Δοχεία αδράνειας: απορίες...

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #20105 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Δοχεία αδράνειας: απορίες...

kosmidis80 έγραψε: Επισης ενα ακομη σημειο που πρεπει να προσεχτει ειναι οτι αν συνδεθει μπαφερ σε συστημα με κλειστο δοχειο διαστολης, θα πρεπει να αλλαχτει και το δοχειο διαστολης με μεγαλυτερο, ετσι δεν ειναι?




Θοδωρη υπολογισε 10 λιτρα δοχειο διαστολης για καθε 100 λιτρα νερο.

Δηλαδη: πχ 10 σωματα πανελ 100 λιτρα+ 20 λιτρα νερα σωληνωσεων=120 λιτρα.

Δοχειο αδρανειας 500 λιτρα+ νερα λεβητα 100 λιτρα= 600 λιτρα.

Αρα συνολο νερων εγκαταστασης 720 λιτρα...βαζουμε 80 λιτρα δοχειο διαστολης...δεν υπαρχει 72 αλλωστε.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kosmidis80

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #20297 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Δοχεία αδράνειας: απορίες...
Μηπως ξερει κανεις για την θερμοστατικη τριοδη, απο που να την αγορασω στην Θεσσαλονικη ή μεσω ιντερνετ?

Την ESBE θλεω να παρω την 1 1/4'' με θερμοκρασια 60, γιατι πιστευω οτι ειναι καλη!

εχει κανεις καμοια αποψη?


Σε εναν που ειδα Θεσσαλονικη την ειδα 100+φπα την ESBE και νομιζω την εχει ακριβα!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #20309 από pantelis1973
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kosmidis80

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #20314 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Δοχεία αδράνειας: απορίες...

kosmidis80 έγραψε: Μηπως ξερει κανεις για την θερμοστατικη τριοδη, απο που να την αγορασω στην Θεσσαλονικη ή μεσω ιντερνετ?

Την ESBE θλεω να παρω την 1 1/4'' με θερμοκρασια 60, γιατι πιστευω οτι ειναι καλη!

εχει κανεις καμοια αποψη?


Σε εναν που ειδα Θεσσαλονικη την ειδα 100+φπα την ESBE και νομιζω την εχει ακριβα!





Θοδωρη τι ακριβως θες να κανεις;; φτιαχτο λαντοματ;; αν ναι τοτε αυτη η τριοδη που δειχνει ο Παντελης με 90 ευρω σου κανει...και 1" σου κανει. Καλες τιμες εχει ο Μηττας στην οδο Λαγκαδα...οχι ομως καλυτερες απο τα 90 ευρω σιγουρα.
Η ESBE θεωρειται και ειναι απο τις καλες της αγορας.
Θες και εναν κυκλοφορητη DAB τυπος VA 35/180 με επισης 1" ρακωρ...με 65 ευρω το πολυ τον αγοραζεις απο τον Γαρυφαλλα στην Αγιων παντων με Μοναστηριου γωνια...πουλαει αντλιες γενικα.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #20316 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Δοχεία αδράνειας: απορίες...
Χρηστο θα βαλω την τριοδη θερμοστατικη για να μην εχω θεμα με τις επιστροφες μου. Ναι ουσιαστικα ενα φτιαχτο λαδοματ θα ειναι. ετσι δεν ειναι?

Κυκλοφορητη εχω, αυτον που χρησιμοποιουσα για την σομπα. Θα καλυφθω με αυτον.

Στο δοχειο αδρανειας για να τραβαει επιστροφες απο τα σωματα θα συνδεσω εναν κυκλοφορητη ριελο που εχω στον λεβητα πετρελαιου τωρα.

Την ESBE θα παρω και λεω για 1 1/4 γιατι ο καινουργιος λεβητας τοσο βγαζει. Μπορει και να την ριξω στην 1 '' αν εχει σημαντικη διαφορα στην τιμη.


Χρηστο στο εχω ξαναπει, σε εκτιμω παρα πολυ και μακαρι να ηταν αλλες εποχες για εμενα και να μου εκανες εσυ την εγκατασταση. Τωρα αναγκαζομαι και μαθαινω πως να κανω εγκαταστασεις πιο πολυπλοκες απ οτι αυτη που ειχα κανει στην σομπα.Δυστυχως...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #20318 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Δοχεία αδράνειας: απορίες...

kosmidis80 έγραψε: Χρηστο θα βαλω την τριοδη θερμοστατικη για να μην εχω θεμα με τις επιστροφες μου. Ναι ουσιαστικα ενα φτιαχτο λαδοματ θα ειναι. ετσι δεν ειναι?

Κυκλοφορητη εχω, αυτον που χρησιμοποιουσα για την σομπα. Θα καλυφθω με αυτον.

Στο δοχειο αδρανειας για να τραβαει επιστροφες απο τα σωματα θα συνδεσω εναν κυκλοφορητη ριελο που εχω στον λεβητα πετρελαιου τωρα.

Την ESBE θα παρω και λεω για 1 1/4 γιατι ο καινουργιος λεβητας τοσο βγαζει. Μπορει και να την ριξω στην 1 '' αν εχει σημαντικη διαφορα στην τιμη.


Χρηστο στο εχω ξαναπει, σε εκτιμω παρα πολυ και μακαρι να ηταν αλλες εποχες για εμενα και να μου εκανες εσυ την εγκατασταση. Τωρα αναγκαζομαι και μαθαινω πως να κανω εγκαταστασεις πιο πολυπλοκες απ οτι αυτη που ειχα κανει στην σομπα.Δυστυχως...




θοδωρε σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια...δεν υπαρχει προβλημα, αλλωστε το φορουμ δεν ειναι για μενα μεσο ευρεσης πελατων.
Αρκει να σου πω οτι απο βδομαδα αρχιζει το διμηνο των παθων για μενα...το τι ξυλολεβητες,πελλετ, και τζακια νερου εχω να βαλω δε θα το πιστεψεις...τελευταια στιγμη παντα εμεις οι Ελληνες.
Οτι μπορω να βοηθησω μη διστασεις να επικοινωνησεις μαζι μου.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.085 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ