Λέβητας Pelletech 25kW

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #57841 από Diplomatis
Απαντήθηκε από Diplomatis στο θέμα Λέβητας Pelletech 25kW

PRIMUS 45 έγραψε: ο θερμοστάτης να δίνει εντολή στο κυκλοφορητή κι όχι στο λέβητα

ΠΑΝΤΑ
ΕΑΝ υπαρχει δοχειο αδρανειας αλλιως παπαλα


Κι αν δεν υπάρχει δοχείο αδράνειας τότε πρέπει να δίνει εντολή απ' ευθείας στο λέβητα;
Εκεί που πήγα να ξεμπερδευτώ ... ξαναμπερδεύτηκα ...!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #57853 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Λέβητας Pelletech 25kW

Diplomatis έγραψε:

χρηστος8 έγραψε:
Παντως θεωρω οτι ιδανικο ειναι, ο θερμοστατης να ανοιγοκλεινει αυτονομιες και μονο...

Χρήστο αν καταλαβαίνω δηλαδή καλά η άποψή σου είναι ο θερμοστάτης να δίνει εντολή στο κυκλοφορητή κι όχι στο λέβητα;



Καλα καταλαβες...συγκεκριμενα στις αυτονομιες αν υπαρχουν.

Αν δεν υπαρχουν αυτονομιες, μονο στον κυκλοφορητη.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #57881 από PRIMUS 45
Απαντήθηκε από PRIMUS 45 στο θέμα Λέβητας Pelletech 25kW

Diplomatis έγραψε:

PRIMUS 45 έγραψε: ο θερμοστάτης να δίνει εντολή στο κυκλοφορητή κι όχι στο λέβητα

ΠΑΝΤΑ
ΕΑΝ υπαρχει δοχειο αδρανειας αλλιως παπαλα


Κι αν δεν υπάρχει δοχείο αδράνειας τότε πρέπει να δίνει εντολή απ' ευθείας στο λέβητα;
Εκεί που πήγα να ξεμπερδευτώ ... ξαναμπερδεύτηκα ...!!!

Γιατι μπερδευτηκες ?
Οχι απλα οσο αφορα τον δικο μου που δεν εχω αδρανειας
τον δουλευω το καλοκαιρι με τον κυκλοφορητη,
και το χειμωνα τον βαζω να κλεινει - ανοιγει
τον λεβητα


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #58511 από erimitis
Απαντήθηκε από erimitis στο θέμα Λέβητας Pelletech 25kW
το τοπικ να μετονομαστει σε""Αφιλοκερδή Πειραματικη Ομάδα Δοκίμων του Pelletech 25''

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #58572 από tzistsam
Απαντήθηκε από tzistsam στο θέμα Λέβητας Pelletech 25kW
Φίλε @erimitis μοναχά μην ονομαστεί η "οδύσσεια ενός pelletech" , την επόμενη βδομάδα 50 μέρες αναμονή :angry:

πετρέλαιο? μακρυά και αγαπημένοι.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #58798 από jimakos8888
Απαντήθηκε από jimakos8888 στο θέμα Λέβητας Pelletech 25kW
Να ευχαριστήσω, κατ'αρχάς, τον georgebest για τη γρήγορη ανταπόκρισή του. Μπορώ να πω με βοήθησες αρκετά. Το Alfa Wood μου έβγαλε λιγότερη στάχτη από αυτό που καίω, επειδή με είχες ρωτήσει, αλλά και αυτό βγάζει αρκετή. Θέλω να δοκιμάσω με το αυστριακό να δω τι θα δείξει η νεκροψία. Σχεδόν ένας μήνας που τον έχω και μια που σφίξανε καλά τα κρύα είπα να σας πω τι ψάρια έχω πιάσει έως τώρα.

Το πέλλετ που καίω, μετά τη σύγκριση που έκανα με Alfa Wood, μπορώ να πω πως είναι στην ίδια ποιότητα, με τη διαφορά πως αφήνει μια ιδέα περισσότερη στάχτη. Ισχύ στο 4-5, κυρίως 4, πέλλετ στο 1. Έχω κάψει, ως τώρα, περίπου μισή παλέτα στο διάστημα που τον χρησιμοποιώ, με τις δυο βδομάδες 16 Νοεμβρίου έως αρχές Δεκεμβρίου. Η κατανάλωση στο 1,5 τσουβάλι περίπου τη μέρα. Τώρα, που έπεσε κατά πολύ η θερμοκρασία (Καστοριά μένω) 4-5 τσουβάλια το διήμερο. Θέμα με μπλοκαρίσματα δεν έχω, εκτός από τις φορές ξεμένει η δεξαμενή από πέλλετ! :P Και μια φορά που δεν τον καθάρισα για κάνα 6ήμερο και γέμισε στάχτη ο χώρος κάτω από την περιοχή της καύσης, με αποτέλεσμα να μην έχει τον απαιτούμενο αέρα και να μπλοκάρει. Εν ολίγοις, βλέπω να ξοδεύω κάνα 4,5 τόνους πέλλετ, με τη διαφορά πως πέρσι έκαψα 2 τόνους πετρέλαιο στους 18-19, ενώ τώρα 21 ασταμάτητα. George, όντως αφήνει μια ιδέα στάχτης πάνω στο λέβητα και μια οσμή. Αυτά είχα να πω. Καλές καύσεις σε όλους!

ΥΓ: Εγώ έχω να κλείνει τον κυκλοφορητή ο θερμοστάτης. Μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί είναι καλύτερα να σβήνει το λέβητα και όχι τον κυκλοφορητή;
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by DOOM_NX.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.324 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ