Θερμοκρασία καυσαερίων - Καπνός από το τάμπερ

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #161510 από Valo
Βλέπω οτι έχεις κινηθεί σε σωστά μονοπάτια.. Κατα την άποψη μου το επόμενο βήμα σου θα πρέπει να είναι μια νέα καμινάδα , διπλού τοιχώματος κατα προτίμηση.Το καλοκαίρι έβαλα κι εγώ μια τέτοια και μόνο θετικά έχω να σου πω.
Βέβαια λόγω αυτής , αναγκάστηκα και τοποθέτησα και βαρυτικό τάμπερ ελκυσμού το οποίο με εξέπληξε κατα την λειτουργία του.. Ο δικός μου δεν είναι πυρολυτικός βέβαια , τα ξύλα μου όμως είναι σαν δυναμίτης , με υγρασία γύρω στο 7-11



% ! ΄Εχω 15 τόνους οξυά και μεσέ.
Φρόντισε λοιπόn για μια νέα καμινάδα στο μέλλον με ένα ρυθμιστή υποπίεσης (το δικό μου είναι Darco RCR) και δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα

Για του λόγου το αληθές (Φωτό)

Ακολουθώ την τακτική "Aλλα λέω , άλλα κάνω" Πολύ επιτυχημένη..!
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #161517 από jamiespoursas
Αυτό με την καμινάδα που αναφέρεις ήταν να το κάνω φέτος, αλλά τελικά έκανα βελτιώσεις στην πλάκα και στην κεραμοσκεπή.
Τα ξύλα σου είναι όντως μπαρούτι. Σήμερα έσκισα 2-3 ξύλα δικά μου και μέτρησα υγρασία. Δεν ξέρω πόσο αξιόπιστο είναι το υγρασιόμετρο από τα Lidl, αλλά πόσο έξω να πέφτει δηλαδή?

Ξέχασα χθες να αναφέρω πως πλέον δεν έχω το πρόβλημα με τον καπνό από το τάμπερ. Κατά την τροφοδοσία έχω λίγο καπνό, αλλά είναι θέμα ελκυσμού πιστεύω. Διορθώνοντας την καμινάδα ή τοποθετώντας νέα, θα λυθεί κι αυτό.
Ένα θέμα που υπάρχει ακόμα είναι πως το 1000αρι δοχείο αδράνειας μου πέφτει κάπως μικρό. Θα ήθελα σίγουρα τουλάχιστον ακόμα ένα. Πιστεύω πως τα οφέλη στην λειτουργία και οικονομία της εγκατάστασης είναι πολλά.

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #161535 από Valo
Και τα δικά σου μπαρούτια είναι όντως.... Έχεις πυρόλυσης και τέτοια πρέπει να καις
Εγώ και λίγο πιο υγρά να είναι δεν έχω πρόβλημα , αλλά ευτυχώς κάθε χρόνο είναι τέτοια, είμαι τυχερός.

Αν βάλεις νέα καμινάδα σε συνδυασμό με ρυθμιστή υποπίεσης θα είσαι άψογος. Αν βάλεις μονωμένο ταφ ή καμπύλη σε εκείνο το κομμάτι που είναι εκτεθειμένο , δεν νομίζω να δείς διαφορά - κάντο μόνο αν έχεις υγροποίηση σε εκείνο το σημείο.

Ακολουθώ την τακτική "Aλλα λέω , άλλα κάνω" Πολύ επιτυχημένη..!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #161555 από jamiespoursas
Δεν έχω δει καθόλου υγροποιήσεις σε εκείνο το σημείο της καμινάδας. Κι εγώ πιστεύω τυχόν μόνωση της εξωτερικής γωνίας δεν θα με οφελήσει.
Έχω κάποιες σκέψεις για την βελτίωση της καμινάδας, θα επανέλθω με σχέδιο και φωτογραφίες, όποια παρατήρηση δεκτή.

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #161590 από jamiespoursas
Λοιπόν, επανέρχομαι με τις σκέψεις μου:
Προκειμένου να γλιτώσω τις πολλές γωνίες στην καμινάδα, πρέπει ο καπναγωγός να βγει από το λεβητοστάσιο σε ευθεία γραμμή.
Γι' αυτό χρειάζεται να σκάψω εξωτερικά του λεβητοστασίου για να βγει ο καπναγωγός σε οριζόντιο τμήμα περίπου 100 cm.
Έπειτα ταυ καθαρισμού και διαγώνιο τμήμα περίπου 120 cm για σύνδεση με την ήδη υπάρχουσα καμινάδα στο κάτω μέρος αυτής, επίσης σε ευθεία γραμμή.
Οι φωτογραφίες είναι από την καμινάδα όπως είναι το τώρα. Τα σχέδια είναι αυτό που σκέφτομαι να κάνω.
Φυσικά μιλάμε για μονωμένη - διπλού τοιχώματος και ο καπναγωγός και το διαγώνιο τμήμα.
Στην ένωση του καπναγωγού του πετρελαιολέβητα με την ήδη υπάρχουσα καμινάδα σκέφτομαι να μπει τάπα για να μην έχει καθόλου επιστροφές.
Μετά από αυτές τις παρεμβάσεις και το υφιστάμενο ύψος της καμινάδας, λογικά θα διορθωθεί το πρόβλημα. Εάν χρειαστεί βαρυτικό τάμπερ, αυτό θα προσαρμοστεί στον καπναγωγό εντός του λεβητοστασίου.
Ελπίζω να βγάζετε άκρη με τα σχέδια και την περιγραφή.



Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 5 Μήνες πριν #168791 από jamiespoursas
Καλησπέρα στο φόρουμ.
Έφτιαξα την καμινάδα όπως περιγράφω στις παραπάνω εικόνες.
Πήρα και ένα βαρυτικό τάμπερ της Darco (φ150).
Η απορία μου είναι με ποιον τρόπο προσαρμόζεται στο πλαϊνό μέρος μονωμένου ταυ φ150-200.
Το προσπαθώ και δεν μπαίνει μέσα, παρόλο που ο πωλητής μου είπε ότι γίνεται.
Το προσάρμοσα τελικά με κάτι μουφες που βρήκα στην αποθήκη, αλλά μεγαλώνει η απόσταση του τάμπερ από τον καπναγωγό (ταυ).
Υπάρχει σε αυτήν την περίπτωση διαφορά ως προς την λειτουργία του τάμπερ?


Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.085 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ