Λέβητας Red Compact 35kW by Γιάννης Ρούκουνας

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #90157 από gk111
Φίλε ivis καλησπέρα,
ενδιαφέρομαι και εγώ για την αγορά του compact 24KW.
Απ'ότι κατάλαβα σε γενικές γραμμές είσαι ευχαριστημένος με τον λέβητα
αυτόν. Μήπως θα μπορούσες να δώσεις κάποιες λεπτομέρειες κατάναλωσης
(ώρες λειτουργίας/ημέρα, κιλά/ημέρα, σε μέσους όρους); Όπως επίσης αν έχεις την καλoσύνη
να μας πεις σε ποιόν νομό βρίσκεσαι και αν χρειάστηκες ποτέ τεχνική υποστήριξη.
Τυχαίνει αυτήν την εποχή να βρίσκομαι Ιταλία και είναι μέσα στις επιλογές μου η αγορά
του για τοποθέτηση στην Ελλάδα(Ελευσίνα) όταν επιστρέψω.
Ευχαριστώ.
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by gk111.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #90497 από ivis
Γεια σου gk111.
Λοιπόν ο καυστήρας είναι εγκατεστημένος σε οροφοδιαμέρισμα στην θεσσαλονίκη τελευταίου ορόφου ακάλυπτο στις 3 από τις 4 πλευρές του.
Σε θερμοκρασίες έξω κοντά στο μηδέν, με συνεχή λειτουργία και θερμοστάτη στους 21 βαθμούς τη μέρα και 19 τη νύχτα, καταναλώνω περίπου 2 15κιλα σακιά την ημέρα ενώ με θερμοκρασία κοντά στους 10 βαθμούς έξω, περίπου 1 σακί τη μέρα.
Τεχνική υποστήριξη χρειάστηκα πέρυσι για το πρόβλημα που ήδη ανέφερα με τα σβησίματα. Ήρθε άμεσα ο τεχνικός αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν είχα ικανοποιηθεί από την απάντηση ότι έφταιγε το πελλετ, αν και εκ των πραγμάτων φαίνετα πως είχε δίκιο, αν και θα προτιμούσα να μην τον επηρεάζει σε τέτοιο βαθμό η ποιότητα του πέλλετ.
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by ivis.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": gk111

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #90531 από gk111
Kαλησπέρα ivis και πάλι,
από ότι βλέπω οι καταναλώσεις σου είναι αρκετά καλές
για Βόρεια Ελλάδα. Όποτε βρεις χρόνο θα ήθελα να μας πεις
τις εμπειρίες σου στο θέμα του καθαρισμού του λέβητα(μια σύντομη περιγραφή,συχνότητα)
και αν έχεις κάποια παρατήρηση πάνω σε αυτό. Επίσης αν έχεις καταλήξει σε κάποιες
μάρκες πέλλετ που αποδίδουν καλά στον λέβητα σου και πλέον τις εμπιστεύεσαι χωρίς φόβο.
Αν θα μπορούσε και ο φίλος που άνοιξε το θέμα(και τον ευχαριστώ για αυτό) να μας πει
τις εμπειρίες-εντυπώσεις από την χρήση του compact 35KW.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #90699 από ivis
Από καθάρισμα στο εγχειρίδιο λέει κάθε τρεις μέρες, εγώ ακολουθώ αυτό που μου είπε ο τεχνικός και τον καθαρίζω σε κάθε γέμισμα, δηλαδή από 2 έως 4 μέρες, αν και το δοχείο στάχτης αντέχει για καμιά βδομάδα. Αδειάζεις τη σχάρα στο χώρο καύσης, το μεγάλο δοχείο της στάχτης και ένα μικρότερο ρηχό που έχει από κάτω του. Αν το κάνεις με ηλεκτρική σκούπα για στάχτη όπως κάνω φέτος είναι πολύ πιο εύκολο, γιατί γλυτώνεις και τη σκόνη που σηκώνεται διαφορετικά όταν αδειάζεις τη στάχτη. Το πέλετ που μου δημιούργησε πρόβλημα πέρυσι ήταν της Eco Ήφαιστος και αυτό πιθανόν του μεγάλου μήκους του, που υποψιάζομαι ότι μπορεί να δυσκολεύει την τροφοδοσία. Χωρίς κανένα πρόβλημα έχω δοκιμάσει Sweitzhofer, Ameco και ένα ανώνυμο αυστριακό.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.060 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ