Re:Ξύλο λέβητας burnit

Περισσότερα
1 Χρόνος 6 Μήνες πριν #177854 από ntrap
Ξύλο λέβητας burnit δημιουργήθηκε από ntrap
Καλησπέρα έχω έναν ξυλολεβητα burnit wps active 50 και θα ήθελα να ρωτήσω 1 σε ποια θερμοκρασία να ρυθμίσω να ανοίγει  τον κυκλοφορητή 2 σε τι θερμοκρασία να ρυθμίσω το λέβητα (να κόβει δηλαδή το βεντιλατερ)3 το κλαπε για την καμινάδα έχει 3 θέσεις εγώ το έχω τέρμα ανοιχτό.Εαν το κλείσω λίγο θα ανεβάζει πιο εύκολα θερμοκρασία ο λέβητας;Το σπίτι βρίσκεται στην Κατερίνη με μια μέτρια μόνωση γύρω στο 160τ.μ και καίω γύρω στους 13-14τονους με 21-22 βαθμούς στο σπίτι.Εαν έχετε κάποιες συμβουλές για καλύτερη απόδοση του ξυλολεβητα και οικονομία στα ξύλα γιατί φέτος ματωσαμε!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 6 Μήνες πριν #177860 από giannis kalor
Απαντήθηκε από giannis kalor στο θέμα Re:Ξύλο λέβητας burnit
Έχουμε και εμείς burnit wbs active 70. Τον μεγάλο . Σε σπίτι 130 τ.μ καίμε γύρω στους 18-20 τόνους με θερμοκρασία 24-25 βαθμούς μέσα σε αυτό . Μονοκατοικία χωρίς εξωτερική θερμομόνωση που βάλλεται από παντού . Επόμενη κίνηση έχουμε την θερμομόνωση .
Πάμε στον λέβητα.
Εμεις από τις 4 θέσεις που έχει το έχω στην δεύτερη . Μισό ανοιχτό μισό κλειστό . Με αυτό κάνεις οικονομία γιατί αργούν να φύγουν τα καυσαέρια . Ανεβάζει πιο γρήγορα θερμοκρασία ο λέβητας αλλά γεμίζει και με στάχτες και επικαθήσεις πιο γρήγορα .
Με το τελείως ανοιχτό κρατάς ττον λέβητα πιο καθαρό αλλά έχεις διαφυγή μεγάλου όγκου καυσαερίων με μεγάλη θερμοκρασία που μπορείς να εκμεταλλευτείς . Να ξέρεις ότι αν κλείσεις το ποετακι θα καπνίζει μόλις ανοίγεις την πόρτα λίγο .
Εγώ τον έχω ρυθμισμένο στο 62 σαν στόχο θερμοκρασίας και τα νερά τα κυκλοφορεί από τους 37 αν δεν κάνω λάθος ο κυκλοφορητης.
Το βεντιλατερ το έχω να κόβει και να δίνει στους 55 και 62

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 6 Μήνες πριν #177888 από ntrap
Απαντήθηκε από ntrap στο θέμα Re:Ξύλο λέβητας burnit
Εγώ τον κυκλοφορητή τον έχω να ανοίγει στος55 βαθμούς.Δεν έχω μπαφερ.Εχω ένα μποιλερ200 λίτρα για ζεστό νερό χρήσης.Στους 37βαθμους δεν είναι πολύ χαμηλά;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 5 Μήνες πριν #177963 από giannis kalor
Απαντήθηκε από giannis kalor στο θέμα Re:Re:Ξύλο λέβητας burnit

ntrap έγραψε: Εγώ τον κυκλοφορητή τον έχω να ανοίγει στος55 βαθμούς.Δεν έχω μπαφερ.Εχω ένα μποιλερ200 λίτρα για ζεστό νερό χρήσης.Στους 37βαθμους δεν είναι πολύ χαμηλά;

Εμείς έχουμε ένα μποιλερ 120 λίτρα . Αλλά επειδή έχω την θερμοκρασία στον λέβητα χαμηλά στους 62 βαθμούς μην φανταστείς ότι έχει καυτό νερό . Μου είπαν ότι πρέπει να τον πάω στους 68-72 αλλά φοβάμαι για υπερχείλιση . Το βάλαμε να γυρνάει από 37 βαθμούς τα νερά για να μην παθαίνουν θερμικό σοκ απότομα τα σώματα . Αλλά σιγά σιγά να πιάνουν θερμοκρασια . Ετσι αργεί να ανεβάσει σε σχέση με σένα . Αλλά έχω πιο νωρίς ζέστη στο σπίτι απλά σιγά σιγά .

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.058 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ