Αγορα λεβητα βιομαζας

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #154792 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Αγορα λεβητα βιομαζας
για πελλετ και 25000 πρεπει να σου αρκει και λιγο μεγαλυτερος για τα υπολοιπα...
ομως μια και δεν εχεις ασχοληθει θα σου προτεινα να δεις κανα λεβητα ξυλου η πυρηνα και να μιλησεις με τον κατοχο ...στην περιοχη σου πρεπει να υπαρχουν αρκετοι ...μαθε και τιμες για τα καυσιμα γενικα στην περιοχη σου ισως και λιγο διαβασμα εδω θα βοηθησει να καταλαβεις τις ιδιομορφιες καθε καυσιμου


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": L.M

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #154796 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Αγορα λεβητα βιομαζας
Σαν Μηχανολόγος θα διαφωνήσω κάθετα με την εγκα/ση λέβητα βιομάζας.
Πρέπει να ξέρεις ότι τα καύσιμα αυτά χρησιμοποιούνται σε περιοχές με μικρή ηλιοφάνεια,μικρή θερμοκρασιακή μεταβολή ως προς τις ελάχιστες τιμές συμπεριλαμβανομένου και τις μέσες μέγιστες τιμές της κατά τη διάρκεια της ημέρας.
Με μια σόμα πέλλετ -ξύλου τους 10-12 kw αερόθερμη το σπίτι σου θα γίνει χαμάμ.
Μην μπλέκεις την ειδική υγρασία με τη θερμοκρασία του χωρου.
Με έναν αφυγραντήρα η ειδ. υγρασία θα μειωθεί και ακόμη με αυτόν θα αισθάνεστε πολύ πιο ζεστά.
Μια μελέτη του ΤΕΙ Ηρακλείου οι μέσες ελάχιστες του Χειμώνα κατέρχονται στις 6-8 και οι μέσες ανώτερες την ιδια περίοδο ανέρχονται στις 15-18. Για πιοά θέρμανση με βιομάζα μιλάς και για ποια εξοικονόμιση θα έχεις δεν καταλαβαίνω.
Με πετρέλαιοκαυστήρα θα καωεις το πολύ 800 ευρώ. Με σόμπα πέλλετ το πολύ 550 ευρώ με βιομάζα ελιάς αν κάνει ο τόνος 120-150 ευρώ 500 ευρώ.
Σιγά το πράγμα.
Μην το κανεις για τη Κρήτη και με ένα Κλιματιστικό ζεσταίνεσαι.
Σου το λέω γιατί αν μπείς στην ιδέα των βιοκαυσίμων θα τη βγάλεις δύσκολα από το μυαλό σου και αν τελικά την επιλέξεις θα βρείς τον μπελά σου με όλες τις ανωμαλείες και βλάβες και ενασχόλυση για να κερδίσεις τελικά τι 50-100 ευρώ το έτος που δεν νομίζω να είναι και τόσα.
Στη θεση σου εγώ θα έβαζα θερμομονώσεις στο ταβάνι και στους τοίχους και ηλιακά πάνελ ρεύματος.
Το ξαναλέω τα τετρ. στου σπιτιού σου και η θέση του ΔΕΝ χρειάζεται λέβητα βιμάζας , όυτε τόσες θερμίδες ,
Χρειάζεται έναν αφυγραντήρα για να μειώσει την ειδ. υγρασία (γραμμ. υγρασίας/κυβ.μέτρο ξηρού αέρα, ) μια σόμπα πέλλετ ή ξύλου αερόθερμη , ή λέβητα πετρελαίου τον πιο μικρό της αγοράς 20 kw (κιτουράμι ή σατούρν) ή έναν άλλον κόμπακτ η διαιρούμενου τύπου και καλή μόνωση ιδιαίτερα στο ταβάνι.
Για μένα οι θερμιδικές απώλειες τις φαντάζομαι στα 15 kw το μέγιστο.
Επαναλαμβάνω ΑΛΛΟ η ΕΙΔΙΚΗ ΥΓΡΑΣΙΑ και ΑΛΛΟ η θερμοκρασία ξηρού θερμομέτρου.
Γράψε μου τα τετρ. μέτρα των χώρων , είδος επιφανειών μονώσεις , θέση της οικίας υψόμετρο , και ανάφερε την εξωτερική θερμοκρασία κατά τις πρωινές ώρες και τις μεσσημβρηνές.
Θα σου βγάλω και εγώ τις απώλειες με αναλυτικό τρόπο αν δεν έχεις πρόβλημα.
Στάθης

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": L.M

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #154797 από L.M
Απαντήθηκε από L.M στο θέμα Αγορα λεβητα βιομαζας
μπορείς να μου δόσεις το email σου να σου στείλω το σχέδιο που μου έδωσε ο μηχανικός;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #154802 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Αγορα λεβητα βιομαζας
OK!!! Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": L.M

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #154945 από stratis 1
Απαντήθηκε από stratis 1 στο θέμα Αγορα λεβητα βιομαζας
L.M Η γνώμη μου είναι να πάρεις πυρηνολεβητα.Δεν ξερω τι ποιότητα είναι αυτός που μας ρωτάς.
Καλος φαινεται οσον αφορα τις διαδρομες.
Δεν μου αρέσει ότι έχει γρήγορη άνοδο θερμοκρασίας γιατί αυτό μπορεί να σημαίνει ότι έχει λίγο νερό στον εναλλάκτη.
Θα ψαξεις να βρεις ενα λεβητα που να παιρνει πολυ νερο και ας αργεί λίγο να στείλει τα νερα.
Αυτό με συνδυασμό ένα μεγάλο θάλαμο καύσης θα σου επιτρέψει να καις άνετα τα ξύλα που σίγουρα έχεις .
Όσων άφορα τις θερμίδες ,να πάρεις τον μεγαλύτερο που θα βρεις
Δεν έχει σημασία τι σου είπε ο μηχανικός διότι μπορείς να τον ρυθμίσεις σε όσες θερμίδες κατανάλωσης ανα ωρα θες εσυ !!
Οι θερμίδες που δίνει ο κατασκευαστης στο λέβητα είναι οι μάξιμουμ
Οταν δουλεύει στο μάξιμουμ ο πυρηνολεβητας,δεν κάνει οικονομία
Είναι καλύτερα να δουλεύει στο 60 με 70 %
Και για να είσαι σίγουρος να ρωτάς πόση επιφάνεια εναλλάκτη εχει.
Στη περίπτωση σου για 25000 θερμίδες πρέπει να έχει πάνω από 2,5 τετραγωνικά μέτρα εναλλάκτη

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #154949 από L.M
Απαντήθηκε από L.M στο θέμα Αγορα λεβητα βιομαζας
φιλε stratis 1 αν σου πω ότι δεν κατάλαβα τίποτα από αυτά που έγραψες;104lt νερό έχει χωρητικότητα από ότι λέει στο site τους.
ο εναλλάκτης τι είναι;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ