Καπνός από τζάκι άλλου ορόφου στο σπίτι

Περισσότερα
4 Χρόνια 2 Μήνες πριν #169889 από mk86
Καλημέρα στο σαιτ,

έχω πολλά χρόνια να γράψω και να ζητήσω τη βοήθεια των ειδικών. έχω το εξής πρόβλημα.

Στο διαμέρισμα του 1ου ορόφου υπάρχει έντονη μυρωδιά από καπνό από το τζάκι του διαμερίσματος του ισογείου.

το διαμέρισμα του 1ου δεν έχει κατοικηθεί ακόμα αλλά αυτό θα γίνει σε 2 μήνες. και τα 2 διαμερίσματα έχουν τα κλασσικά παλιά τζάκια.

στο διαμέρισμα του 1ου το τζάκι θα γκρεμιστεί έτσι ώστε να εγκατασταθεί καινούργιο ενεργειακό τζάκι. και οι δύο καμινάδες τρέχουν στον ίδιο τοίχο του διαμερίσματοσ του 1ου ορόφου ακι βρίσκονται δίπλα δίπλα.

από την έντονη μυρωδά που υπάρχει εικάζω τα εξής δύο σενάρια:
1. είτε η μυρωδιά έρχεται από κάποια διαρορή της καμινάδας του ισογείου που περνά μέσα από το διμάρισμα του 1ου
2. είτε έρχεται απο την απόληξη της καμινάδας αφού και οι δύο ββρίσκονται πολύ κοντά. ** εδώ να αναφέρω ότι ο 1ος όροφος έχει μονίμος ένα παράθυρο μπάνιο ανοιχτό το οποίο ίσως και να δημιουργεί την όλη διαφορά πίεσης και το πρόβλημα.

στην επισυναπτόμενη φώτο η ψηλή καμινάδα είναι από το ισόγειο και η χαμηλή από τον 1ο.

ευχαριστώ προκαταβολικά για τη βοήθεια.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 2 Μήνες πριν #169919 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Πράγματι το πρόβλημα είναι απο την διαφορά πίεσης .αν βάλεις ενεργειακό πράγματι θα το λύσεις σαν πρόβλημα αλλά και να μην βάλεις υπάρχει λύση με το να φτιάξεις σωστά τα καπέλα .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 2 Μήνες πριν #169925 από mk86
Καλημέρα Δημήτρη και σ ευχαριστώ για τη βοήθεια και το ενδιαφέρον.

θα δοκιμάσω να κλείσω την καμινάδα μου με κάποια σακούλα και το ξανατσεκάρω. και γω πιστεύω ότι είναι από κεί.

και πάλι ευχαριστώ.θα επανέλθω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #170358 από mk86
Καλησπέρα ΔΗΜΗΤΡΗ,

έχω προχωρήσει σε γκρέμισμα του συμβατικού τζακιού με σκοπό να βάλω ενεργειακό. μετά από την καθαίρεση είδα ότι δίπλα στην καμινάδα του από κάτω που περνάει μέσα από το σαλόνι μου, το δοκάρι έχει ελαφρώς μαυρίσει.

ΔΕ θεωρώ ότι η μυρωδιά ερχεται από κει καθώς ήταν έντονη πριν γκρεμίσω το τζάκι. θεωρώ ότι έρχεται κυρίως από την καμινάδα όπως είναι στην 1η φωτο που παρέθεσα.

τι πιστεύεις;

ευχαριστω.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #170365 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Αυτή η μαυρίλα είναι απο το τζάκι που γκρέμισες όχι από την καμινάδα του κάτω ορόφου .Η καμινάδα όμως απο τον κάτω όροφο θέλει ξήλωμα γιατί είναι σπιραλ .δεν έχει σημασία αν είναι ινοξ ή αλουμινίου θεωρείτε αεραγωγός και πρέπει να βγει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #170367 από mk86
Καλημέρα σας και ευχαριστώ για την αμεσότητα. ήρθε σήμερα ο τζακάς και μου είπε ότι αυτές οι μαυρίλες ακόμα και εάν είναι από τον κάτω, δε θα μπορούσαν να εισέλθουν στο σπίτι καθώς παρεμβάλλεται η φούσκα του δικού μου τζακιου.

άρα το πρόβλημα μου λέει ήταν η αναρρόφηση που γινόταν λόγω γειτνίασης των καμινάδων.

όπως και να χει, έβαλε κάποιες πυράντοχες σιλικόνες στα όποια κενά, και τώρα ετοιμάζει το ενεργεικό το οποίο θα μπει με διπλή μονωμένη ινοξ καμινάδα, μέσα από την υπάρχουσα. από την πάνω μεριά θα βγει πιο ψηλά από την άλλη καμινάδα, για κανένα μέτρο.

ο τοιχος έτσι κι αλλιως θα σοβατιστει πάνω από τις σιλικόνες με διπλό σοβα.

θεωρώ το πρόβλημα πως θα λυθεί. τι γνώμη έχεςι εσύ δημήτρη;

Θα ενημερώσω εαν ειναι και τον κάτω να ξέρει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.080 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ