Πρόβλημα καπνού με ξυλολέβητα

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157145 από meletis
Απαντήθηκε από meletis στο θέμα Πρόβλημα καπνού με ξυλολέβητα

burnit40 έγραψε: ενα λαθος ειναι οτι εχεις να σταματαει ο ανεμιστηρας στους 60.ΛΑΘΟΣ.θα τον βαλεις να κοβει στους 75-78 βαθμους ωστε ουτε υγροποιησης να εχεις αλλα να ζεσταινει τα σπιτια.σου ειπανε τους θερμοστατες στο 25 πρωφανως για ασφαλεια να μην κανει υπερθεμανση μην περιμενεις ευκολα να τους πιασεις.ο ηλεκτλολογος ορθα τα συνδεσε αν κ δεν βλεπω τον λογο υπαρξεις ηλεκτροβανας.2 κυκλοφορητες 2 θερμοστατες κ πινακα αυτονομιας.την βαλβιδα που λες με την αλυσιδα θα την χρειαζοσουνα αν δεν ειχε ανεμιστηρα ο λεβητας.

Με το συγκεκριμένο κοντρόλερ που έχω δέν είναι ακριβείας έτσι ήρθε απο το έμπορο. Το έχω ρυθμίσει ο ανεμιστήρας να σταματάει στους 65 και ο κυκλοφορητής να ανοίγει στους 50 βαθμούς.
Το πρόβλημα είναι το βεντιλατέρ δουλεύει συνεχώς στο 100% , με αποτέλεσμα μετά απο 1 ώρα που έχει ζεσταθει το σπίτι, να μήν αντέχεις την ζέστη , καθως η θερμοκρασία την έχει φτάσει στους 78 βαθμούς.
Όμως δεν μου το κραταει για πάνω απο 20 λεπτά στους 78 καθώς έχεις φάει τα ξύλα.
Έλεγα αφού θα γινει η φασαρία , να τοποθετησω την τρίοδη της ESBE , να έβαζα και το παραπάνω Controller της Tech ωστε να έχω ελγχομενη καυση και να μην δουλευει συνεχως το βεντιλατερ στο 100% αλλά σε σκάλες σύμφωνα με την θερμοκρασία νερού & καυσαερίων.
Για τους 2 ορόφους χρισημοποιείται 1 κυκλοφορητής, ο 2ος κυκλοφορητής αφορά 1 Boiler που έχω 280 Lt, το ανάβω όποτε το χρειάζομαι.(έτσι ήταν απο την της εγκατάστασης με το λέβητα πετρελαίου.)

Φοιτητής Μηχ.Πληροφορικής
Last edit: 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν by meletis.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 2 Μήνες πριν #163180 από meletis
Απαντήθηκε από meletis στο θέμα Re:Πρόβλημα καπνού με ξυλολέβητα
Ηθελα να ρωτησω.
Για το Boiler εχω δικο του κυκλοφορητη.
Στον επανω οροφο εχω διακοπτη και οποτε θελω το αναβω.
Το Boiler εχει θερμοστατη δικο και το εχω ρυθμισει στους 45 βαθμους.
Το σωστο δεν ειναι οταν εχω στο off το διακοπτη να σταματαει εντελως ο κυκλοφορητης που αφορα το Boiler;
Οταν το εχω κλειστο το διακοπτη δεν αναβει το λαμπακι αλλα ο κυκλοφορητης δουλευει και σου δεχεται το χερι.
Επισης τι ταχυτητα θελει ο κυριος κυκλοφορητης;
Εχει 3 ταχυτητες και τοσα χρονια ειναι στη 3η ταχυτητα.
product-selection.grundfos.com/product-d...06442&qcid=328553682

Στάλθηκε από το HT7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φοιτητής Μηχ.Πληροφορικής

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 2 Μήνες πριν #163198 από nick833
Απαντήθηκε από nick833 στο θέμα Πρόβλημα καπνού με ξυλολέβητα
Τι τον χρειάζεσαι τον διακόπτη; Αφού έχεις υδροστάτη και όταν τα νερά του λέβητα είναι πάνω από 45°, δουλεύει ο κυκλοφορητής του μπόιλερ. Αν πάλι τα νερά πέσουν κάτω από 45°, τότε σταματάει.
Αυτή δεν είναι η λογική της συνδεσμολογίας σου;

Τώρα για τον κύριο κυκλοφορητή, παίζουν πολλά ρόλο. Μπορείς όμως να δοκιμάσεις να κατεβάσεις στην μεσαία ταχύτητα και να δεις τα αποτελέσματα, (στα σώματα και στην θερμοκρασία του λέβητα)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 2 Μήνες πριν #163199 από meletis
Απαντήθηκε από meletis στο θέμα Re:Πρόβλημα καπνού με ξυλολέβητα

nick833 έγραψε: Τι τον χρειάζεσαι τον διακόπτη; Αφού έχεις υδροστάτη και όταν τα νερά του λέβητα είναι πάνω από 45°, δουλεύει ο κυκλοφορητής του μπόιλερ. Αν πάλι τα νερά πέσουν κάτω από 45°, τότε σταματάει.
Αυτή δεν είναι η λογική της συνδεσμολογίας σου;

Τώρα για τον κύριο κυκλοφορητή, παίζουν πολλά ρόλο. Μπορείς όμως να δοκιμάσεις να κατεβάσεις στην μεσαία ταχύτητα και να δεις τα αποτελέσματα, (στα σώματα και στην θερμοκρασία του λέβητα)

Και που εχω κλειστο το διακοπτη παλι κυκλοφορουν τα νερα προς το Boiler.
Οχι τοσο ζεστα βεβαια.
Τωρα αυτος που μου εβαλε το ξυλολεβητα, το εχει συνδεσει και οταν ανοιγω οποιοδηποτε θερμοστατη χωρου στους 2 οροφους παιρνει μπροστα το βεντιλατερ αερα.Και πριν ανοιξει ο κυκλοφορητης.

Στάλθηκε από το HT7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φοιτητής Μηχ.Πληροφορικής

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 1 Μήνας πριν #163207 από meletis
Απαντήθηκε από meletis στο θέμα Re:Πρόβλημα καπνού με ξυλολέβητα
Το προβλημα ειναι ο η ισχυς του λεβητα δεν επαρκει για να καλυψει τις αναγκες του σπιτιου.
Οσο για το Boiler δεν εχει βαλβιδα αντεπιστροφης.
Θα μαθω τι ισχυς εχει και μετα τι αναγκες εχει το σπιτι.Εχω και τη μελετη μηχανολογου.

Στάλθηκε από το HT7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φοιτητής Μηχ.Πληροφορικής

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 6 Χρόνια 1 Μήνας πριν #163216 από nick833
Απαντήθηκε από nick833 στο θέμα Πρόβλημα καπνού με ξυλολέβητα
Τώρα με μπέρδεψες ακόμη περισσότερο. Είπες για τον ανεμιστήρα που καίει γρήγορα τα ξύλα, μετά για τους κυκλοφορητές και θερμοστάτες και τώρα για την ακαταλληλότητα του λέβητα σε σχέση με το σπίτι σου.

Θα έλεγα να ανοίξεις ένα νέο θέμα, να γράψεις όλες τις πληροφορίες (του σπιτιού σου, του λέβητα και ένα σχεδιάγραμμα των συνδέσεων σου).
Μετά να γράψεις ακριβώς το πρόβλημα και ότι άλλο σε απασχολεί και εδώ μέσα έχει αρκετούς γνώστες με πολλή εμπειρία, για να σου δώσουν τα φώτα τους.!
Last edit: 6 Χρόνια 1 Μήνας πριν by nick833.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.083 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ