Λέβητας Pelletech 25kW

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #46907 από Elixir
Απαντήθηκε από Elixir στο θέμα Λέβητας Pelletech 25kW

georgebest έγραψε: Με τί βούρτσα παιδιά πρέπει να καθαρίζουμε τον χώρο καύσης?? Θέλω να πάω να αγοράσω μια και δεν ξέρω ακριβώς τί.


Γεια σας και παλι.Τελικα το μηχανημα ειναι πολυ καλο εχει πολλες δυνατοτητες τις οποιες ομως ουτε οι τεχνικοι τις ξερουν.Προσπαθω να σκαναρω ολα τα χαρτια που ειχε και να τα ανεβασω καπου να τα διαβασετε εαν πραγματι ισχυουν αυτα που λεει ειναι πραγματι πολυ καλο.
Για το καθαρισμα αυτο που προτεινω εγω ειναι να παρετε ηλεκτρικη σκουπα σταχτης τετοια πηρα και ησυχασα θα την βγαλω φωτο να σας την δειξω και γενικα το καθαρισμα πως γινετε.
Για να το καθαρισεις πρεπει να το σβησεις και να το αφησεις μια ωρα να κρυωσει ωστε να μπορεσεις να το ανοιξεις.Καθαρισμα θελει καθε 4-5 μερες.Στο καθαρισμα καλο ειναι να διαβασετε τις οδηγιες γιατι οι τεχνικοι αλλα λενε.Εγω οταν καθαριζω την σταχτη τραβαω και τον μοχλο για το καθαρισμα.
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Elixir.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #46918 από Elixir
Απαντήθηκε από Elixir στο θέμα Λέβητας Pelletech 25kW
jps έγραψε:
Στην τρίτη επιλογή που είναι ρυθμισμένη από το εργοστάσιο,όταν ο θερμοστάτης πιάσει την ορισμένη από εμάς θερμοκρασία χώρου,μπαίνει σε κατάσταση αναμονής,όπου ο λέβητας ναι μεν σβήνει όπως στην πρώτη περίπτωση,αλλά όταν απαιτηθεί από το θερμοστάτη,μπαίνει κατευθείαν σε λειτουργία,χωρίς να χρειάζεται να περιμένουμε ,μέχρι να γίνει η έναυση και να ανάψει η αντίσταση,όπως συμβαίνει στην πρώτη περίπτωση.Στην τέταρτη επιλογή ο θερμοστάτης χώρου ελέγχει τον κυκλοφορητή,ο οποίος δουλεύει συνέχεια κρατώντας ζεστά τα νερά και όταν επιτευχθεί η θερμοκρασία που έχουμε ορίσει στο θερμοστάτη χώρου,τότε το σύστημα διακόπτει τη λειτουργία του κυκλοφορητή ενώ η καύση συνεχίζεται κανονικά μέχρι κάποια στιγμή.Η τέταρτη επιλογή συνίσταται από το εργοστάσιο,όταν έχουμε συνδέσει δοχείο αδρανείας.[/quote]

μπαίνει κατευθείαν σε λειτουργία,χωρίς να χρειάζεται να περιμένουμε ,μέχρι να γίνει η έναυση και να ανάψει η αντίσταση,όπως συμβαίνει στην πρώτη περίπτωση. αυτο δεν ισχυει γινετε ξανα εναυση απλα δεν χρειαζεται μεγαλο χρονικο διαστημα οπως οταν τον αναβεις απο την αρχη.
Θα σου πως πω με λιγα λογια πως λειτουργει για να το καταλαβεις ο λεβητας ειναι σε λειτουργια εαν εχεις ορισει την θερμοκρασια νερου πχ στους 65 βαθμους μολις πιασεις τους 65 βαθμους τοτε αρχιζει η διαδικασια σβησιματος και κατοπιν μπαινει σε κατασταση αναμονης μεχρι να γινει αυτο ομως συνεχιζει να ανεβαινει η θερμοκρασια.Οταν πεσει η θερμοκρασια κατω απο τους 50 βαθμους τοτε ξεκιναει παλι κανει εναυση και σιγα σιγα δυναμωνει (μπορεις να το παρακολουθησεις και στον πινακα που εχει αφου σου γραφει ολα τα σταδια ) ωσπου παλι τα πιασει τους βαθμους που εχεις ορισει δηλαδη τους 65.Τωρα εαν ανεβει πολυ η θερμοκρασια οταν ξεκιναει την διαδικασια σβησιματος - αναμονης και παει πανω απο τους 85 ενεργοποιειτε η ασφαλεια και τιθεται εκτος λειτουργιας και στο τελος σου γραφει μπλοκ (αυτο παθαινα εγω).
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Elixir.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #47022 από georgebest
Απαντήθηκε από georgebest στο θέμα Λέβητας Pelletech 25kW

Elixir έγραψε:

georgebest έγραψε: Με τί βούρτσα παιδιά πρέπει να καθαρίζουμε τον χώρο καύσης?? Θέλω να πάω να αγοράσω μια και δεν ξέρω ακριβώς τί.


Γεια σας και παλι.Τελικα το μηχανημα ειναι πολυ καλο εχει πολλες δυνατοτητες τις οποιες ομως ουτε οι τεχνικοι τις ξερουν.Προσπαθω να σκαναρω ολα τα χαρτια που ειχε και να τα ανεβασω καπου να τα διαβασετε εαν πραγματι ισχυουν αυτα που λεει ειναι πραγματι πολυ καλο.
Για το καθαρισμα αυτο που προτεινω εγω ειναι να παρετε ηλεκτρικη σκουπα σταχτης τετοια πηρα και ησυχασα θα την βγαλω φωτο να σας την δειξω και γενικα το καθαρισμα πως γινετε.
Για να το καθαρισεις πρεπει να το σβησεις και να το αφησεις μια ωρα να κρυωσει ωστε να μπορεσεις να το ανοιξεις.Καθαρισμα θελει καθε 4-5 μερες.Στο καθαρισμα καλο ειναι να διαβασετε τις οδηγιες γιατι οι τεχνικοι αλλα λενε.Εγω οταν καθαριζω την σταχτη τραβαω και τον μοχλο για το καθαρισμα.


Σκούπα έχω εγώ για βούρτσα ρωτάω. Αν διαβάσεις το εγχειρίδιο λέει για τρίψιμο με βούρτσα.Δεν χρειάζεται μια ώρα για να κρυώσει εγώ και πιο μπροστά το καθαρίζω. Καθαρίζεις και την πλάκα αντεπιστροφης καυσαερίων ;; Σου μυρίζει όταν καίει ο λεβητας;;; Σου φαίνεται σαν να βγάζει κάπνα αν μυρίσεις στις γρίλιες που έχει μπροστά στο κοντρολλερ; ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #47052 από jimakos8888
Απαντήθηκε από jimakos8888 στο θέμα Λέβητας Pelletech 25kW
georgebest μπωρεις να μου πεις σε τι ισχυ τον καις 1-2-3-4-5 ? ποια pellet χρισημοποιεις?αν διαβασα καλα με τις σημερινες καιρικες θερμοκρασιες θες 3 σακια το τριμερο τετραημερο σωστα????δωσε τα φωτα σου γιατι θα αρχισω τα καντηλια.α και να μην ξεχασω ο κατασκεβαστης ναι μεν δινει 5-6 χρονια εγγυηση εφωσον γινει εγκατασταση με τριοδη βαλβιδα αλιως εγγυηση τελος αυτο ειχα να προσθεσω εγω.ωραιο μηχανιμα, δυνατη κατασκευη ,εξυπηρετιση απλα αισχος.αντε μηπως μεταξυ μας κανουμε κατι.το εμαιλ μου ειναι Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. αν μπορεις να μου δωσεις το τηλ σου να τα πουμε καλυτερα.α και να λυσω ακομα μια απορια οντως κατασκευαζεται κοζανη στα κοιλα μονο τα ηλεκτρονικα μεροι ειναι εκ γερμανιας

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #47053 από jimakos8888
Απαντήθηκε από jimakos8888 στο θέμα Λέβητας Pelletech 25kW
και ενα ακομα που θυμηθηκα περα απο τα τουμπα και τον χωρο καυσης θελει καθαρισμα και ακριβως πισω απο το δοχειο σταχτης εχει 2 πορτακια ανοιγουν ευκολα με μια σκουπα εισαι οκ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #47059 από Jimbo
Απαντήθηκε από Jimbo στο θέμα Λέβητας Pelletech 25kW

jimakos8888 έγραψε: και ενα ακομα που θυμηθηκα περα απο τα τουμπα και τον χωρο καυσης θελει καθαρισμα και ακριβως πισω απο το δοχειο σταχτης εχει 2 πορτακια ανοιγουν ευκολα με μια σκουπα εισαι οκ

καλημέρα .... πες μου σε παρακαλώ τα τουμπο εκτός από το καθάρισμα που γίνεται με το μοχλό που έχει ο λέβητας, πως τα καθαρίζεις και κάθε πότε;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.143 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ