P100 Platinum Kostrzewa

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #40631 από dr.panosv
Απαντήθηκε από dr.panosv στο θέμα P100 Platinum Kostrzewa

bill3377 έγραψε:

Sp4wN έγραψε:

Αυτόματος λέβητας Pellets ® 100 με ισχύ 16 Kw, 24 Kw, 32 Kw. Οι λέβητες έχουν σχεδιαστεί για να καίνε πέλλετ από ξύλο, βρώμη, ξύλο, κάρβουνο, άνθρακα, τσόφλια και μπριγκέτες ξύλου. Το καύσιμο σε μορφή κόκκων τοποθετείται στην δεξαμενή μεγάλης χωρητικότητας που επιτρέπει την αυτόνομία λειτουργίας 7 έως 30 ημερών. Ο καθαρισμός πραγματοποιείται αυτόματα από τον κοχλία, ο οποίος αφαιρεί αυτόματα την τέφρα από τον λέβητα. Η απόδοση του λέβητα είναι μεγαλύτερη του 90% και είναι πιστοποιημένος κατά CE και κατά το πρότυπο ΕΝ 303-5 είναι στην κλάση 3 (η ποιο καθαρή)


Αυτά δηλαδή που αναφέρονται στο site της εταιρείας δεν ισχύουν ?? Λέει καίει πόσα ειδη ... :angry:



Για σας και από εμένα. Εγώ έχω τον Platinum τον 32kw. Το καλοκαίρι δοκίμασα πυρινόξυλο και τσόφλια φουντουκιού. Τα καίει άψογα αρκεί να ανεβάσεις λίγο έως πολύ την απόδοσή του. Ειδικά στο τσόφλι από φουντούκι, ανεβάζοντας την απόδοση στο 70%, είχε τέτοια φλόγα που δεν είχε ποτέ με πέλλετ. Τιμές σε τσόφλι και πυρινόξυλο περίπου στα 80ευρό/τόνος. Βέβαια το πρόβλημα είναι ο χώρος αποθήκευσης. Και τα δύο υλικά καίγονται νομίζω πιο γρήγορα από το πέλλετ. Συνεπώς σκέψου τι χώρο θέλεις για να αποθηκεύσεις 7 με 8 τόνους τσόφλι π.χ.
dr.panosv, τι μαγικά είναι αυτά που έχεις κάνει; Πρέπει να σε πάρω τηλ. να περάσω να μου τα δείξεις κάποια στιγμή.


bill παρε...κρανος κι ελα!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76564 από tasos21
Απαντήθηκε από tasos21 στο θέμα P100 Platinum Kostrzewa
Καλησπέρα, έχω τον Platinum 100 24kw εδώ και ένα μήνα. Από θέμα κατανάλωσης είμαι ικανοποιημένος. Απο 14/12/12 έως 14/1/13 έκαψα 500 κιλά πέλλετ θερμογόνου ισχύς 4,5kw. Την αντίστοιχη περίοδο έκαιγα 280 λίτρα πετρέλαιο. Οπότε η απόδοσή του είναι περίπου ένα 10% λιγότερο από το 1:2. Τα μειονεκτήματα του είναι 2.
1. Το καθάρισμα στον καυστήρα που είναι καθημερινό (μιλάμε βέβαια για 20 δευτερόλεπτα δουλειά)
2. Η μεγάλη καθυστέρηση στην εκκίνηση τουλάχιστον 5 λεπτά. (το νερό από τους 65 βαθμούς πάει στους 48 και θέλει άλλο ένα 10 λεπτο να επανέρθει πάνω από τους 55-58 βαθμούς)

στο πρώτο Μειονέκτημα θα μπορούσαν να το είχαν λύση κατασκευαστικά κάνοντας τον ανεμηστήρα να ρίχνει τον αέρα πιο συγκεντρωτικά και ίσως και με μια μικρή κλήση του σημείου καύσης(βλέπε Ferroli έχει κυκλυκό σημείο καύσης).

Το δεύτερο δεν ξέρω αν μπορώ να το βελτιώσω από τις ρυθμίσεις, αν έχετε κάποια πρόταση πολυ ευχαρίστως να την δοκιμάσω....
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by tasos21.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #77494 από dr.panosv
Απαντήθηκε από dr.panosv στο θέμα P100 Platinum Kostrzewa

tasos21 έγραψε: Καλησπέρα, έχω τον Platinum 100 24kw εδώ και ένα μήνα. Από θέμα κατανάλωσης είμαι ικανοποιημένος. Απο 14/12/12 έως 14/1/13 έκαψα 500 κιλά πέλλετ θερμογόνου ισχύς 4,5kw. Την αντίστοιχη περίοδο έκαιγα 280 λίτρα πετρέλαιο. Οπότε η απόδοσή του είναι περίπου ένα 10% λιγότερο από το 1:2. Τα μειονεκτήματα του είναι 2.
1. Το καθάρισμα στον καυστήρα που είναι καθημερινό (μιλάμε βέβαια για 20 δευτερόλεπτα δουλειά)
2. Η μεγάλη καθυστέρηση στην εκκίνηση τουλάχιστον 5 λεπτά. (το νερό από τους 65 βαθμούς πάει στους 48 και θέλει άλλο ένα 10 λεπτο να επανέρθει πάνω από τους 55-58 βαθμούς)

στο πρώτο Μειονέκτημα θα μπορούσαν να το είχαν λύση κατασκευαστικά κάνοντας τον ανεμηστήρα να ρίχνει τον αέρα πιο συγκεντρωτικά και ίσως και με μια μικρή κλήση του σημείου καύσης(βλέπε Ferroli έχει κυκλυκό σημείο καύσης).

Το δεύτερο δεν ξέρω αν μπορώ να το βελτιώσω από τις ρυθμίσεις, αν έχετε κάποια πρόταση πολυ ευχαρίστως να την δοκιμάσω....


η απαντηση μου στο δευτερο με δυο λεξεις
δοχειο αδρανειας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #77556 από agge72
Απαντήθηκε από agge72 στο θέμα P100 Platinum Kostrzewa

tasos21 έγραψε: Καλησπέρα, έχω τον Platinum 100 24kw εδώ και ένα μήνα. Από θέμα κατανάλωσης είμαι ικανοποιημένος. Απο 14/12/12 έως 14/1/13 έκαψα 500 κιλά πέλλετ θερμογόνου ισχύς 4,5kw. Την αντίστοιχη περίοδο έκαιγα 280 λίτρα πετρέλαιο. Οπότε η απόδοσή του είναι περίπου ένα 10% λιγότερο από το 1:2. Τα μειονεκτήματα του είναι 2.
1. Το καθάρισμα στον καυστήρα που είναι καθημερινό (μιλάμε βέβαια για 20 δευτερόλεπτα δουλειά)
2. Η μεγάλη καθυστέρηση στην εκκίνηση τουλάχιστον 5 λεπτά. (το νερό από τους 65 βαθμούς πάει στους 48 και θέλει άλλο ένα 10 λεπτο να επανέρθει πάνω από τους 55-58 βαθμούς)

στο πρώτο Μειονέκτημα θα μπορούσαν να το είχαν λύση κατασκευαστικά κάνοντας τον ανεμηστήρα να ρίχνει τον αέρα πιο συγκεντρωτικά και ίσως και με μια μικρή κλήση του σημείου καύσης(βλέπε Ferroli έχει κυκλυκό σημείο καύσης).

Το δεύτερο δεν ξέρω αν μπορώ να το βελτιώσω από τις ρυθμίσεις, αν έχετε κάποια πρόταση πολυ ευχαρίστως να την δοκιμάσω....



Εγω πιο τραγικο βλεπω το πρωτο.Η καθυστερηση που μας λες ειναι σε λογικα επιπεδα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.067 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ