Λέβητας Pelletech 25kW

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #125900 από dimospsy
Απαντήθηκε από dimospsy στο θέμα Λέβητας Pelletech 25kW
Καλησπέρα παιδιά. Τι ημερήσιες καταναλώσεις έχετε; Επειδή έχω και εγώ 25αρι λέβητα θα ήθελα να ξέρω.
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #125942 από Χάρης Κρήτη
Απαντήθηκε από Χάρης Κρήτη στο θέμα Λέβητας Pelletech 25kW

tractioner έγραψε: μετα απο δυο 24 ωρα χωρις καθαρισμο με bioenergy με to gmg δεν ειχα κανενα θεμα.
Το λοιπον χαρη για αυτο που ρωτησες για την παυση του κοχλια δεν τιθετε θεμα γιατι μπορεις να κανεις αυτο που εκανα εγω και σημερα ελυσα το θεμα με το ''μπουχτισμα''
Λοιπον μπηκα στο μενου του κοχλια και κατεβασα απο 1 εως και 2 δευτερολεπτα την τροφοδοσια σε καθε σταδιο λειτουργειας.
Η ισχυς που μας δινει ο κατασκευαστης σε default ειναι μεχρι το 5 αυτο να γνωριζεις μπορεις να το αλλαξεις και το πας μεχρι και το 7!
Παρολα αυτα εχω πειραξει το ταισμα του λεβητα κατα πολυ και σημερα διαπιστωσα οτι τα υπολοιματα μειωθηκαν σε απιστευτο βαθμο.
Αρα αν μειωσεις τα δευτερολεπτα λειτουργειας του κοχλια ποιος ο λογος να θες μεγαλητερη παυση?
Το αρνητικο ειναι οτι καθως πειραζεις το κοχλια δεν μπορεισ να γνωριζεις σε πραγματικο χρονο σε πια υσχη ειναι για να επιλεξεις και το αναλογο ταισμα.
Κατι αλλο τωρα που θα το εφαρμοσω θα κανω μετρησεις και θα σας πω.
Την τριτη θα να παρω ενα επιπλεον θερμονοτικο πορτας που θα προσαρμωσω με πατεντα δικη μου πανω στη πορτα διοτι θεωρω οτι στα μεγαλα φαουλ της κατασκευης ειναι οι απαγογες απο την πορτα.Επιπλεον θα τοποθετησω και εξωτερικα υαλοβαμβακα!
Υπερβολικος? Ναιτο ξερω, αλλα ειμαι σιγουρος οτι θα εχει μεγαλη διαφορα,θα το πραξω και θα σας πω!



Τη βρηκα τη ρυθμιση που εψαχνα και ειμαι στις δοκιμες και εγω....εσυ κατεβασες οπως ειπες εως και 2" εγω θελω τη 5 ισχυ που εχει 6" να την δουλευω χωρις μπουκωματα και αν γινεται να την ανεβασω κι αλλο,που πιστευω οτι θα ανεβουν και οι χρονοι και η θερμοκρασια....μπορει να εχω αδικο αλλα τις δοκιμες μου θα τις κανω,δε χανω και τιποτα περα απο χρονο..παντως το bioenergy το ειχα για καλυτερο.....
οσο για το ασφαλιστικο εμενα η πιεση με κρυα νερα ειναι ακριβως στα 1,5 bar και οταν ο λεβητας περναει τους 60 βαθμους ανεβαινει εως και 2,6 bar.....
αν εσυ το εχεις στο 1,8 μπορει μπορει να σου φτανει μεχρι το 3
(αναλογηκα με τη δικη μου συμπεριφορα)

Μη κανεις μη σου κανουνε
μη πεις να μη σου πουνε,
αν οσα κανεις τα ξεχνας
καποιοι ΔΕ ΤΑ ΞΕΧΝΟΥΝΕ...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #126053 από georgebest
Απαντήθηκε από georgebest στο θέμα Λέβητας Pelletech 25kW
Και παύση στον κοχλια μπορεις να κάνεις και λιγοτερη λειτουργία η περισσότερη του κοχλια μέσα από τις ρυθμίσεις.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #126068 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Λέβητας Pelletech 25kW

georgebest έγραψε: Πάντως εγώ με αυτό το Βουλγαρικό δεν έχω καθόλου κλιγκερ μετά από 7 μέρες λειτουργίας. Το καθαρίζω 1 φορά την εβδομάδα. Δεν το έχω αφήσει περισσότερο. Το ίδιο και με το Αυστριακό.



Πες μας και ποιο ειναι αν θες...



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #126106 από tractioner
Απαντήθηκε από tractioner στο θέμα Λέβητας Pelletech 25kW
dimospsy@

λιγο πανω απο δυο σακια το 24ωρο.εχω καψει βεβαια και 3 με τις παγωνιες.
Μενω κοζανη 110τμ μετρια μονωση
Τι λεβητα εχεις?
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by tractioner.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #126110 από tractioner
Απαντήθηκε από tractioner στο θέμα Λέβητας Pelletech 25kW

Χάρης Κρήτη έγραψε: Τη βρηκα τη ρυθμιση που εψαχνα και ειμαι στις δοκιμες και εγω....εσυ κατεβασες οπως ειπες εως και 2" εγω θελω τη 5 ισχυ που εχει 6" να την δουλευω χωρις μπουκωματα και αν γινεται να την ανεβασω κι αλλο,που πιστευω οτι θα ανεβουν και οι χρονοι και η θερμοκρασια....μπορει να εχω αδικο αλλα τις δοκιμες μου θα τις κανω,δε χανω και τιποτα περα απο χρονο..παντως το bioenergy το ειχα για καλυτερο.....
οσο για το ασφαλιστικο εμενα η πιεση με κρυα νερα ειναι ακριβως στα 1,5 bar και οταν ο λεβητας περναει τους 60 βαθμους ανεβαινει εως και 2,6 bar.....
αν εσυ το εχεις στο 1,8 μπορει μπορει να σου φτανει μεχρι το 3
(αναλογηκα με τη δικη μου συμπεριφορα)

Βαλε στην ισχυ 5 στα 4 δευτερολεπτα,και θα ησυχάσεις απο κλιγκερ
Τα μπαρ γιατι να ανεβαινουν με την ανοδο τις θερμοκρασιας? τουλαχιστον δε παρατηρισα κατι τετοιο.
Βλεπω οτι απο προχθες το bioenergy με τισ νεεσ ρυθμθσεις συμπεριφερετε πολυ καλητερα βεβαια παρατηρω οτι πλεον η θερμοκρασια ανεβαινει ακομα πιο δυσκολα αλλα δεν με απασχολει για τι πλεον δουλευω στο διαφορικο του θερμοστατη χωρου 0.1 βαθμο κελσιου με αποτελεσμα να σιγοκαιει ολη μερα με σταθερη θερμοκρασια 21.5 βαθμους συνεχως
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by tractioner.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.176 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ