Kεραμική αντίσταση για πέλλετ

Περισσότερα
9 Χρόνια 9 Μήνες πριν #135884 από fotisbasm
Απαντήθηκε από fotisbasm στο θέμα κεραμική αντίσταση για πέλλετ
275watt ειναι του OPOP , ειμαστε μεσα στα ορια

κοιτα εαν ειναι ευκολο να μου πεις μηκος και παχος του κεραμικου στοιχειου να συγκρινω μια του opop ,επεισης εαν μπορει να βγει το "χρυσο" δαχτυλιδι , τοτε ειμαστε οκ!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 9 Μήνες πριν #135885 από Nasikas
Απαντήθηκε από Nasikas στο θέμα κεραμική αντίσταση για πέλλετ

fotisbasm έγραψε: 275watt ειναι του OPOP , ειμαστε μεσα στα ορια

κοιτα εαν ειναι ευκολο να μου πεις μηκος και παχος του κεραμικου στοιχειου να συγκρινω μια του opop ,επεισης εαν μπορει να βγει το "χρυσο" δαχτυλιδι , τοτε ειμαστε οκ!

Δεν έχω ΄παχύμετρο εδω που είμαι να μετρησω με ακρίβεια.
Ρωτα αν θέλεις τον εισαγωγέα (που ....μου πηρε την αντιπροσωπευση)
www.energy-footprint.gr/index.php?page=s..._virtuemart&Itemid=1

Πάντως, μεσα σε καυσωνα έγινε μια προσπάθεια απο φίλο μου να μπει σε ΟΡΟΡ, αλλά απέτυχε.
Θα γίνει και 2η με σιδερά καιτην γνωστη Ελληνική ...πατεντοσύνη.. :woohoo:


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 9 Μήνες πριν #135887 από fotisbasm
Απαντήθηκε από fotisbasm στο θέμα κεραμική αντίσταση για πέλλετ

Nasikas έγραψε:

fotisbasm έγραψε: 275watt ειναι του OPOP , ειμαστε μεσα στα ορια

κοιτα εαν ειναι ευκολο να μου πεις μηκος και παχος του κεραμικου στοιχειου να συγκρινω μια του opop ,επεισης εαν μπορει να βγει το "χρυσο" δαχτυλιδι , τοτε ειμαστε οκ!

Δεν έχω ΄παχύμετρο εδω που είμαι να μετρησω με ακρίβεια.
Ρωτα αν θέλεις τον εισαγωγέα (που ....μου πηρε την αντιπροσωπευση)
www.energy-footprint.gr/index.php?page=s..._virtuemart&Itemid=1

Πάντως, μεσα σε καυσωνα έγινε μια προσπάθεια απο φίλο μου να μπει σε ΟΡΟΡ, αλλά απέτυχε.
Θα γίνει και 2η με σιδερά καιτην γνωστη Ελληνική ...πατεντοσύνη.. :woohoo:


Παντεντα δεν θελω να κανω απλα ρωταω εαν μπαινει ευκολα οπως η "μαμα" αντισταση τοτε καλος .

εκτος εαν καποτε βγει καμια που να εχει ακριβως ιδιες διαστασεις με την "μαμα" αντισταση της OPOP

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 9 Μήνες πριν #135888 από nikolas
Απαντήθηκε από nikolas στο θέμα κεραμική αντίσταση για πέλλετ
Όπως βλέπουμε στην φωτογραφία λόγο κατασκευής η μεγάλη αντίσταση είναι σχεδόν μόνιμα μέσα στο φλεγόμενο πελλετ ενώ η κοντή αντίσταση δεν πρέπει να είναι. Όσο για την θερμοκρασία 350-400 μιλάμε για την θερμοκρασία αέρα πάνω στο πελλετ κατά την στιγμή της εναυσης. Τα watt για όλες της αντιστάσεις μεταλλικές και κεραμικές αρχίζουν από 200 έως 400 watt. Και τέλος επειδή πρέπει να βρεθεί λύση στο πρόβλημα που υπάρχει για όλες της ίδιες περιπτώσεις η κοντή κεραμική αντίσταση είναι η λύση όπως λέει ο Κώστας.
Υ.Γ. Στο 1000 βάλε ένα μηδενικό ακόμα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 9 Μήνες πριν #135893 από G.Akis
Απαντήθηκε από G.Akis στο θέμα κεραμική αντίσταση για πέλλετ
Σήμερα παρέλαβα την αντίσταση. Φαινεται πολύ καλή κατασκευή. Καμία σχέση με τις μεταλλικές. ελπίζω να κάνει δουλειά. Είναι περίπου 4 πόντους πιό μικρή απο αυτές που χρησιμοποιούσα. Είναι περίπου 10 πόντους στο μήκος και περίπου 11 ή 12 χιλιοστά διάμετρος. Το χάλκινο παξιμάδι δεν φαινεται να βγαίνει. Πρέπει να είναι κολλημένο.
Στις οδηγίες για εγκατάσταση γραφουν ότι η αντίσταση θα πρέπει να είναι κεντραρισμένη στο σωληνάκι και τουλάχιστον 3-5 εκατοστά πίσω απο την καύσιμη ύλη. Το Σαββατοκύριακο θα την τοποθετήσω να δω τι γίνεται και αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Μάλλον θα την τοποθετήσω μόνος μου. Ελπίζω να μήν χρειάζεται καμία ρύθμιση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 9 Μήνες πριν #135896 από Nasikas
Απαντήθηκε από Nasikas στο θέμα κεραμική αντίσταση για πέλλετ

G.Akis έγραψε: Σήμερα παρέλαβα την αντίσταση. Φαινεται πολύ καλή κατασκευή. Καμία σχέση με τις μεταλλικές. ελπίζω να κάνει δουλειά. Είναι περίπου 4 πόντους πιό μικρή απο αυτές που χρησιμοποιούσα. Είναι περίπου 10 πόντους στο μήκος και περίπου 11 ή 12 χιλιοστά διάμετρος. Το χάλκινο παξιμάδι δεν φαινεται να βγαίνει. Πρέπει να είναι κολλημένο.
Στις οδηγίες για εγκατάσταση γραφουν ότι η αντίσταση θα πρέπει να είναι κεντραρισμένη στο σωληνάκι και τουλάχιστον 3-5 εκατοστά πίσω απο την καύσιμη ύλη. Το Σαββατοκύριακο θα την τοποθετήσω να δω τι γίνεται και αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Μάλλον θα την τοποθετήσω μόνος μου. Ελπίζω να μήν χρειάζεται καμία ρύθμιση.

Προσπάθησε να συγκρίνεις και να μας ενημερώσεις αν έχει διαφορά στον χρόνο έναυσης (αν αναβει ταχύτερα)

(ποιον λεβητα έχεις?)


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.088 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ