Kεραμική αντίσταση για πέλλετ

Περισσότερα
9 Χρόνια 9 Μήνες πριν #135858 από nikolas
Απαντήθηκε από nikolas στο θέμα κεραμική αντίσταση για πέλλετ
Το πρόβλημα σου είναι κατασκευαστικό και δεν φταίει η αντίσταση. Η σωστή λειτουργεια είναι να λειτουργεί για 15 λεπτά maxi και να ανεβάζει την θερμοκρασία πυράκτωσης του πελλετ μέσω αέρα και όχι άμεσα στους 360-400 βαθμούς και μετά τέλος ενώ συνεχίζει να περνά ο κρύος αέρας από πάνω της. Εάν η αντίσταση έρχεται σε επαφή με το καιγόμενο πελλετ φυσικό επόμενο είναι να ανεβάζει και 600 βαθμούς και να καταστρέφεται. Εγώ χρησιμοποιώ αυτά τα πουράκια ελληνικά, ιταλικά 4 χρόνια στης σωστά κατασκευασμένες σόμπες και ακόμα μια καμένη δεν έχω δη. Η κοντή αντίσταση των 8 mm αντέχει γιατί είναι κοντή και δεν έρχεται τόσο πολύ άμεσα με το καιγόμενο πελλετ. Αλώστε δεν είναι τυχαίο ότι καίγεται μόνο σε συγκεκριμένες σόμπες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 9 Μήνες πριν #135859 από G.Akis
Απαντήθηκε από G.Akis στο θέμα κεραμική αντίσταση για πέλλετ
Αγαπητέ Nikola αν το ότι η κεραμική αντίσταση είναι πιό κοντή βοηθάει, τότε θα παραγγείλω μία κεραμική. Με 15Ευρώ περισσότερα ελπίζω να λύσω το πρόβλημά μου είτε είναι κατασκευαστικό είτε ποιότητας αντίστασης. Θα ενημερώσω, μόλις την παραλάβω και την τοποθετήσω, για τα αποτελέσματα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 9 Μήνες πριν #135876 από Nasikas
Απαντήθηκε από Nasikas στο θέμα κεραμική αντίσταση για πέλλετ

nikolas έγραψε: Το πρόβλημα σου είναι κατασκευαστικό και δεν φταίει η αντίσταση.
Δεν διαφωνώ, αλλά μερικές φορές φταίει και η αντίσταση

Η σωστή λειτουργεια είναι να λειτουργεί για 15 λεπτά maxi και να ανεβάζει την θερμοκρασία πυράκτωσης του πελλετ μέσω αέρα και όχι άμεσα στους 360-400 βαθμούς και μετά τέλος ενώ συνεχίζει να περνά ο κρύος αέρας από πάνω της. Εάν η αντίσταση έρχεται σε επαφή με το καιγόμενο πελλετ φυσικό επόμενο είναι να ανεβάζει και 600 βαθμούς και να καταστρέφεται.
Η κεραμεική ανεβάζει 1.100 βαθμούς νομίζω. Ετσι αναβει σε χρόνο ρεκορ. Και λόγω υλικού, δεν καιγεται σχεδόν ποτε
Εγώ χρησιμοποιώ αυτά τα πουράκια ελληνικά, ιταλικά 4 χρόνια στης σωστά κατασκευασμένες σόμπες και ακόμα μια καμένη δεν έχω δη. Η κοντή αντίσταση των 8 mm αντέχει γιατί είναι κοντή και δεν έρχεται τόσο πολύ άμεσα με το καιγόμενο πελλετ. Αλώστε δεν είναι τυχαίο ότι καίγεται μόνο σε συγκεκριμένες σόμπες.

¨Να αρχίσω να μαζεύω καμμένα πουράκια να σου φέρω ? Απο φερόλι μόνον έχω πανω απο 100 περιπτώσεις.
Και ο επίσημος μέσος όρος μιας καλής μεταλλικής αντίστασης είναι 1.000 ανάματα
Βεβαια εκει που έχει κακή κατασκευή ο καυστηρας ειχαμε και καψίματα με 40 αναματα.

Δοκιμή σε ΦΕΡΟΛΙ: ΕΠΙΤΥΧΗΣ-- αναμα στον μισο χρόνο


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 9 Μήνες πριν #135877 από Nasikas
Απαντήθηκε από Nasikas στο θέμα κεραμική αντίσταση για πέλλετ
...εδω....το μέγεθος, δεν μετράει...


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...
Συνημμένα:
Last edit: 9 Χρόνια 9 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 9 Μήνες πριν #135879 από fotisbasm
Απαντήθηκε από fotisbasm στο θέμα κεραμική αντίσταση για πέλλετ
Αυτη η κεραμικη , η κοντη , ποσα watt ειναι ? ρωταω οχι για να δω εαν ειναι δυνατη απλα για να δω εαν την "αντεχει" ο controller

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 9 Μήνες πριν #135882 από Nasikas
Απαντήθηκε από Nasikas στο θέμα κεραμική αντίσταση για πέλλετ

fotisbasm έγραψε: Αυτη η κεραμικη , η κοντη , ποσα watt ειναι ? ρωταω οχι για να δω εαν ειναι δυνατη απλα για να δω εαν την "αντεχει" ο controller

300 watts Φώτη.
Αλλά στον δικό σου ΟΡΟΡ που δεν έχει βόλτες- και έχει κατηφορίτσα η αντίσταση, δεν βλέπω να μπαίνει εύκολα.
Όταν βρω χρόνο και φίλο σιδερά διαθέσιμο, θα δοκιμάσω πατέντα- ειδική κατασκευή (μηπως και λύσω το πρόβλημα συναδέλφου μου - και πελατών μου- που βασανίζονται)


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.284 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ