Σόμπες pellet Ravelli

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #4268 από dimmys
Απαντήθηκε από dimmys στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli

teosard έγραψε: ευχαριστώ γιαννη το βρήκα τελικά τι έφταιγε.. είχα αλλάξει καταλαθος στις ρυθμίσεις
settings flow -> Pr 49 activate cf flow από off σε save και δούλευε παραπάνω στροφές αποτι κατάλαβα ...
τέλος πάντων το βρήκα κ το γύρισα στο off και ολα κομπλέ τωρα...

αυτο με τις οδηγίες 7.11 Alarm DRAUGHT INSUFFICIENT που τις βρήκες?


teosard στειλε μου σε παρακαλω με mail ενα τηλ επικοινωνιας γιατι εχω ακριβως το ιδιο προβλημα ALARM 13 DRAUGHT Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #4269 από dimmys
Απαντήθηκε από dimmys στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli
konstantin δεν εχει καποιο προβλημα η σομπα σου.ο εσωτερικος θερμοστατης ειναι ρυθμισμενος στους 270 βαθμους.Μολις λοιπον η σομπα πιανει αυτη τη θερμοκρασια σου πεταει αυτο το μνμ ωστε να μειωσεις το power(δυναμη που πεταει τον αερα στο χωρο) προς αποφυγη υπερθερμανσης.προσωπικα την δουλευω στο power4 και δεν ξεπερναει ποτε τους 260.σε συμβουλευω να κανεις το ιδιο και ουτε συζητηση να αυξησεις τους βαθμους πανω απο 270.ελπιζω να βοηθησα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #4366 από γιαννης-δραμα
Απαντήθηκε από γιαννης-δραμα στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli

dimmys έγραψε: konstantin δεν εχει καποιο προβλημα η σομπα σου.ο εσωτερικος θερμοστατης ειναι ρυθμισμενος στους 270 βαθμους.Μολις λοιπον η σομπα πιανει αυτη τη θερμοκρασια σου πεταει αυτο το μνμ ωστε να μειωσεις το power(δυναμη που πεταει τον αερα στο χωρο) προς αποφυγη υπερθερμανσης.προσωπικα την δουλευω στο power4 και δεν ξεπερναει ποτε τους 260.σε συμβουλευω να κανεις το ιδιο και ουτε συζητηση να αυξησεις τους βαθμους πανω απο 270.ελπιζω να βοηθησα.

Δεν κατεβαζουμε εμεις αλλα πεφτει απο μονο στο power 1 και ο αερας μενει στο φουλ για να κρυωσει πιο γρηγορα και μετα απο λιγο ξανα παει στο p5,και σε μενα κανει το ιδιο!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #4545 από teosard
Απαντήθηκε από teosard στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli

dimmys έγραψε:

teosard έγραψε: ευχαριστώ γιαννη το βρήκα τελικά τι έφταιγε.. είχα αλλάξει καταλαθος στις ρυθμίσεις
settings flow -> Pr 49 activate cf flow από off σε save και δούλευε παραπάνω στροφές αποτι κατάλαβα ...
τέλος πάντων το βρήκα κ το γύρισα στο off και ολα κομπλέ τωρα...

αυτο με τις οδηγίες 7.11 Alarm DRAUGHT INSUFFICIENT που τις βρήκες?


teosard στειλε μου σε παρακαλω με mail ενα τηλ επικοινωνιας γιατι εχω ακριβως το ιδιο προβλημα ALARM 13 DRAUGHT Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

δοκίμασε αυτό που έκανα και εγώ μπες stο "menu 10 settings flow" πατά κωδικό Α9 και σου εμφανίζει "Pr 49 activate cf flow" λογικά πρέπει να είναι "off" αν δεν είναι βάλε το. εγω το είχα αλλάξει κατά λάθος η λόγω που έκανα επαναφορά αρχικών ρυθμίσεων με αποτέλεσμα το μοτέρ των καυσαερίων να δουλεύει περισσότερες στροφές και οσο ανέβαινε η θερμοκρασία της σόμπας τόσο ανέβαιναν οι στροφές με αποτέλεσμα όταν η σόμπα περνούσε τούς 200 βαθμούς το μοτερ βαρούσε κοφτές με αποτέλεσμα να βγάζει alarm.
μόλις το άλλαξα επανήλθαν οι στροφές στο κανονικό.. σταθερά στις 2000 για P5.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": KALDRI

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #4548 από dimmys
Απαντήθηκε από dimmys στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli
το εκανα χθες και δουλευει σταθερα οπως ειπες.κατι αλλο που παρατηρησα ειναι οτι οσο ανεβαζεις τον αερα(draught) τοσο ανεβαινουν οι στροφες στην εξοδο καυσαεριων.
απο ποιες στροφες και πανω εχει προβλημα.
σε ρωταω γιατι εχω παρει μια παρτιδα μαπα pellet και για να το καψω χωρις κλινκερ αναγκαζομαι να αυξανω τον αερα τουλαχιστον 3 βαθμους πανω απο το pellet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #4549 από teosard
Απαντήθηκε από teosard στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli

dimmys έγραψε: το εκανα χθες και δουλευει σταθερα οπως ειπες.κατι αλλο που παρατηρησα ειναι οτι οσο ανεβαζεις τον αερα(draught) τοσο ανεβαινουν οι στροφες στην εξοδο καυσαεριων.
απο ποιες στροφες και πανω εχει προβλημα.
σε ρωταω γιατι εχω παρει μια παρτιδα μαπα pellet και για να το καψω χωρις κλινκερ αναγκαζομαι να αυξανω τον αερα τουλαχιστον 3 βαθμους πανω απο το pellet.

δεν έχεις θέμα και στο 5 να το πας το draught αν θες.. δουλεύει στις 2470...
με εκείνη την επιλογή οι στροφές πηγαίνανε στις 2700 και βαρούσε allarm ....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.144 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ