Αντιανεμικό καπέλο

Περισσότερα
1 Χρόνος 6 Μήνες πριν #177353 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Αντιανεμικό καπέλο
Εγώ θα έλεγα να μην αρχίσεις να αλλάζεις εξαρτήματα χωρίς να είσαι σίγουρος ότι έχουν χαλάσει και ευθύνονται για τα όποια προβλήματα. Μέτρα τα καυσαέρια και αν δεν είναι σωστές οι τιμές και δε διορθώνονται από τις ρυθμίσεις, τότε μιλάς με την αντιπροσωπεία. Θα άλλαζα τον ανεμιστήρα μόνο αν δε γύριζε καθόλου ή αποδεδειγμένα δε μπορούσε να φτάσει την ταχύτητα που κάποτε έπιανε. Παρομοίως, να αλλάξεις την αντίσταση μόνο όταν χαλάσει και δε σου ανάβει το πέλλετ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 6 Μήνες πριν #177361 από rofos
Απαντήθηκε από rofos στο θέμα Αντιανεμικό καπέλο

Κατάλαβα, πάνω κάτω και εγώ αυτά είχα στο μυαλό μου - εξαίρεση το μοτέρ καυσαερίων. Στην Αθήνα που μπορώ να απευθυνθώ για ανταλλακτικά και αναλώσιμα για τον λέβητα;
 
Αν ξέρεις τι είναι αυτό που ζητάς ( στοιχεία υλικού-εξαρτήματος) με μία αναζήτηση στο ίντερνετ μπορείς να βρεις τα πάντα και στην Αθήνα και οπουδήποτε αλλού. Ακόμα και στοιχεία του λέβητα να τους δώσεις θα σου προτείνουν τι ταιριάζει. Γνωρίζω και άνθρωπο εδώ στην Αθήνα αν ποτέ χρειαστείς τεχνικό για βοήθεια.
Το γράφω για άλλη μία φορα, ο συχνός καθαρισμός έχει το καλύτερο αποτέλεσμα σε οικονομία-απόδοση-προβλήματα. 

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 6 Μήνες πριν #177366 από Καλαμαρης
Απαντήθηκε από Καλαμαρης στο θέμα Αντιανεμικό καπέλο
Κάποιες φορές - λίγες - δεν άναψε ο λέβητας ενώ το δοχείο καύσης είχε πελλετ. Ανεμιστήρα δεν θα πειράξω αν δεν τον δει επαγγελματίας. Αυτήν την στιγμή θέλω να ασχοληθώ να του κάνω ένα καλό καθάρισμα και να αλλάξω τα κορδόνια του γιατί ήδη 2 χρόνια τώρα έχω διαφυγες καυσαερίων
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 6 Μήνες πριν #177367 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Αντιανεμικό καπέλο

Κάποιες φορές - λίγες - δεν άναψε ο λέβητας ενώ το δοχείο καύσης είχε πελλετ. Ανεμιστήρα δεν θα πειράξω αν δεν τον δει επαγγελματίας. Αυτήν την στιγμή θέλω να ασχοληθώ να του κάνω ένα καλό καθάρισμα και να αλλάξω τα κορδόνια του γιατί ήδη 2 χρόνια τώρα έχω διαφυγες καυσαερίων
Κατά πάσα πιθανότητα βλέπεις καπνό επειδή δεν τραβάει σωστά η καμινάδα (για οποιοδήποτε από τους λόγους που αναφέραμε). Όταν υπάρχει σωστός ελκυσμός τότε από τις οπές εισέρχεται αέρας, δε διαφεύγουν καυσαέρια. Όπως και δήποτε κάνε το σχολιαστικό καθάρισμα και αν αφαιρούνται τα ελατήρια για βαθύτερο καθάρισμα, τότε ακόμα καλύτερα. Περιμένουμε update.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 6 Μήνες πριν #177498 από Καλαμαρης
Απαντήθηκε από Καλαμαρης στο θέμα Αντιανεμικό καπέλο
Σε συνέχεια λοιπόν των όσων κουβεντιαζαμε ξεκίνησα σήμερα το καθάρισμα του λέβητα μου. Πρόλαβα μόνο καμινάδα και τούμπα σήμερα οπότε αύριο συνεχίζω. Είδα στο τελευταίο κομμάτι της καμινάδας - προς τα πάνω κάτω - ότι σε ένα σημείο είχε τσαλακωσει το εσωτερικό τοίχωμα. Έλυσα το κομμάτι αυτό και το ίσιωσα όσο καλύτερα γινόταν. Είχαν λιώσει όμως οι βίδες από καυσαέριο προφανώς και η 1 ήταν διαφορετική. Κάποιος είχε βάλει απλή βίδα 3πλασια σε μήκος από τις άλλες και τρύπησε το εσωτερικό τοίχωμα μπαίνοντας 1 πόντο μέσα. Δεν είχα άλλες τρυπανοβιδες για εκεί οπότε το συνεχίζω αύριο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.117 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ