Λέβητας pellet από ravenna!

Περισσότερα
2 Χρόνια 2 Μήνες πριν #175911 από Saxalt70
Απαντήθηκε από Saxalt70 στο θέμα Λέβητας pellet από ravenna!
30 συγνώμη

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 2 Μήνες πριν #175954 από StuparArt
Απαντήθηκε από StuparArt στο θέμα Λέβητας pellet από ravenna!
Καλησπέρα στο forum. Ψάχνοντας γενικά για τους λέβητες, ρυθμίσεις κλπ, έπεσα πάνω στο forum και διαβάζοντας ανακάλυψα τυχαία αυτήν την ενότητα και χάρηκα πολύ διότι πιστεύω πως μπορούμε να ανταλλάξουμε απόψεις γύρο από τον συγκεκριμένο λέβητα.

Τον Δεκέμβριο αγόρασα τον λέβητα από την ravenna και συγκεκριμένα τον Compact 45. Το κριτήριο μου ήταν η πολύ καλή τιμή, τα αρκετά καλά λόγια που άκουσα από συνάδελφο που τον έχει από το 2014 (εάν θυμάμαι καλά), όπως και η compact σχεδίαση διότι βόλευε περισσότερο για τοποθέτηση.

Αρχικά αντιμετώπισα αρκετά θέματα τα οποία σιγά σιγά τα έλυσα. Αντικατέστησα την μεταλλική αντίσταση με μια κεραμική μαζί με την βάση της και εκτοτε τα κολλήματα στην εκκίνηση σταμάτησαν. Πριν λίγο καιρό είχα δει και ένα βίντεο του "γνωστού" Στράτου με τον συγκεκριμένο λέβητα και έτσι μπήκα στην διαδικασία μελέτης και έρευνας σχετικά με το κρυφό μενού. Βρήκα τις ρυθμίσεις του μενού και αγόρασα ένα έξτρα πυρόμετρο σαν αυτό που έχει και ο Στράτος στο βίντεο. Σιγά σιγά και μαθαίνοντας όλο και καλύτερα τις παραμέτρους ανακάλυψα ότι ο λέβητας έχει δικό του πυρόμετρο όπως και την ένδειξη θερμοκρασίας νερού με τρία ψηφία. Αυτό με βοήθησε λίγο όσο αφορά κάποιες ρυθμίσεις διότι έβλεπα τον χρόνο του πόσο γρήγορα ζεσταίνει τα νερά.
Ο λέβητας σε γενικές γραμμές στην ρύθμιση Αuto (5), νερά στους 70 βαθμούς και κυκλοφορητή στο 40/35 (δηλαδή εργοστασιακή μορφή όλα) έκαιγε σχετικά αρκετά. Λόγο του ότι το σπίτι είναι παλιό με όχι καλή μόνωση υπέθεσα ότι έφταιγε αυτό. Σιγά σιγά και κάνοντας κάποιες δοκιμές κατάφερα να το κάνω να καίει κάπως λιγότερο. Σίγουρα όχι τέλεια λόγο του ότι δεν έχω την προαπαιτούμενη εμπειρία, αλλά είναι αρκετά καλύτερα. Πιστεύω ότι σηκώνει βελτίωση διότι παρατηρώ ότι έχω και άκαυτο pellet.
Αυτή τη στιγμή το δουλεύω στο 2 η 3 με νερά στους 65 και κυκλοφορητή 45/40. Το πυρόμετρο στην ρύθμιση 2 παίζει γύρο στους 140-150 και στην ρύθμιση 3 160-170. Στην τελευταία ρύθμιση όπου έχω αφήσει τις εργοστασιακές τιμές το πυρόμετρο ανέβαινε πάνω από 230 και το περιόρισα στους 180-190.
Αυτό που παρατηρώ είναι σχετικά μεγάλη απόκλιση μεταξύ των δυο πυρομέτρων και δεν ξέρω ποιο είναι σωστό. Οι τιμές που αναφέρω είναι από το ενσωματωμένο και αυτές που βλέπει η πλακέτα. Το εξωτερικό οργανάκι που έχω βάλει δείχνει παραπάνω γύρο στους 30 βαθμούς και είναι τοποθετημένο περίπου στα 23 εκατοστά από την έξοδο του λέβητα, πράγμα που δεν ξέρω εάν είναι σωστό. Κάπου είχα διαβάσει ότι την τοποθέτηση την κάνουμε στο διπλάσιο από την διάμετρο της καμινάδας. Δηλαδή σε μένα είναι φ120 και την τρύπα για το πυρόμετρο την έκανα στα 230mm διότι μετά έχω την γωνία που οδηγεί σε χτιστή καμινάδα από τον παλιό λέβητα πετρελαίου.

Ερώτηση. Η εγκατάσταση αισθητήρα λάμδα (απ ότι έχω δει μπορεί να το υποστηρίξει η πλακέτα) θα άξιζε να μπει ώστε να γίνει τέλεια ρύθμιση η είναι υπερβολικό?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 1 Μήνας πριν #175955 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα Λέβητας pellet από ravenna!
Η ΕΤΑΙΡΙΑ ΤΕΧΝΙΚΟΙ ΤΙ ΛΕΝΕ ΓΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΡΩΤΑΣ???ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΘΑ ΞΕΡΟΥΝ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ ΕΔΩ ΜΕΣΑ!!!!!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 1 Μήνας πριν #175958 από StuparArt
Απαντήθηκε από StuparArt στο θέμα Λέβητας pellet από ravenna!
Καλημέρα. Ο τεχνικός που έκανε την εγκατάσταση (η ravenna τον πρότεινε ως καλό) δεν μου έχει δείξει ότι θέλει να βοηθήσει. Σε κάποιες αρχικές ερωτήσεις που του είχα κάνει και πριν καν μάθω για κρυφό μενού, παραμέτρους κλπ, μου είπε να το αφήσω όπως είναι και να μη το πειράζω.

Ο τεχνικός από idea αρκετά πρόθυμος και μου είχε πει εάν είναι να πειράξω κάτι να είναι τρείς συγκεκριμένες παράμετροι. Στην ουσία μόνο τροφοδοσία (όχι αέρα) και το πυρομετρο να το κατεβάσω λίγο εάν θέλω.

Για λάμδα η αλήθεια είναι ότι δεν ρώτησα γιατί το διάβασα πρόσφατα και δεν τον έχω ενοχλήσει για κάτι τέτοιο.

Από αυτά που έχω διαβάσει εδώ βλέπω ότι ορισμένοι γνωρίζουν αρκετά πράγματα όπως και εσείς φυσικά που είστε επαγγελματίας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 1 Μήνας πριν #175959 από StuparArt
Απαντήθηκε από StuparArt στο θέμα Λέβητας pellet από ravenna!
Επισεις, με τις παραμέτρους από ravenna και idea με την μεταλλική αντίσταση έκανε αρκετά κολλήματα .Με την κεραμική με τις νέες τιμές από idea, που και που είχε θέμα. Πριν λίγες ημέρες έκανα κάποιες τροποποιήσεις και δείχνει να παίρνει χωρίς να καπνίζει η να μπουκωνει. Συνάδελφος δούλευε χρόνια την κεραμική με τιμές μεταλλικής και δεν είχε κανένα θέμα απ' ότι .ου έχει πει. Έχουμε συγκρίνει όλες τις παραμέτρους και έχουμε δει ότι δεν έχουμε διαφορές (αυτός έχει 65kw και εγώ 45kw). Με το που έβαλε τιμές κεραμικής κατόπιν επικοινωνίας με την idea, άρχισε να κολλάει και να βγάζει πολύ καπνό από τις πόρτες μέχρι να πάρει. Όσο αφορά τον καπνό από πόρτες το είχα και εγώ από την αρχή. Τώρα με τις τελευταίες ρυθμίσεις δείχνει να μη καπνίζει πάντως.

Όποια βοήθεια η παρατήρηση εκ μέρους των μελών φυσικά ευπρόσδεκτη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 1 Μήνας πριν #175960 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα Λέβητας pellet από ravenna!
ΚΑΤΕΒΑΣΕ ΣΤΗΝ ΑΡΧΙΚΗ ΠΡΟΕΝΑΥΣΗ ΤΟΝ ΑΕΡΑ ΤΟΥ ΜΟΤΕΡ ΚΑΥΣΑΕΡΙΩΝ (ΠΡΟΣΟΧΗ ΛΙΓΟ ΛΙΓΟ ΑΝΑ 5  ΜΟΝΑΔΕΣ ΑΚΟΥΕΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΔΕΣ!!!!)ΠΟΛΥ ΠΙΘΑΝΟΝ ΝΑ ΡΟΥΦΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΝΑ ΚΡΥΩΝΕΙ ΤΗΝ ΠΥΡΑ ΤΙΣ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗΣ ΝΑ ΑΝΑΨΕΙ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ ΤΟ ΠΕΛΛΕΤ.ΑΥΤΑ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΕΜΠΕΡΙΚΑ ΣΤΟ ΛΕΩ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.084 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ