Φωτοβολταϊκά στην πρίζα!

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #87075 από maraplus
Απαντήθηκε από maraplus στο θέμα Φωτοβολταϊκά στην πρίζα!

kotsoulas έγραψε: Καλησπέρα
Σαν νεος στην παρεα σας θα ηθελα να μαθω εάν γνωριζει καποιος για κινητηρα ανεμογενητριας 12v-600-1000w


Και εμενα με ενδιαφερει το θεμα με τις ενεμογενητριες για ενεργεια-ρευμα και ειδικά για κινητηρα .
Οποιος εχει πληροφορίες για μοντελλα δοκιμασμενα αλλα από την Ελληνική αγορά ας μας πέι η ας βαλει καποιο Link. Δεν εχω αγοράσει ποτε από to ebay η το εξωτερικό kai θα ηθελα Ελληνικό μαγαζί.

Φιλε κυνηγέ νομιζω οτι το εχεις ψαξει καλά το θεμα. Εχεις τιποτα που να υπάρχει σε Ελληνικό μαγαζί για να μπορούμε να κανουμε και ευκολα ερωτησεις?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #92543 από maraplus
Απαντήθηκε από maraplus στο θέμα Φωτοβολταϊκά στην πρίζα!

kotsoulas έγραψε: Καλησπέρα
Σαν νεος στην παρεα σας θα ηθελα να μαθω εάν γνωριζει καποιος για κινητηρα ανεμογενητριας 12v-600-1000w




Φιλε Kotsoula πές μας μερικά στοιχεία για το τι θελεις να κάνεις. Επίσης βαλε και καμια φωτπγραφια από αυτα που εχεις κάνει μεχρι τωρα. Ετσι θα βοηθήσεις τους ειδικούς εδώ μεσα να σου δώσουν περισσοτερες πληροφορίες και συμβουλές

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #98362 από Connos
Απαντήθηκε από Connos στο θέμα Φωτοβολταϊκά στην πρίζα!
Hunter έχεις τριφασικό ρεύμα; Σε περίπτωση τριφασικού κουμπώνουμε έναν grid tie inverter σε κάθε φάση;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #99058 από AngelsGR
Απαντήθηκε από AngelsGR στο θέμα Φωτοβολταϊκά στην πρίζα!
θα μπορουσα με καποιον τροπο να εχω τα φωτοβολταικα μου και να παραγω ρευμα, το παραγομενο να αποθηκευεται σε μπαταριες, το σπιτι να τραβαει ρευμα απο τις μπαταριες μου και αν δεν επαρκει να τραβαει απο την δεη???

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #99574 από Genesis
Απαντήθηκε από Genesis στο θέμα Φωτοβολταϊκά στην πρίζα!
Βεβαίως και θα μπορούσες.
Μιλάμε για ένα αυτόνομο σύστημα με φωτοβολταϊκά το οποίο όμως θα περιέχει έναν καλό inverter-charger.
Το σύστημα δίνει προτεραιότητα στην ενέργεια της μπαταρίας και μπορούμε να ορίσουμε ένα ελάχιστο όριο της τάσης της μπαταρίας κάτω από το οποίο θα συνδέεται αυτόματα με την παροχή της ΔΕΗ ώστε να κάνει επαναφόρτιση.
Η φόρτιση θα γίνεται επίσης μέχρι ένα προκαθορισμένο μέγιστο όριο τάσης οπότε το σύστημα θα αποσυνδέεται από την παροχή και θα λειτουργεί και πάλι ως αυτόνομο.
Ανάλογα με τα Φ/Β που θα έχεις θα επιτυγχάνεις αντίστοιχη εξοικονόμηση.
Επίσης, αν ο inverter-charger είναι επεκτάσιμος, θα μπορούσε το σύστημα να είναι σχετικά μικρό στην αρχή (άρα θα καλύπτει λίγα φορτία) και θα έχει δυνατότητα σταδιακής επέκτασης στο μέλλον με περισσότερους inverter-charger (για να καλύψεις περισσότερες συσκευές ταυτόχρονα), περισσότερα Φ/Β (για μεγαλύτερη εξοικονόμηση ενέργειας) και περισσότερους συσσωρευτές (για μεγαλύτερη αυτονομία).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #99772 από man-kir
Απαντήθηκε από man-kir στο θέμα Φωτοβολταϊκά στην πρίζα!
hunter καπου διάβασα που εγραψες οτι γίνεται διακοπή της παροχης ρεύματος οταν δεν εχει ρευμα απο την ΔΕΗ ωστε να μην σκοτωθεί κανεις σε καμια κολόνα, μπορεις να μου πεις αυτο πως το κανεις? αν ειναι λειτουργία του ινβερτερ που κατι τετοιο υποψιάζομαι το κάνουν ολα τα ινβερτερ αυτο; δλδ και αυτα που ειναι με 100 ευρω απο κινα;
ειχα στο νου μου να κανω κατι τέτοιο αλλα σταμάτησα για αυτον τον λογο.
ευχαριστώ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.079 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ