Λέβητας pellet από ravenna!

Περισσότερα
2 Χρόνια 1 Μήνας πριν #175962 από StuparArt
Απαντήθηκε από StuparArt στο θέμα Λέβητας pellet από ravenna!
Σε ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία. Θα το κοιτάξω και θα ενημερώσω μόλις έχω νεότερα.

Αυτή τη στιγμή έκοψα λίγο την τροφοδοσία και ανέβασα 30sec τον χρόνο της αντίστασης. Καίω πάντα ίδιο pellet και είναι στον ίδιο χώρο με τον λέβητα. Όπως φαίνεται και στην εικόνα του προφίλ μου.

-Για μεταλλική δίνει 8 στον κοχλία και 240 στην αντίσταση
- Για την κεραμική δίνει 12 τον κοχλία και 120 την αντίσταση
- Αυτή την στιγμή έχω 10 στον κοχλία και 150 την αντίσταση

Ο λόγος που κατέβασα λίγο την τροφοδοσία είναι ότι σε περίπτωση που δεν έπαιρνε με την δεύτερη προσπάθεια ξεχείλιζε το pellet και έπεφτε μέσα στις στάχτες. Αυτό το έκανε με τις εργοστασιακές ρυθμίσει και στην μεταλλική αλλά και την κεραμική. Σίγουρα υπάρχει μεγάλη διαφορά στον χρόνο που πυρώνει η αντίσταση και δείχνει πως η κεραμική είναι πολύ καλύτερη ως αντίσταση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 1 Μήνας πριν #175972 από AndreasPavlidisG
Απαντήθηκε από AndreasPavlidisG στο θέμα Λέβητας pellet από ravenna!
Καλησπέρα φίλε. Πήρα και εγώ τον 45αρη.ποσα τσουβάλια καις την ημέρα και τι τετράγωνικα έχεις;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 2 Χρόνια 1 Μήνας πριν #175973 από StuparArt
Απαντήθηκε από StuparArt στο θέμα Λέβητας pellet από ravenna!
Καλησπέρα. Καλές ζέστες να έχεις :)

Το σπίτι είναι μεζονέτα 180 τετραγωνικά στον Αυλώνα Αττικής. Είναι παλιό με όχι καλή μόνωση. Φαντάσου έχει εξωτερικές σωλήνες στα καλοριφέρ και στα παράθυρα τα οποία είναι ξύλινα δεν έχει παντζούρια.
Αυτή τη στιγμή ζεσταίνω μόνο τον κάτω όροφο στον οποίο κατοικούμε ο οποίος είναι γύρο στα 110 τετραγωνικά με το κλιμακοστάσιο.

Με εξωτερικές θερμοκρασίες γύρο στους 0 με τα χιόνια που είχαμε και θερμοστάτη γύρο στους 18 με 19 στο 24ωρω ήμουν στα 3 σακιά αλλά το δούλευα στο Auto και με πρόβλημα στην αντίσταση όπου το έβαζα χειροκίνητα μπρος. Τώρα με τις νέες ρυθμίσεις και θερμοκρασίες 5-10 είμαι γύρο στο 1,5 σακί την ημέρα.
Με εξωτερικές θερμοκρασίες 10-15 και θερμοστάτη χώρου 17 είμαι σχεδόν στο 1 σακί.

Από 1/12/2021 μέχρι και χθές έχω κάψει 84 σακιά.

Όταν αδειάσει το σιλό μέχρι ένα συγκεκριμένο σημείο που το έχω ορίσει μηδέν, του βάζω 3 σακιά και παρακολουθώ. Έχω βάλει σημάδια εσωτερικά στο σιλό με τον μαρκαδόρο.
Last edit: 2 Χρόνια 1 Μήνας πριν by StuparArt.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 1 Μήνας πριν #175974 από AndreasPavlidisG
Απαντήθηκε από AndreasPavlidisG στο θέμα Λέβητας pellet από ravenna!
Ευχαριστώ πολύ φίλε μου και εσύ να έχεις καλές καυσεις και να κάνεις γρήγορα αποσβεση της αγοράς σου. Η θέρμανση είναι επένδυση για ένα σπίτι. Εγώ δεν τον έχω κάνει εγκατάσταση ακόμα. Αλλά μου είπε γνωστός μου θερμουδραυλικος πριν τον αγοράσω να πάρω μαζί και μια κεραμική αντίσταση. Λογικά όλα το ίδιο πρόβλημα έχουν. Είσαι ικανοποιημενος μέχρι στιγμής όσο τον έχεις δουλέψει;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 1 Μήνας πριν #175976 από StuparArt
Απαντήθηκε από StuparArt στο θέμα Λέβητας pellet από ravenna!
Σε ευχαριστώ πολύ.

Χωρίς να έχω προηγούμενη εμπειρία με τους λέβητες και ιδικά pellet, θα απαντήσω πως ναι τώρα είναι ευχαριστημένος.

Εάν με ρωτούσες πριν λίγο καιρό, θα σου έλεγα πως δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένος! Ο λόγος η αρκετή ταλαιπωρία λόγο προβληματικής εγκατάστασης και αναμονής τεχνικού για επισκευή και η γενική ταλαιπωρία που τράβηξα με την μεταλλική αντίσταση, με αποκορύφωση τις τέσσερεις ημέρες με τα χιόνια όπου είχα μείνει από αντίσταση και αναγκαζόμουν να κοιμάμαι στο λεβητοστάσιο και να βάζω χειροκίνητα τον λέβητα γιατι έχω και μικρά παιδιά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 1 Μήνας πριν #175978 από AndreasPavlidisG
Απαντήθηκε από AndreasPavlidisG στο θέμα Λέβητας pellet από ravenna!
Φίλε έφαγες γερή φρίκη. Πρώτα από όλα τα παιδιά. Μακάρι να σου πάει πολύ καλά από δω και πέρα. Αν χρειαστεί να επικοινωνήσουμε να μου πεις μερικά πράγματα γύρω από τον λέβητα και τις ρυθμίσεις θα μπορούσες κάποια στιγμή;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.084 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ