Re:Εγκατάσταση σόμπας τζακιού

Περισσότερα
2 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #175994 από Spikov
Καλησπέρα στην ομάδα. 
Είμαι σε διαδικασία αγοράς και εγκατάστασης υδραυλικού τζακιού η υδραυλικής σόμπας. Και έχω κάποιες απορίες. Να σημειώσω ότι όλη την εργασία, συνδεσμολογία θά την κάνω μόνος μου. 

Το σπίτι βρίσκεται σε διαδικασία ανακαίνισης και η εγκατάσταση καλοριφέρ υπάρχει ήδη. Βέβαια είχε να λειτουργήσει 10 χρόνια. 10 σώματα στο σύνολο τα οποία και αυτά θα αλλαχτούν με καινούργια τύπου πάνελ. Οι σωλήνες είναι χαλκού. Ελέγχθηκαν και καθαρίστηκαν με ειδικό χημικό. Μπήκαν και καινούργιες μονώσεις γιατί περνάνε εξωτερικά από την οροφή της πυλωτης. 

Το ερώτημα είναι 
1. Οι κεντρικές παροχές βρίσκονται σε απόσταση από το σημείο που θα τοποθετηθεί η σόμπα η το τζάκι 15 μέτρα και η διατομή τούς είναι μία ιντζα και ένα τέταρτο. Ενώ η σόμπα έχει μία ιντζα. 
Την διαστολή να την βάλω από την αρχή (από την σόμπα?) η στις παροχές?

2. Ο κυκλοφοριτης και το δοχείο διαστολής σε ποιο σημείο να μπούνε? Στις κεντρικές η κοντά στην σόμπα?


 

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #176057 από dryianni
Απαντήθηκε από dryianni στο θέμα Re:Εγκατάσταση σόμπας τζακιού
Η σόμπα πού έχει διατομές μιας ιντσας τι ονομαστικής ισχύος ειναι; (kW)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #176130 από Spikov
Απαντήθηκε από Spikov στο θέμα Re:Εγκατάσταση σόμπας τζακιού
Είναι 33kw

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 3 Ημέρες πριν - 2 Χρόνια 3 Ημέρες πριν #176249 από dryianni
Απαντήθηκε από dryianni στο θέμα Re:Re:Εγκατάσταση σόμπας τζακιού
Δεν είναι ορθή η επιλογή αλλαγής διατομής στο δίκτυο διανομής.
Επίσης, 33 kW με διατομή 1", μου δείχνει λίγο ασυμβατο. Τέτοια διατομή επιλέγεται για ισχύ ως 20-25 kW.
Τέλος, το πιο σημαντικό απ' όλα είναι να γίνει μελέτη θερμικών απωλειών για να δείτε την πραγματική ισχύ της συσκευής παραγωγής θερμότητας που χρειάζεστε.Αν αυτή θα ζεσταίνει και νερό χρήσης, θα πρεπει να συνυπολογιστούν και αυτές οι θερμικές ανάγκες.
Όσον αφορά το υδραυλικό κύκλωμα, ο κυκλοφορητής μπαίνει στην επιστροφή, κοντά στην εστια.
Όταν όμως σχεδιαζουμε σύστημα σταθερής καύσης με βιομάζα, ακόμη περισσοτερο όταν αυτο είναι χειροκίνητης τροφοδοσίας, πρέπει οπωσδήποτε να γίνεται διαχωρισμός κυκλωμάτων σε πρωτεύον (λεβητας/σόμπα/τζακι) και δευτερευον (δίκτυο διανομής, σωματα).
Κάτι τέτοιο προϋποθέτει δύο κυκλοφορητες, δύο δοχεία διαστολής, ασφαλιστικά, εξαεριστικα, κ.λ.π.
Σ' αυτή την περίπτωση, ο κυκλοφορητης του κυκλώματος της εστίας τοποθετείται στην επιστροφη και ο κυκλοφορητης του κυκλώματος των σωματων στην προσαγωγή, αμέσως μετά τον υδραυλικό διαχωριστή ή τον πλακοειδή εναλλάκτη θερμότητας.
Last edit: 2 Χρόνια 3 Ημέρες πριν by dryianni.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ