Πρόβλημα: δεν ανάβει ο καυστήρας αυτόματα

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #86254 από GT
Όχι Γιώργο στο υπόγειο τον έχω σε πολύ καλό χώρο και όταν μου το παρουσίασε δεν είχε ιδιαίτερο κρύο.

Ο μάστοράς μου εννοείται πως είναι αδειούχος καυστηρατζής, όπως λέω και παραπάνω.

Ο καυστήρας επανήλθε από μόνος του και έκτοτε ευτυχώς δεν ξαναπαρουσίασε τίποτα.

Βέβαια ο μάστορας είναι σε επιφυλακή... :P


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #86442 από geo77soup

GT έγραψε: Όχι Γιώργο στο υπόγειο τον έχω σε πολύ καλό χώρο και όταν μου το παρουσίασε δεν είχε ιδιαίτερο κρύο.

Ο μάστοράς μου εννοείται πως είναι αδειούχος καυστηρατζής, όπως λέω και παραπάνω.

Ο καυστήρας επανήλθε από μόνος του και έκτοτε ευτυχώς δεν ξαναπαρουσίασε τίποτα.

Βέβαια ο μάστορας είναι σε επιφυλακή... :P

Ο.Κ. Τότε το μόνο που μπορώ να πώ ότι αν δεν τον δείς εκείνη την στιγμή τί πρόβλημα έχει δεν μπορείς να κρίνεις.έχω πάει σε πολλούς καυστήρες που δεν άναβαν και πετούσαν κοκκινο και μόλις το πατούσα έπαιρναν κατευθείαν και περίμενα από πάνω του να δώ το γιατί μπλόκαρε αλλά αυτό συνέχιζε κανονικά.Τέλοσπάντων ελπίζω να μην έχεις κανένα πρόβλημα από δω και στο εξής.Πολά μπορεί να παίζουν ρόλο πχ ακίδες,μετασχηματιστής , ρύθμιση αναλογίας αέρα - καυσίμου ,φωτοκύτταρο κτλ
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GT

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #86501 από Gdevil

dimlyk έγραψε: Η διαδικασία της σωστής συντήρησης του Λέβητα & του Καυστήρα περιλαμβάνει τα εξής βήματα:
............
• Καθαρισμός Φίλτρου Γραμμής τροφοδοσίας Πετρελαίου
......

Αυτό κάνε το και μόνος σου.
Είναι κάπου στη γραμμή του πετρελαίου ένα φιλτράκι με 2 βάνες (μία πριν και μία μετά)

tas έγραψε: Ανεβάζω ένα κείμενο που βρήκα, μήπως και σε βοηθήσει. Αν όχι, διέγραψέ το. Καλή τύχη...

Ο καυστήρας ελέγχεται από αυτοματισμούς. Για να αρχίσει την λειτουργία του πρέπει το ηλεκτρονικό του να δεχθεί ηλεκτρική εντολή (φάση) από τον θερμοστάτη του πίνακα του λέβητα. Όταν γίνει αυτό τότε συμβαίνουν με την σειρά τα εξής:

1. Το ηλεκτρονικό δίνει εντολή στο μοτέρ του καυστήρα. Αυτό αρχίζει να περιστρέφεται και μαζί του αρχίζει να περιστρέφεται η φτερωτή και η αντλία πετρελαίου. Αυτό αργεί για λίγο να συμβεί σε καυστήρες με προθερμαντήρα. Θα πρέπει πρώτα το πετρέλαιο να θερμανθεί μέσα στον σωλήνα πετρελαίου του καυστήρα και μετά να αρχίσουν οι παραπάνω διεργασίες.
.....

Ρώτησε τον συντηρητή σου εάν έχεις προθερμαντήρα.
Αν όχι ρώτησε για το αν χρειάζεσαι και για το κόστος


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #86513 από Gdevil

dimlyk έγραψε: Η διαδικασία της σωστής συντήρησης του Λέβητα & του Καυστήρα περιλαμβάνει τα εξής βήματα:
.......
• Έλεγχος των παρελκόμενων (Σωληνάκια τροφοδοσίας καυσίμου καυστήρα – Ορθότητα στήριξης Καυστήρα – Καλωδιώσεων Ισχύος και Αυτοματισμού Καυστήρα)
...

Επίσης και αυτό μπορείς να το κάνεις μόνος σους.
Ενα φθαρμένο καλώδιο είναι πολύ συχνά αίτιο για μηχανήματα που μία δουλεύουν μιά δεν δουλεύουν όπως πρέπει.
Εννοείται ότι δεν θα έχεις ρεύμα πουθενά. Εάν δεν είσαι σίγουρος για το από που παίρνει ρεύμα ένα μηχάνημα δεν εξετάζεις την κατάσταση των καλωδιώσεων


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #86518 από GT

Gdevil έγραψε: ...


Ότι είναι εκτός λέβητα, δεν το αγγίζω και το αφήνω στους ειδικούς.

Το μόνο που κάνω, να κατεβάζω τον καυστήρα για να καθαρίσω το λέβητα και να τον ξανακουμπώσω μόλις τελειώσω.

Όλα τα υπόλοιπα, τα κάνει ο συντηρητής.

Για προθερμαντήρες κλπ δεν ασχολούμαι. Ότι έχει, έχει. Ενοικιαστής είμαι. :( (no χαράτσια - no στεγαστικά βέβαια :woohoo: )


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν #95050 από GT
Τις τελευταίες μέρες το πρόβλημα επανήλθε, εντονότερο μάλιστα.

Χτες το πρωί ήρθε και πάλι ο καυστηρατζής. Αφού του εξήγησα τι διαπίστωσα, μου είπε ότι μάλλον υπάρχει θέμα στο φωτοκύτταρο.

Όντως, διαπίστωσε ότι είχε μαζέψει λίγη βρωμιά σε ένα σημείο της μπούκας (αν το λέω σωστά) του καυστήρα, με αποτέλεσμα να μη λειτουργεί σωστά και το φωτοκύτταρο.

Οπότε σε πρώτη φάση έκανε καθαρισμό και μεγάλωσε λίγο με τρυπάνι μια τρυπούλα σε ένα μεταλλικό τμήμα, μέσα από την οποία βλέπει το φωτοκύτταρο.

Είπε πως αν δε λυθεί το πρόβλημα, πάμε για αλλαγή φωτοκύτταρου (30€).

Μέχρι στιγμής κεντάει το εργαλείο, οπότε ελπίζω να το γλιτώσαμε το 30άρι. :P


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.079 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ