT WBS Active 30kW by valsam

popovitis έγραψε:

valsam έγραψε: Φιλε ξυλα ειχα 4 τονους από παλια οταν εβαλα τον λεβητα (110 ευρω ο τονος που αναθεμα μου αν ηταν τονος αρα 440 ευρω στο συνολο)πηρα την επομενη χρονια μια νταλικα από Βουλγαρια που μου ειχε κανει κουμαντο ο συμφορουμιτης ο ερημιτης από εδώ μεσα και την μοιραστικαμε εγω ο αδελφος μου και η αδελφη μου, δηλ. εγω πηρα 8 παλετες των 1,7 κυβικων ,με κοστος 95 ευρω (μαζι με τον κλαρκατζη η τιμη, αλλα δηλ, 760 ευρω ),προπερσι πηρα και 4 κυβικα(στιβαχτα παντα) από μαντρα με 240 ευρω και από τον κηπουρο μου κατι κλαδεματα παλιας ελιας (8 κυβικα τα μετρησα) που ειχα μπανισει να κάθονται σε απέναντι οικοπεδο και περσι πηρα αλλα 2 κυβικα οξιας αλλα 140 ευρω,δηλ. συνολο 1580 ευρω για ξυλα και εχω ακομη καμια 3 τονους πισω στην αυλη ,δηλ. υπολογιζω με 1580 να την βγαλω 5 χειμωνες,πιστεψε το η όχι δεν με νοιαζει φιλε!
Δεν εχω κανεναν λογο ουτε να υπερβαλω ουτε να πω ψεματα και εχουν περασει αρκετοι συμφορουμιτες από το σπιτι να δουν το τι και πως φιλε!
Του χρονου μιας και τελειωσε η καβαντζα των παλιων ξερων ξηλων κατά πασα πιθανοτητα θα ψαχθω για μπριγκετα υψηλης συμπιεσης από εξωτερικο αν φυσικα βρεθει με τιμη κοντα στο 150-170ρη μαξ ο τονος με τα μεταφορικα


Τετοιες τιμές στις μπρικετες που μπορεί να τις βρει κανεις; ακουγονται παραπάνω απο εξαιρετικες!
Οι καταναλωσεις σου εξαιρετικές και προσωπικα σε πιστεύω 100%

Φιλε δεν ξερω αν θα βρω σε τετοια τιμη αλλα μεχρι τοσο είμαι διατεθειμενος εγω να δοσω για μπριγκετα και θα σου εξηγησω το γιατι!
Ετσι όπως τα υπολογισα δηλ. δεν με συμφερει να δοσω παραπανω!
Τα πιο ακριβα ξυλα που αγορασα κοστισαν 70 ευρω το στιβαχτο δηλ. 154 ευρω ο τονος(2,2 κυβικα) ,η μπριγκετα εχει 20-25% μεγαλυτερη αποδοση και λεω αν ηταν να παρω μπριγκετα από Ελλαδα αντε να εδινα ένα 35-40%(25% λογο μεγαλύτερης αποδοσης και 15% λογο ευκολιας και στο ότι δεν χρειαζςται να περιμενεις 2 χρονια για να στεγνωσουν!)παραπανω απ'οτι για ξυλα ,154 Χ 25%=192,5 αντε δηλ. 215 ευρω τον τονο την μπριγκετα,τοσο που λες βρηκα(καλοκαιρι και όχι τωρα) από Ελλαδα και μαλιστα καλη αλλα μου πεφτει ακριβη !

Εγω όμως εχω σκοπο να παρω ξυλα νταλικα απέξω παλι με 80 ευρω τον τονο ζυγισμένα όπως πηρε φιλος κολλητος και τα μετρησαμε 50% υγρασια για να μην σας πριζω λοιπον με πραξεις όταν στεγνωσουν αυτά τα ξυλα ο πραγματικος τονος βγαινει 120 ευρω ,120 Χ 40% που ανεφερα πιο πανω =168 γι'αυτο και το 170 ευρω μαξ. που εγραψα!

Mπηκαμε στο λουκι με τους ξυλολεβητες και τα ξυλα μπας και γλυτώσουμε κανα φραγκο γι'αυτο και τα 154 ευρω τα 2,2 που μπορει σε ορισμένους να ακούγονται φθηνα εγω πανάκριβα τα βρισκω!

Με την τιμη του φ.α στα 5-5,5 λεπτα η κιλοβατωρα αν δεν είναι να γλυτωσω λεφτα γιατι να κανω τον μ@λακα τον χαμαλη?

Και το λεω εγω αυτό που θεωρω ότι εχω σουπερ οικονομικο λεβητα και φθηνα ξυλα.δηλ. π.χ εγω για να παρω 100 kw την ημερα να θελω καμια 30ρια κιλα ξυλα με 15,4 λεπτα το κιλο =4,64 ευρω και ο άλλος με το φυσικο αεριο χωρις να κανει τιποτα να θελει 5-5μιση ευρω?

Με ξυλα απ'εξω με 80 ευρω τον τονο όπως εγραψα πιο πανω και μαξ. 50% υγρασια δηλ. 12 λεπτα το κιλο και 3,6 ευρω ημερισια καταναλωση αντι των 5-5,5 αντε τρώγεται γιατι είναι ένα πενηνταρικο τον μηνα ,για την μπριγκετα με τιμη 170 ευρω τον τονο βγαινει 4,10 ευρω την ημερα (παλευεται) η καταναλωση με τιμη 150 ο τονος όμως βγαινει εκει κοντα σε αυτή του (Βουλγαρικου) ξυλου δηλ. 3,6 ευρω!
Last edit: 6 Χρόνια 3 Μήνες πριν by valsam.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 6 Χρόνια 3 Μήνες πριν #161907 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα BURNiT WBS Active 30kW by valsam
Τον γλωσσοφαγα τον λεβητα!
Χθες το βραδυ αρχισε να μου κανει χαζα ο κοντρολερ ,δηλ. κλεινει μονος του και ξανα ανοιγει,το εκανε συνεχομενα και αρκετες φορες ,δηλ. κλεινει και ακούγεται ένα τσακ και ξανα ανοιγει!
Τον εκλεισα από το μπουτον καμια 4-5 φορες και μετα δουλεψε αλλα το πρωι που ξυπνησα ηταν ανοιχτος αλλα δεν εδειχνε τιποτα το πανελ,τον ανοιγωκλεισα και εμφανιστηκαν τα γραννατα και οι αριθμοι κανονικα!
Πηρα τηλ. σε enan που πουλαεi κοντρολερ και με ρωτησε ποσο καιρο τον εχω τον burnit του ειθπα πεντε χρονια και μου ειπε ότι είναι νορμαλ να τα'παιξε γιατι συνεβη και σε αλλους!
Ξερει κανεις μηπως εχει ο κοντρολερ η ειναι τιποτα καμια ασφαλεια?
Last edit: 6 Χρόνια 3 Μήνες πριν by valsam.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 3 Μήνες πριν #161911 από Valo
Απαντήθηκε από Valo στο θέμα BURNiT WBS Active 30kW by valsam
Καλησπέρα,

Επειδή τυγχάνει να έχω κι εγώ controller της Tech ,τον EU28 Zpid δυστυχώς δεν υπάρχει κάποια ασφάλεια να αλλάξεις πέρα απο αυτήν που έχει στο πάνελ του λέβητα .
Αυτός που σου είπε οτι χάλασε ο ελεγκτής μάλλον έχει δίκιο, γιατί το ίδιο συνέβη και στον burnit του ξάδερφου που σου έλεγα. Διαπιστώνω πως το πρόβλημα είναι στην υψηλή θερμοκρασία του σημείου οπου είναι τοποθετημένος ο ελεγκτής.
Αν τον αλλάξεις , πάρε τον παρακάτω (EU 28) που είναι και Zpid με έλεγχο καυσαερίων και τοποθέτησε τον εξωτερικά στο ίδιο σημείο. Αν όμως πάρεις τον ίδιο (χωνευτός EU 81) ρίξε λίγο πετροβαμβακα και τοποθετησέ τον ώστε να μην έχει μεγάλη θερμοκρασία εκεί και τον ξανα-κλαίς :(

Σε κάθε περίπτωση πάρε μοντέλο ZPid για να ελέγχεις την καυση και με βάσει τα καυσαέρια. Τι θερμοκρασίες καπναερίων έχεις σε πλήρη λειτουργία?

www.techsterowniki.pl/en/product/eu-28-zpid/
www.techsterowniki.pl/en/product/eu-81-zpid/

Ακολουθώ την τακτική "Aλλα λέω , άλλα κάνω" Πολύ επιτυχημένη..!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 3 Μήνες πριν #161912 από Valo
Απαντήθηκε από Valo στο θέμα BURNiT WBS Active 30kW by valsam
Αν σου λειτουργεί ακόμη αυτός που έχεις , μπορείς να κάνεις το παραπάνω που σου είπα μπας και τον γλιτώσεις ή επιμηκύνεις τον χρόνο ζωής του.
Στην θέση σου θα τον αφαιρούσα και θα τον τοποθετούσα σε άλλο σημείο εξωτερικά του λέβητα για να μην καταπονείται η πλάτη του απο την θερμοκρασία που επικρατεί σε εκεινο το σημείο. Ξέχασα να σου αναφέρω πως εκτός απο του ξαδέλφου έχω αλλάξει και έναν ακόμη σε έναν φίλο με τον ίδιο λέβητα όπως εσύ και του έβαλα τον EU 28 Sigma.

Φιλικά - Βαλάντης :)

Ακολουθώ την τακτική "Aλλα λέω , άλλα κάνω" Πολύ επιτυχημένη..!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.080 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ