Πιθανή μείωση φόρου στο πετρέλαιο θέρμανσης;

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #92763 από Fokion
Ωρες ωρες προσπαθητε με "περιεργες" συγκρισεις να αποδειξετε οτι εχετε δικιο
οταν ΚΑΝΕΝΑ σπιτι δεν ειναι ιδιο με το αλλο
οταν ΚΑΜΙΑ οικογενοια δεν εχει τις ιδιες "λειτουργικες" συνηθειες με μια αλλη
οταν ΚΑΜΙΑ οικογενοια δεν εχει το ιδιο "αποθεμα" σε χρημα....

να σας τσιγκλισω??? ( για χαρην κουβεντας???)
οσοι με πελλετολεβητες εκαιγαν τουλαχιστον 3 τσουβαλια την ημερα οταν εγω εκαιγα το πολυ 2
αρα τι???
αγορασαν συστημα τουλαχιστον με ενα 4χιλιαρο ( ολα μεσα ) οταν εγω καθαρισα με τα μισά
αρα τι???

αρα 2 πελετοσομπες ειναι καλυτερες απο 1 λεβητα....

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #92764 από N1k0s
Αμα βάλω επιδαπέδια δλδ 40-45 βαθμοί , βάλω και ένα ηλιακό , και έχω όλο το χειμώνα ηλιοφάνεια , δεν θα κάψω τίποτα ... Πολλά λεφτά η λύση , αλλά άμα το κάνεις σε 120 δόσεις , βγαίνει φτηνά ... ειδικά σε 40-50 τμ , πιστεύω πως δεν θα κοστίζει παραπάνω από 5-6000 ευρώ , απόσβεση ; πολύ αργή ... αλλά η αίσθηση είναι ίσως η καλύτερη που υπάρχει χωρίς να καταναλώνεις κάποιο καύσιμο ...

Τώρα για το πετρέλαιο ... αν δεν γίνουμε πετρελαιοπαραγωγός χώρα , να πέσει σε επίπεδα 30-40 λεπτά με τους φόρους , δεν το ξανααγγίζω .... και αυτό γιατί μας λένε έχουμε από κάτω μας πετρέλαια , που με τιμές 60-70 $ το βαρέλι αξίζει να το εξάγουμε , και δεν το βγάζουμε γιατί παίζουμε σε ταμπλό με αγνώστους ...ποια ΒΡ και ποια Σελλ , πραγματικά δεν ξέρουμε με ποιον παλεύουμε ...

To pellet με έσωσε
τα τριπλά τζάμια θα με σώσουν ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #92780 από valsam
Αυτα περι υπαρξεις πετρελαιου και μαλιστα μεγαλων ποσοτητων μου ακουγοταν πολυ γελοιο παραμυθι,τωρα ολα με κανουν να πιστευω οτι ειναι το πιθανοτερο σεναριο,σκεφτομαι πως ειναι δυνατον να μας δανειζουν λεφτα και να μας επιβαλουν εισπρακτικα μετρα οπως π.χ αυτο με την αυξηση του φορου στο πετρελαιο θερμανσης που ειναι 1000% οτι δεν θα εισπραξουμε αρα δεν θα τους πληρωσουμε τους δανειστες,καλα λεω γιατι να'ναι τοσο ανενδοτοι δεν θελουν τα λεφτα τους πισω και μας επιβαλουν ενα σορο μετρα που ειναι καταδικασμενα να αποτυχουν ,τοσο ασχετοι αποκλειετε να ειναι,στο γιατι μου λογικη απαντηση δεν μπορω να παρω!
Το πιο λογικο που μου ακουγετε ειναι το σεναριο σας καταστρεφουμε σας δυαλιουμε με τα μετρα και ξεκινατε με μισθους Βουλγαριας και κατω με μικροτερο κρατος απο καινουργια βαση σου παιρνουμε τα πετρελαια κοψοχρονια για να αποπληρωσεις και ξαναχτιζετε η Ελλαδιτσα οπου καρασυμφερει να ερθω εγω ο ξενος για επενδυσεις!
Λαγικο δεν ειναι?
Τωρα ειμαστε σαν καποιος να μου χρωσταει προσωπικα 100,000 ευρω και να μου λεει φιλε θα στα δωσω τα λεφτα σου επιασα δουλεια με 400 ευρω τον μηνα!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #92783 από Fokion
την παραοικονομια της Βουλγαριας την ξερεις??????
δε θα με χαλαγε να εχω μισθο Βουλγαριας + τα "μαυρα" Βουλγαριας....

α! και μια κινεζικη αυτοκινητοβιομηχανια εκανε εργοστασιο ( νομιζω) στη Βουλγαρια...
θα ΕΞΑΓΟΥΝ και κατι αλλο εκτός απο "κοριτσια" πελλετ κουτσουρα λεβητες κ.λ.π. κ.λ.π.

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by Fokion.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #92789 από mastoras
"μείωση φόρου στο πετρέλαιο θέρμανσης;" .........λίγο πριν τον φετινό χειμώνα. ΜΟΥΦΑ

"Πιθανή μείωση φόρου στο πετρέλαιο θέρμανσης" .........θα "παίζει" όλο το καλοκαίρι.

Ξανά "μείωση φόρου στο πετρέλαιο θέρμανσης" στην έναρξη του επόμενου χειμώνα.

Και ξανά από την αρχή η ίδια καραμέλα "Πιθανή μείωση φόρου στο πετρέλαιο θέρμανσης"προς το τέλος του επόμενου χειμώνα.....και πάει λέγοντας.

Ετσι όλοι είναι ευχαριστημένοι, και δεν αντιδρά και διαμαρτύρεται κανείς.....αφού τελικά όλοι θα περιμένουν την "μείωση φόρου στο πετρέλαιο θέρμανσης" που δεν θα έρθει ποτέ.

Η εντολή έχει ήδη δοθεί.

Το χρήμα από την χασούρα [φόρους] της πώλησης του πετρελαίου στην αγορά, έχει ήδη μπει στα ταμεία [τελευταία δόση]

Το μόνο που πρέπει να κάνει η κυβέρνηση είναι να κατευνάσει τις αντιδράσεις και την οργή του λαού.....και μέχρι σήμερα το έχει καταφέρει μια χαρά. :lol:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΑΛΕΚΟΣ, μανολης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #92801 από Gdevil

N1k0s έγραψε: Αμα βάλω επιδαπέδια δλδ 40-45 βαθμοί , βάλω και ένα ηλιακό , και έχω όλο το χειμώνα ηλιοφάνεια , δεν θα κάψω τίποτα ... Πολλά λεφτά η λύση , αλλά άμα το κάνεις σε 120 δόσεις , βγαίνει φτηνά ... ειδικά σε 40-50 τμ , πιστεύω πως δεν θα κοστίζει παραπάνω από 5-6000 ευρώ , απόσβεση ; πολύ αργή ... αλλά η αίσθηση είναι ίσως η καλύτερη που υπάρχει χωρίς να καταναλώνεις κάποιο καύσιμο ...

Το σκεπτικό σου έχει το εξής λάθος (επέτρεψε μου να σου πω)
Τις ώρες που υπάρχει ηλιοφάνεια (σε ελληνικά σπίτια με τα παράθυρα να κυριαρχούν) δεν υπάρχουν και ανάγκες θέρμανσης. Οι ανάγκες θέρμανσης είναι τις απογευματινές, βραδινές και κυρίως τις πολύ πρωινές ώρες (πριν το χάραμα)
Αρα η λύση ηλιακός + επιδαπέδια δεν λειτουργεί όταν την χρειάζεσαι.
Πρέπει να προστεθεί και η "αποθήκη" ενέργειας.
Μονωμένο δοχείο δλδ που να δέχεται τα ζεστά νερά και να τα κρατάει ζεστά για όταν υπάρχει ανάγκη θέρμανσης.
Αλλά θέλει πολλά κυβικά.
Και αυτό γιατί από τον ηλιακό δεν θα πάρεις 80 και 90 βαθμούς νερα.
Επίσης θέλει και όχι ένα αλλά πολλά ηλιακά για να καλύψουν τις ανάγκες ενός σπιτού.

Το διά ταύτα είναι ότι με χαρτί - στυλό και υπολογισμούς βγαίνει πολύ μεγάλο κόστος αρχικής εγκατάστασης. Τα 5-6 χιλιάδες για 40 τετραγωνικά θα είναι μόνο τα υλικά.

Αν είχαμε μυαλό τις εποχές που υπήρχε και χρήμα τότε θα μπορούσε λοιπόν κάποιος να σκεφτεί να δώσει 20 χιλιάδες για το σπίτι του για θέρμανση αποκλειστικά από τον ήλιο. Αλλά και πάλι πολλά θα του φαίνονταν. Αν το έβλεπε με ορίζοντα 10ετίας θα το αποφάσιζε.
Σήμερα δστχώς όμως αυτό που σκεφτόμαστε είναι πως να βγάλουμε τον χειμώνα. Με 1? 2? 3? χιλιάδες για αγορά εξοπλισμού και με όσο το δυνατό μικρότερο κόστος λειτουργίας.
Και αυτό ενώ παράλληλα τρέχει (με όσο πιο στραβό τρόπο θα μπορούσε κανείς να σκεφτεί) το πρόγραμμα εξοικονομώ.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.097 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ