Συμβουλές για σόμπες Ravelli

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156308 από aaaffers
Απαντήθηκε από aaaffers στο θέμα Re:Re:Συμβουλές για σόμπες Ravelli
Δημήτρη συγνώμη άλλα αν δεν έκλεισες την τρύπα της αντίστασης πως αντιμετώπισες το πρόβλημα; Να αναφέρω οτι έμενα παρουσιάζει καπνό ΜΟΝΟ κατά την διάρκεια της έναυσης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156312 από dimitris11
Απαντήθηκε από dimitris11 στο θέμα Re:Re:Συμβουλές για σόμπες Ravelli
Δεν εισαι πολύ παρατηρητικος μαλλον. Δες ξανα τη φωτο. Ανοιξα τρυπα στον κατω σωληνα και περνει αερα από εξω.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": aaaffers

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156313 από aaaffers
Απαντήθηκε από aaaffers στο θέμα Re:Re:Συμβουλές για σόμπες Ravelli
ουπς!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156323 από Savra19
Απαντήθηκε από Savra19 στο θέμα Συμβουλές για σόμπες Ravelli
Καλησπερα εχω μια ravelli flavia και σημερα π την εκανα εκκινηση μου εβγαλε τριγωνο και μυνημα 05-no ignition και μετα καπνισε.Για πιο λογο εγινε αυτο?να προσθεσω οτι γινετε καθαριση τηε σομπας ανα δυο μερες.Μπορει να φταιει το πελλετ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156333 από γιαννης-δραμα
Για όσους ψάχνουν το βιντεακι με το σεταρισμα του RDS το βάζω ξανά!
Από το 3:00 και μετά,αλλά καλό είναι να το δείτε όλο.


Στάλθηκε από το Mars μου
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": takismg

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156627 από slygizos
Απαντήθηκε από slygizos στο θέμα Re:Re:Συμβουλές για σόμπες Ravelli

dimitris11 έγραψε: Ναι,τριοδη εχω βάλει των 60 βαθμών. Έχει μια βίδα που όταν είναι τέρμα βιδωμένη το νερό επιστρέφει στους 55 βαθμούς ενώ τέρμα ανοικτή στους 60.
Όπως βλέπεις έχουμε τον ίδιο κυκλοφορητή. Τον έχω στη δεύτερη σκάλα. Πέρυσι που βρισκόταν μέσα στη σόμπα λόγω του θορύβου που έκανε τον είχα στην πρώτη σκάλα.
Αυτη η κατασκευή που φαίνεται κάνει η σόμπα να μην παίρνει αέρα στο θάλαμο καύσης απο το ντεπόζιτο των πελετ + οτι δεν υπαρχει πλεον η μυρωδια του πελετ μεσα στο σπιτι και τριτο και καλυτερο ΔΕΝ καπνιζει μεσα στο σπιτι.
Αυτό αφορά όσους παίρνουν αέρα από έξω. Όταν φυσά απο τη μεριά που παίρνει η σόμπα αέρα έρχεται παραπάνω αέρας στο θάλαμο καύσης και δεν βγαίνει απο την καμινάδα αλλά απο την τρύπα της αντίστασης και το ρεζερβουάρ του πελετ.Εκανα πατέντα και για την αντίσταση και τελος η καπνίλα στο σπίτι. Βεβαία ολα αυτα επρεπε να τα κανει αυτος που κατασκευαζει τη σομπα.


Dimitris11 επειδή θέλω να εγκαταστήσω και εγω μία τρίοδη θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι για την συνδεσμολογία σου. Όπως καταλαβαίνω εσένα ο κυκλοφορητής είναι στην επιστροφή των νερών προς το λέβητα. Άρα σπρώχνει τα νερά στο λέβητα. Εμένα ο κυκλοφορητής είναι στην προσαγωγή, μετά τον λέβητα. Εάν βάλω την τρίοδη στην επιστροφή όπως εσύ αλλά με τον κυκλοφορητή στην προσαγωγή, πιστεύεις πως θα δουλέψει σωστά η τρίοδη;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.115 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ