Χρονοπρογραμματισμος σε λεβητα πελλετ vesta 40kw

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #154757 από plnikos
Έχω λέβητα Finix 40KW, που είναι ο Vesta 40KW της Progetto, με πλακέτα Micronova IO23-01-PO36, σε εγκατάσταση παράλληλα με το λέβητα πετρελαίου. Ο θερμοστάτης χώρου οδηγεί την ηλεκτροβάνα των σωμάτων, ενώ ένας θερμοστάτης επαφής πάνω στην προσαγωγή του ζεστού είναι συνδεδεμένος στη θέση "Θερμοστάτης" του λέβητα πέλλετ. Η ρύθμιση του STAND BY στο μενού είναι ON. Όταν κάνω πρόγραμμα για να ανοίγει και κλείνει ο λέβητας σε συγκεκριμένες ώρες της ημέρας, δεν έχω κανένα πρόβλημα στο ξεκίνημα (ΟΝ) του λέβητα. Έχω όμως το εξής πρόβλημα στο κλείσιμο (OFF) του λέβητα. Όταν έρθει ο χρόνος που έχει προγραμματιστεί το OFF, το κλείσιμο γίνεται σε οποιοδήποτε φάση της λειτουργίας του λέβητα που εκτελείται εκείνη τη στιγμή, εκτός από την κατάσταση wait cooling. Σε αυτή την περίπτωση περνάει ο προγραμματισμένος χρόνος του OFF χωρίς να κλείσει ο λέβητας και συνεχίζεται η κατάσταση wait cooling.
Έχει κανείς καμία ιδέα τι μπορεί να φταίει;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #154769 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Μηπως περιμενει να ξαναερθει ο προγραμματισμενος χρονος για ON και δικαια περιμενει στο wait cooling που εχει μπει ηδη σε λειτουργια σβυσιματος και ξανα αναμονη για start?βαλε τη ρυθμιση του standby off κανει το ιδιο?για δες και πες μας
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": plnikos

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #154774 από plnikos
Το wait cooling είναι μια πονεμένη ιστορία. Όταν απευθύνθηκα στην εταιρεία με το ίδιο ερώτημα μου απάντησε ο τεχνικός ότι wait cooling σημαίνει ότι ο λέβητας έσβησε. Κάτι τέτοιο λέει και το manual. Εγώ, όμως, αυτό που βλέπω στο λέβητα είναι ότι wait cooling σημαίνει αναμονή, κάτι σαν standby, μέχρι να κρυώσουν τα νερά κι όταν φτάσει η θερμοκρασία τους στη ρύθμιση των 65 βαθμών γίνεται restart. Ποτέ από το wait cooling δεν φτάνουμε σύμφωνα με το πρόγραμμα της πλακέτας στο OFF του λέβητα. Το πρόβλημά μου είναι ότι σε κατάσταση wait cooling αν πατήσω με το χέρι το πλήκτρο OFF ο λέβητας θα κλείσει, αλλά αν δώσει εντολή OFF ο χρονοδιακόπτης ο λέβητας θα παραμείνει σε κατάσταση wait cooling.

Όσον αφορά τη ρύθμιση standby off τώρα που την έκανα, δεν γίνεται wait cooling, αλλά γίνεται συνέχεια modulation και αυξάνεται η θερμοκρασία του νερού. Τώρα είναι στους 78 Βαθμούς και συνεχίζει να ανεβαίνει με το θερμοστάτη επαφής ρυθμισμένο στους 70 βαθμούς. Με αυτά τα δεδομένα το OFF του χρονοδιακόπτη θα κλείσει το λέβητα, αλλά αν η χρονική στιγμή του προγράμματος στο OFF είναι σε μία ώρα ή δυο ώρες δεν ξέρω σε τι θερμοκρασία θα ανέβουν τα νερά και μήπως σκάσει η βαλβίδα ασφαλείας. Άρα φαίνεται ότι χρειαζόμαστε το stand by ON και το wait cooling για λόγους ασφαλούς λειτουργίας, αλλά τότε δεν μπορούμε να κλείσουμε το λέβητα με το χρονοδιακόπτη. Μήπως παίζει κάποια ρύθμιση στο μενού του τεχνικού;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #154776 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Καλημερα το wait colling ειναι οντως αναμονη(με ηδη σβηστο το λεβητα και οχι OFF) να ξαναπαρει απο το θερμοστατη χωρου η αν κλεισει η επαφη για θερμοστατη .εσυ θες απο οτι καταλαβα να σου κανει τελειως OFF οπως σαν να πατας το πληκτρο Νο4 να κανει για 4-5 λεπτα το καθαρισμο και να σβυνει με τον δικο του χρονοδιακοπτη(οχι εξωτερικο εννοω).δηλαδη σαν ON-OFF χειριζομενο με τον χρονοδιακοπτη.δεν γινεται αυτο να μπαινει σε OFF και δεν εχει στα μενου ρυθμιση γι αυτο.εγω σαν ηλεκτρονικος θα το εκανα με αλλο τροπο αυτο αν ηθελα να δουλευει ετσι. επεμβαινοντας στην επαφη του μπουτον No4 τις πλακετας τις οθονης θα κολλουσα 2 καλωδια και μεσω χρονοκαθυστερισης με ρελλε(εξωτερικο δικο μου) θα τον ανοιγοκλεινα(ON-OFF).διοτι χρειαζεται να το κρατησεις λιγο πατημενο για να κανει on-off.οσο αφορα αυτο που λες για τα νερα αν ανεβαινουν και υπαρχει θεμα εχει στο μενου GENERAL SETTINGS στα μενου M-9-4-6 KAI M-9-4-7 ειναι ο χρονικη καθυστεριση και οι βαθμοι αποκλησης που θα παιζει, πιστευω δεν καταλαβα κατι λαθος και αυτο θες να κανεις?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #154819 από plnikos
Καλησπέρα.
Σκέφτηκα κι εγώ να συνδέσω εξωτερικό χρονοδιακόπτη, αλλά δεν το έψαξα γιατί πέρα από το κόστος, έλπιζα ότι η πλακέτα θα με ικανοποιούσε αν και το ένστικτό μου έλεγε ότι κάτι τέτοιο ήταν μάλλον αδύνατο. Πάντως επιμένοντας, για τελευταία φορά, όταν ο χρονοδιακόπτης της πλακέτας λέει ότι θα κάνει OFF πρέπει να κάνει OFF, όλα τα άλλα περί αναμονής είναι κατά την ταπεινή μου γνώμη ελλείψεις του σχεδιασμού της πλακέτας.Κι όπως είπε και ο τεχνικός της εταιρείας "Τι να κάνουμε; Έτσι μας τη στείλανε από την Ιταλία."

Τώρα θέλω να ρωτήσω: Η λύση που προτείνεις με εξωτερικό ρελέ και χρονοκαθυστέρηση προϋποθέτει και εξωτερικό χρονοδιακόπτη (πχ εβδομαδιαίο ψηφιακό); Είναι εύκολη τεχνικά, μπορεί να κάνει την εργασία ένας απλός ηλεκτρονικός;

Για το ζήτημα που ανεβαίνει η θερμοκρασία των νερών στο MODULATION τονίζω ότι αυτό συμβαίνει με STANDBY OFF. Με STANDBY ON μετά το MODULATION ακολουθεί το WAIT COOLING και η θερμοκρασία πέφτει. Επειδή μάλλον θα το αφήσω με STANDBY ON λέω να μην πειράξω τίποτα στο μενού 09. Άλλωστε σήμερα μπήκα για πρώτη φορά και μου έφυγε η ρύθμιση Π09-1-01 Pellet Type και έβαλα 00. Επ' ευκαιρία ξέρεις αν το 00 εδώ είναι η αρχική ρύθμιση;

Ευχαριστώ για την επικοινωνία.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #154830 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Λοιπον ξεκιναμε 1ο) η εταιρια καποιο λογο θα ειχε να μην μπαινει σε OFF και πιστευω πως την εχει ετσι την λειτουργια σε περιπτωση που θες να δουλευει σε standby ο λεβητας.αν εκανε OFF δεν θα μπορουσε να διατηρισει φλογα στην χαμηλοτερη ισχυ που ειναι τωρα αν το βαλεις και θα επρεπε να ξαναπατησεις το πληκτρο on εσυ και οχι αυτοματα.2ο)ο χρονοδιακοπτης τις πλακετας μπορει να γραφει OFF αλλα στην ουσια μπαινει σε κατασταση αναμονης (wait cooling) οταν ο χρονοδιακοπτης δωσει ON να ξανακανει εναυση και start ολα τα βηματα απο αρχη εως WORK.αρα κατε με καλα δουλευει!!!!!3ο)την παραμετρο που εκανες λαθος ειναι οκ 00 που την ξαναεβαλες στο μενου 9-1-01.4ο)για να κανεις αυτο που ειπα ειναι λιγο μπερδεμα πρεπει να κανει start-xrono-reset για on και για off και απο κει να κολλησεις 2 καλωδια στο μπουτον στην επαφη normaly open του λεβητα.δεν ξερω αν μπορει να στο κανει καποιος και να ασχοληθει!!!!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.062 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ