Τι μαγαζι να ανοιξω;;;

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #130740 από pontios74
Απαντήθηκε από pontios74 στο θέμα Τι μαγαζι να ανοιξω;;;
Φίλε όπως είπαν και τα παιδιά δύσκολοι κι επικίνδυνοι καιροι για ανοίγματα και για τι επιχήρηση λές?
το εμπόριο έχει πεθάνει κι ο ανταγωνισμός πολύ μεγάλος...
αυτο που θα μπορουσε να ανοιξεις και να πεις πως θα βγάζεις ενα καλο μισθό είναι οτι έχει σχέση με το φαγητό αλλα θελει μεγάλη μαγκια και προσοχή και να εισαι γνωστης του είδους και να εχεις κατι που δεν μπορουν οι αλλοι να προσφερουν επισης στην περιοχη σου τι τσουλάει πιο πολυ σουβλατζιδικο τσιπουραδικο καφε-τυροπιτα κλπ...
σε γενικες γραμμες οτι εχει σχεση με φαγητο ειναι δυσκολο αυτο που θα μπορουσες να κανεις για πιο light και χαλαρο εισοδημα ειναι η καφετερια και το κλαμπαδικο ο καφες και το ποτο αφηνουν τρελα κερδη και σε εποχες κρισης,αν εχεις καλες τιμες καλο προγραμμα και περιβαλλον θα πας καλα αλλα θελει χρημα πολυ να ριξεις για το image του μαγαζιου...
Κι ενα τελευταιο για να μαθαινουν και οι υπολοιποι τι παιζεται με τα πολυκαταστηματα.
Εγω εργαζομαι σε ενα μαγαζι στην Αθηνα το οποιο παρολο που εχει πολυ καλο ονομα και ειναι 25 χρονια στην αγορα δεν παει καλα τα εμπορικα μαγαζια στην Αθηνα εχουν πεθάνει μονο η Ερμου και η Βουκουρεστιου δουλευει καπως οι υπολοιπες περιοχες ειναι τελειωμενες και τα αφεντικα εκαναν μια κινηση που κατ εμε δεν ηταν σωστη αλλα μας εσωσε απο το κλεισιμο,πηραν δανειο και πριν μερικους μηνες ανοιξαν καταστημα στο Golden Hall βεβαια εγινε μελετη απο ειδικους ανθρωπους εσοδα -εξοδα πελατεια κλπ..
Ρε παιδια λες και ειναι μαγοι οτι λενε γινεται δουλευει πολυ καλα και καλυπτονται και τα δανεια που πηραν και ολα τα εξοδα τωρα ξανακανουμε εισαγωγη σε καποια ειδη γιατι ξεπουλησαμε τα Χριστουγεννα....
Αν πάντως έχεις δικο σου χώρο πουλα κανενα ξυλο καμμια μπρικετα βαλε και κανενα καρβουνο -κανενα βαρελι με κρασι χυμα να πουλας κανε και μια ιστοσελιδα βαλε και καμμια διαφημηση στο φορουμ και σιγα σιγα θα επιβιωσεις....
Δυσκολοι καιροι και με τους καραγκιοζηδες που μας κυβερνουν δεν ξερεις τι θα σου ξημερωσει και απο που θα σου ερθει... ολο αυξησεις κανουνε!!!
Last edit: 10 Χρόνια 1 Μήνας πριν by pontios74.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": STAF, vag1234

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #130753 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Τι μαγαζι να ανοιξω;;;
Ξεκινάς λάθος απο το γεγονός οτι εχω ενα μαγαζί και κατι πρεπει να κάνω.
Τι ενοικιο μπορείς να παρεις αν το νοικιάσεις. Απο εκεί ξεκινάς.
Εαν δεν μπορείς να παρεις τιποτε απλά δεν επιχειρείς και εσυ εκεί.

Ακόμη και αν μπορείς να το νοικιάσεις δεν σημαίνει οτι πρεπει να κάνεις την επιχειρηση που θα κάνει ο ενοικιαστής σου. Οι μεγαλύτερες πιθανοτητες είναι να μπεί μέσα σε αυτούς του καιρους.

Αυτά που ανοίγουν παρα πολύ γιατί μια ερευνα εδειξε οτι υπάρχει το περιθώριο λόγω της κρίσης είναι τα pet shops. Φυσικά ανα πάσα στιγμή κινδυνεύεις να βρεθεί ενας να ανοίξει απέναντι σου ή να υπάρχει ηδη.

Εγω προσωπικά είμαι υπέρ των υπηρεσιών και κατά του μαγαζιού. Τωρα το τι θα κάνεις εχει σχέση με το τι μπορείς και το τι θέλεις.

Καλη τυχη.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Last edit: 10 Χρόνια 1 Μήνας πριν by jnet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #130780 από 1kost1
Απαντήθηκε από 1kost1 στο θέμα Τι μαγαζι να ανοιξω;;;
Είναι πολύ δύσκολη εποχή και τα έξοδα ΤΡΟΜΕΡΑ!!!! Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι τι περίπου θα ήθελες να κάνεις…., τι έχει έλλειψη η περιοχή και φυσικά πόσες ώρες είσαι διατεθειμένος να είσαι εκεί. Γιατί άμα μιλάμε για καφέ, κλπ μιλάμε για τρελές ώρες όλες τις ημέρες!!!!!
Κάνε μια έρευνα αγοράς τι περίπου θέλει η περιοχή και πόσο περίπου είναι το κεφάλαιο σου….
Να ξέρεις όμως ότι το ΤΕΒΕ δεν είναι 4000 το έτος (δεν ξέρω για πια κατηγορία μιλαει ο φίλος μας πάρα πάνω που αυτό κάθε χρόνο ανεβαίνεις σε κατηγορία. Ξεκάνει από πολύ χαμηλά κάπου στα 450 το δίμηνο (δεν είμαι σίγουρος ) και …….εγώ πληρώνω τώρα 890. το δίμηνο!!!!!!!!!! Φυσικά γονατίζω στο να το πληρώσω και να είμαι συνεπής, (είμαι πολλά χρόνια στο ΤΕΒΕ)
Όσο για τα κέρδη…..πονεμένη ιστορία!
Ένας άλλος φίλος μας σε ερωτάει ….. πόσο θα έπαιρνες άμα το νοίκιαζες (τι έσοδα θα είχες…. ) ΠΟΝΕΜΕΝΗ πολύ ιστορία. Γιατί τον ρωτώ….. Θα τα έπαιρνες σίγουρα;;;;;; έχω πάρα πολλές περιπτώσεις που στην αρχή τον πληρώνουν και μετά…… ένα τεράστιο φέσι με πολλές ζημιές μέσα!!!!!! Δεν θέλω να σε απογοητεύσω! Σίγουρα πρέπει να προσπαθούμε και να ελπίζουμε και πάντα να τολμούμε!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #130789 από παλτακης
Απαντήθηκε από παλτακης στο θέμα Τι μαγαζι να ανοιξω;;;
Εγω παλι θα σου δωσω μια ιδεα ......αναγομωσεις μελανοδοχειων και τονερ για εκτυπωτες .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν #132232 από house
Απαντήθηκε από house στο θέμα Τι μαγαζι να ανοιξω;;;
κερδίζει ένας στο λοττο joker 5 εκατομμύρια και τρελαίνεται ....
1 βδομαδα δεν μπορουσε να κοιμηθεί ......
Σχεδον τρελάθηκε δεν ειχε ιδεα τη να κανει τα λεφτα !!!!!
Τοτε του ερχετε η ιδεα να παει σε εναν εβραιο να τον ρωτησει τη να κανει τα λεφτά !
Παει στον εβραιο , τον ακουει , και του λεει να παει την επομενη μερα , για να του πει τη δουλεια να κανει !
Ετσι λοιπον ο φιλος μας μπορεσε επιτελους να κοιμηθεί για ενα βραδυ .
Την επομενη παει κεφάτος στον εβραιο και τον ρωταει τη δουλεια να κανει με τοσα λεφτα !!!!και ο εβραιος του απαντα !

Αυτο που ξέρεις καλύτερα , Μιχαλιό , αυτή την δουλειά να κάνεις !!!!!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": STAF, ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #132483 από max
Απαντήθηκε από max στο θέμα Τι μαγαζι να ανοιξω;;;
Θα συμφωνησω με τον εβραιο!!! :P

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ