Επιλογη λεβητα

Περισσότερα
5 Χρόνια 1 Μήνας πριν #167294 από asterias
Επιλογη λεβητα δημιουργήθηκε από asterias
Καλημερα παιδια,πρωτο ποστ.
Σε διαμερισμα 75 τμ,1 οροφου,θελω να εγκαταστησω συστημα θερμανσης και να ανεξαρτητοποιηθεί το διαμερισμα απο το πετρελαιο,ολη η πολυκατοικία ειναι ιδιοκτητη μεσα σε 2 στρέμματα,εχω ριξει το διαβασμα της αρκουδας,οι απωλειες απο την μελετη βγηκαν 16000w,ξυλα εχω ελια και πευκο άφθονο κ τζαμπα, ξυλα μεσα στο σπιτι δεν θελω οποτε παω για λεβητα στο ισόγειο.
Υπαρχει μια διαφωνια με την γυναικα,εαν για τοσες λιγες απωλειες συμφερει να καιω πετρελαιο η να βαλουμε λεβητα ξυλου η βιομαζας,δηλ για 500€ τον χρονο μην μου βγαινει η πλατη απο το κουβαλημα κ το σχισιμο,επεισης καποιος με μικρο διαμερισμα να γραψει καταναλωση με πελλετ γιατι ειμαι κ σογαμπρος και πρεπει να παρω κ έγκριση αχααχα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 1 Μήνας πριν #167300 από giokaspart
Απαντήθηκε από giokaspart στο θέμα Επιλογη λεβητα
Κάποτε στο χωριό μου γδέρνανε μια αλεπού.
Ένας γέρος που περνούσε εκείνη τη στιγμή τη ρωτάει πως περνά.
Και εκείνη απαντάει: Από σώγαμπρος καλύτερα....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 1 Μήνας πριν #167302 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Επιλογη λεβητα
την απαντηση για το κουβαλημα θα την δωσεις μονος σου
αν ολο τον χρονο την βγαζεις μ ενα 500αρικο ...δεν αξιζει τον κοπο εκτος κι αν υπαρχουν αλλοι λογοι
χοντρικα 1000 εευρω πετρελαιο = 500 πελλετ = 300 ξυλα αν αγοραζονται
αναλογιες σε τονους 1-2-3παρα κατι


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 1 Μήνας πριν #167308 από asterias
Απαντήθηκε από asterias στο θέμα Επιλογη λεβητα
Γνωστο αυτο με την αλεπου,αχαχα
Η σκεψη για burnit active 20 με αργοτερα τοποθετηση καυστηρα πελλετ πως ακούγετε?θελω να καιω ξυλο τουλαχιστον για αρχη και αργοτερα πελλετ εαν βαρεθω,η να παω κατευθειαν σε πελλετ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 1 Μήνας πριν #167309 από giokaspart
Απαντήθηκε από giokaspart στο θέμα Επιλογη λεβητα
Σίγουρα μπορείς να το κάνεις και αφού έχεις τζάμπα ξύλα η απόσβεση της εγκατάστασης του ξυλολέβητα θα γίνει και πιο σύντομα. Η ολική απεξάρτηση από το πετρέλαιο οικονομικά σε κάθε περίπτωση είναι συμφέρουσα, έστω και αν αυτό γίνεται σε βάθος χρόνου. Δες όμως συνολικά το κόστος της εγκατάστασης, δλδ μαζί με την μελλοντική μετατροπή του ξυλολέβητα σε πελετολόβητα, γιατί το κόστος αυτό δεν είναι μικρό (κοντά στο χιλιάρικο ακούω εδώ).
Από την αφθονία της ελιάς υποθέτω πως βρίσκεσαι κάπου κεντρικά ή νότια, οπότε μιλάμε για λιγότερες απαιτήσεις σε καύσιμα θέρμανσης γενικά. Την αφθονία της ελιάς την καταλαβαίνω αλλά του πεύκου από που προκύπτει;
Να έχεις υπόψην σου ότι η καύση πευκόξυλου δημιουργεί αυξημένη πίσσα (κρεόζωτο) στην καμινάδα λόγω της ρητίνης και απαιτεί συχνό και καλό καθάρισμα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 1 Μήνας πριν #167313 από asterias
Απαντήθηκε από asterias στο θέμα Επιλογη λεβητα
Φιλε μου καλημερα,ευβοια ειμαι,το πευκο προκυπτει απο τις μεριδες που εχω εγω κ η γυναικα,σφραγιζει το δασαρχειο για αραιωση,
Δεν θελω να εχω μονο ξυλο επιλογη,βεβαια η εγκατασταση θα γινει απο το μηδεν οποτε τα 3000 τα εχω σαν σιγουρα οτι θα τα δωσω, κΙ επειδη ξερω οτι στην αρχη ολοι ξυλο ειχαν κ μετα πηγαν σε πελλετ η βιομαζα να γλιτωσουν το χαμαλικι,τα βαζω ολα κατω απο τωρα,
Η εγκατασταση θα γινει τελος καλοκαιριού

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.068 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ