Θέλω την άποψή σας για λέβητα ξύλου

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #53679 από papiri
Γύρισα από την δουλειά, τον βρήκα έτοιμο συνδεδεμένο και σε λειτουργία, έχει μια ωραία ζέστη, διαφορετική από αυτήν του καλοριφέρ πετρελαίου. 26 - 27 βαθμούς με εξωτερικές συνθήκες:
penteli.meteo.gr/stations/samothraki/

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #53681 από giogud
Καύσιμο: ξύλο, κάρβουνο
Βάρος: 245 Kg
Περιεκτικότητα νερού: 28 lt
Όγκος καύσιμης ύλης: 31,3 lt
Όγκος θαλάμου καύσης: 51,7 lt
Mέγιστο ύψος τεμαχίου καυσίμου: 280 mm
Μέγιστη θερμοκρασία λειτουργίας: 100 οC
Μέγιστη πίεση λειτουργίας: 3 bar
Διαστάσεις λέβητα (B/Υ/Π): 470/1070/520 mm
Διάμετρος καπναγωγού: Φ160

TRAGIC
Για να θυμηθούμε και μια έκφραση που ήταν της μόδας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #53707 από mastoras
Διαβάζοντας την αναφορά του φίλου, θυμήθηκα το περσινό γλέντι το δικό μου που έγινε στον πάτο ενός βαρελιού. :lol: :lol:

Ακόμα βέβαια και φέτος συνεχίζω να το γλεντάω, αλλά τώρα τον λέβητα μου, που είναι ίδιος με του φίλου τον έχω για να διασκεδάζω και όχι για να ζεσταίνομαι. :whistle:

Οι λέβητες αυτού του τύπου έχουν κατασκευαστεί για να καίνε αποκλειστικά κάρβουνο και μόνο. Εαν παρατηρήσετε τον θάλαμο καύσης και την βαθιά οριζόντια θα σχάρα θα καταλάβετε τι εννοώ.

Βέβαια δεν απαγορεύεται η χρήση του καυσόξύλου, αλλά οι διαστάσεις των καυσόξυλων του εμπορίου δεν χωράνε. Χρειάζεται να κόβεις τα ξύλα σε ειδική διάσταση.

Στο πρώτο άναμμα, ο λέβητας θα δώσει όλη του την ισχύ στα νερά, μετά το δεύτερο θα αρχίσει η πτώση, και εάν δεν καθαριστεί η πίσσα που συσσωρεύεται ασύστολα στα τοιχώματα, ο λέβητας δεν πρόκειται να ανεβάσει θερμοκρασία ποτέ.

Αυτά για τον δικό μου λέβητα, που δεν έχει φυσητήρα για την καύση. Στου φίλου τον λέβητα σαφώς και τα πράγματα θα είναι καλύτερα, και περιμένουμε να μας πει στην συνέχεια τις εντυπώσεις του.

Σε καμία περίπτωση μην κάψετε σε τέτοιου είδους λέβητα υγρά ξύλα.....ποτέ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #53712 από dimlyk

papiri έγραψε: Γύρισα από την δουλειά, τον βρήκα έτοιμο συνδεδεμένο και σε λειτουργία, έχει μια ωραία ζέστη, διαφορετική από αυτήν του καλοριφέρ πετρελαίου. 26 - 27 βαθμούς με εξωτερικές συνθήκες:
penteli.meteo.gr/stations/samothraki/


καλοριζικος και καλες καυσεις
αλλα ...αυτη την διαφορα έχει μια ωραία ζέστη, διαφορετική από αυτήν του καλοριφέρ πετρελαίου
πως την καταλαβαινεις ... αν δεν κανω λαθος το νερακισ ε ζεσταινει και στους δυο


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #53719 από GT

dimlyk έγραψε:

papiri έγραψε: Γύρισα από την δουλειά, τον βρήκα έτοιμο συνδεδεμένο και σε λειτουργία, έχει μια ωραία ζέστη, διαφορετική από αυτήν του καλοριφέρ πετρελαίου. 26 - 27 βαθμούς με εξωτερικές συνθήκες:
penteli.meteo.gr/stations/samothraki/


καλοριζικος και καλες καυσεις
αλλα ...αυτη την διαφορα έχει μια ωραία ζέστη, διαφορετική από αυτήν του καλοριφέρ πετρελαίου
πως την καταλαβαινεις ... αν δεν κανω λαθος το νερακισ ε ζεσταινει και στους δυο


Ε και συ...

Η ζέστη του πετρελαίου είναι ακριβή (και κατεβάζεις θερμοστάτη).

Η ζέστη του ξύλου είναι πιο φτηνή (και τον ανεβάζεις). :P :P :P


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #53732 από papiri
Δεν είναι αυτό, όταν καις πετρέλαιο, το καις, δεν το τσιγκουνεύεσαι, αλλά κι έτσι να ΄ναι πετρέλαιο στο φουλ το καίγαμε κι όταν είχε 0,50, 0,60. 0,80 το λίτρο.
Τώρα μιλάμε δεν μπορώ να κάτσω μέσα με τόση ζέστη.
Όσο για τους προηγούμενους που είπαν τα αρνητικά του λέβητα, ας τα δει ο πατέρας μου κι ας μάθει να ακούει κι άλλους.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ