Επιλογή Λέβητα Ξύλου

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #145222 από JoGreek
Απαντήθηκε από JoGreek στο θέμα Επιλογή Λέβητα Ξύλου
Η μελετη ανταποκρινεται σε 40kw λεβητα πετρελαιου τον οποιο δεν δουλευω συνεχομενα αλλα 6 ωρες ημερησιως παραλληλα με ενεργειακο αεροθερμο τζακι τοποθετημενο στον 2 οροφο
Αυτος ειναι και ο λογος που ψαχνω μια λυση για να ζεστενετε ολο το σπιτι με ενα καυσιμο παρολο που το τζακι θερμενει το χωρο που βρισκομαι(2οροφο και χλιαρα τον 3ο)
Τωρα για καταναλωση 2 μηνων σε πετρελαιο για 6 ωρες ημερησιως να δουλευουν τα 4 σωματα εκαψε 350λτ
Νομιζω οτι με μια καλη επιλογη και με την βοηθεια σας θα εχω ενα καλο αποτελεσμα για μια 24 λειτουργια θερμανσης
Απο τις προτασεις σας με ενθουσιασε
kombi-boilers.gr/index.php?route=product...ath=61&product_id=76
που νομιζω οτι θα ανταποκρινεται στις αναλογιες που μου αντιστοιχουν και διαθετει ολα τα υποβοηθηματα

Ευχαριστω και παλι για τις απαντησεις και το ενδιαφερον σας

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #145261 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Επιλογή Λέβητα Ξύλου
Καλησπέρα και από εμένα. Φίλε Jo πρέπει να ξέρεις τα εξής όταν μας γράψεις την επόμενη φορά για να σε βοηθήσουμε:
1) Ισχύ θερμαντικών σωμάτων
2) Τύπος Σωμάτων (κλασικά-Πάνελ)
3) Ισχύς λέβητα πετρελαίου
4) Διάσταση σωλήνων και τρόπος σύνδεσης αυτών με τα Θ.Σ>
5) Ανάφερε σε πόσο χρόνο ο καυστήρας λειτουργούσε για να πιάσει τους 65c στο νερό των σωμάτων.
6) Στους πόσους βαθμούς θέτετε τον θερμοστάτη χώρου και σε πόση ώρα έπιανε θερμοκρασία και έκοβε τον καυστήρα.
Να ξέρεις κάτι σημαντικό. Οι λέβητες ξύλου όσους ανάφερες εκτός Σαμαράς και Θερμοστάλ είναι κατά τη γνώμη μου αληθείς περίπου σε αυτό που γράφουν.
Δηλαδή αν πάρεις έναν ξυλολέβητα 40 kcal/h ή 48 kw θα αντιμετωπίζεις σίγουρα πρόβλημα λειτουργίας ως προς την απόδοση και ιδαίτερα
σε χαμηλές θερμοκρασίες.
Ο μικρός λέβητας (48 kw) εκτός πυρόλυσης έχει πολύ μικρή απόδοση σε σχέση με έναν 60 kw για την περίπτωσή σου.
Τι θέλω να πώ?
Αν επιλέξεις έναν με πυρόλυση (astra-gas 40) και τοποθετήσεις τρίοδη 55 και τετράοδη θα σε βγάλει παλικάρι. Γιατί έχει μεγάλο θάλαμο φόρτωσης και θα βάζεις ξύλα δύο φορές την ημέρα.
Αν επιλέξεις Ελληνικό απλό επειδή ο θάλαμος είναι μικρότερος και η θερμαινόμενη επιφάνεια του (αυτή που αναφέρουν οι κατασκευαστές) , είναι μικρότερη από αυτή που γράφουν (άσε που δεν αναφέρεται εκτός από τη θερμοστάλ και Σαμαράς) σίγουρα θα αποτύχεις.
Όσοι λειτουργούν έως τώρα , αντιμετωπίζουν ελαφρύ Χειμώνα και δεν προδίδονται. Θα πάρεις για τη περίπτωσή σου αν θέλεις να έχεις οικονομία έως και το μισό, λέβητα πάνω από 60 kw σε Ελληνικό απλό.
Τα παραπάνω χρήματα είναι 250-300 ευρώ αλλά η οικονομία πραγματικά μεγάλη.
Καπνοδόχος μονωμένη και πάνω από 5 μέτρα για να τραβάει.
Εδώ τα χρήματα είναι περίπου για το Καλοκαίρι στα 1350 ευρώ για έναν 60 kw της θερμοστάλ με ηλεκτρονικό πίνακα.
Εγω θα αγόραζα 70 kw για να είμαι ακόμα πιο σίγουρος.
Τρίοδη φορτίου και εδώ 55 άρα χωρίς δοχείο και τετράοδη.
Καλή καμινάδα πάνω από 22 εκατ. με μόνωση και θα έχεις κάνει καλή δουλειά.
Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #145263 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Επιλογή Λέβητα Ξύλου
κ. Σταθη Μηχανολογε, για 3αρα μεζονετα στην Β. Ελλαδα 180 μετρα ελευθερη απο παντου και 2008 κατασκευη πιστευεις οτι ενας βιομηχανικος 250 Kw του Σαμαρα θα μας καλύψει???

Μα ειμαστε με τα καλα μας??? 70 Κw λεβητα για 130 μετρα σπιτι του 2010???


Το σταματω εδω...κι οποιος καταλαβε ας προσεξει τι γραφονται στο φορουμ!
Last edit: 9 Χρόνια 2 Μήνες πριν by kosmidis80.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #145264 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Επιλογή Λέβητα Ξύλου
Δεν πάει έτσι όμως εσύ φίλε το πηγαίνεις αλλού. Εγώ δεν είμαι χθεσινός. Κάνω εγκα/σεις από το 1989 και έχω δεί πολλά περισσότερα από εσένα. ΄Μπορεί να λές ότι θέλεις αλλά όπου δοκίμασα λέβητες μικρούς απέτυχα να ζεστάνω τα σπίτια των πελατών μου. Εσύ δεν καταλαβαίνεις ένα πράγμα. Το πηγαίνεις αναλογικά και εδώ κάνεις λάθος.
Ένας ξυλολέβητας με ισχύ τις 100000 χιλιθερμίδες ποια νομίζεις είναι η θερμαινόμενη επιφάνειά του. Μήπως ξέρεις και την ειδική φόρτιση των? Αν σου πώ ότι η μέση ειδική φόρτιση ανά τετραγωνικό μέτρο θερμαινόμενης επιφάνειας είναι 12 kw τι θα πείς. Εγώ σχεδιάζω λέβητες για μερικούς κατασκευαστές και ξέρω τι λέω.
Αν σου πουλήσουν ανάλογα τη ειδική φόρτιση θα σημειώσουν έλλειμα αντί κέρδος.
Ασε που πολλοί κατασκευαστές δεν γνωρίζουν στοιχειώδες στη θέρμανση με βιομάζα.
Ένας 70 Kw ξυλολέβητας / 12 kw/μ2 =5,8 m2. Αν μου βρείς έναν με τέτοια θα τα παρατήσω.
Ούτε ο 116 kw δεν έχει τέτοια επιφάνεια. Και να σου πώ κάτι άλλο. Στον ξυλολέβητα μετράει μόνο η ενεργητική ειδική φόρτιση. Πράγμα που σημαίνει σημεία αυτής δεν υπόκεινται σε υψηλή θερμική φόρτιση και δεν συμμετέχουν ενεργά στη μετάδοση της θερμότητας.
Να γράφεις τα παραπάνω σε κανέναν άλλον και όχι σε κάποιον που βοηθάει πραγματικά και με εμπειρία 25 + ετών με πάνω από 300 εγκα/σεις Κ. Θερμάνσεων.
Σταμάτα λοιπόν να γράφεις μακακίες αν δεν έχεις τίτλους και εμπειρία στο αντικείμενο.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #145268 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Επιλογή Λέβητα Ξύλου
Σ ευχαριστω με καλυψες! Τα εχεις μπερδεμενα στο μυαλο σου... αλλα και ποιος ειμαι εγω που θα σου το πω, ε?
Δεν πειραζει παρ ολα αυτα, ασε να λεω εγω μαλακιες και ασε εσενα να σε διαψευδουν ολοι οι Ευρωπαιοι κατασκευαστες και οι χρηστες εδω μεσα που δεν εβαλαν 70 kw λεβητα για να ζεστανουν 130 μετρα σπιτια.

Και επειδη ξερεις οτι τα τμ θερμαινομενης επιφανειας δεν ειναι πανακεια ούτε και η ουσια, απλα το λες εδω που δεν μπορει κανεις να σου φερει αλλη αποψη ή που δεν θελει να ασχοληθει με τα οσα λες... Πουλα την εξυπναδα για την θερμαινομενη επιφανεια και τα αυξημενα kw στους πελατες φίλε Στάθη! εχω ενα βαρελι με θερμαινομενη επιφανεια ιση με 5-6 τετραγωνικα και ο κατασκευαστης του το δινει για 70000 θερμιδες, λες αυτος να αποδωσει καλυτερα και να ειναι πιο οικονομικος απο εναν varmebaronen ή εναν windhager που ειναι μαξιμουμ 25 kw και μισος σε επιφανειες? Γιατι δεν μας λες επισης ή δεν υπολογίζεις την απαγώμενη θρμοκρασια με τη ταχύτητα γίνεται και μονιμως μας λες για τα τετραγωνικα της θερμενομενης επιφανειας? Γιατι μου λες για ειδικη φορτιση οταν δεν κανεις λογο για την παραπανω ταχυτητα της απαγωγης - εκτος και ανα μας πεις τωρα οτι μονο η φλογα ειναι που εχει σημασια!?

Υγ. Γιατι ζοριστηκες και το παιζεις τσαμπουκα παρ ολα αυτα δεν το καταλαβα?! Δεν σ αρεσει να ακους αλλες γνωμες?
Υγ2. Μιλα πιο απλα να σε καταλαβαινει ο κοσμος - δεν χρειαζεται να μας λες πχ. για ειδικη φορτιση
Last edit: 9 Χρόνια 2 Μήνες πριν by kosmidis80.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #145277 από Grecu_
Απαντήθηκε από Grecu_ στο θέμα Επιλογή Λέβητα Ξύλου
Καταρχάς, 40kW για 130τμ του 2010 μου φαίνονται εξωφρενικά πολλά, εκτός κι α) εισαι σε καμιά βουνοκορφή, β) έχεις μόνο τζάμια γύρω γύρω. Όπως και να'χει JoGreek δώσε όσες περισσότερες πληροφορίες μπορείς.

etsa67 έγραψε: Να ξέρεις κάτι σημαντικό. Οι λέβητες ξύλου όσους ανάφερες εκτός Σαμαράς και Θερμοστάλ είναι κατά τη γνώμη μου αληθείς περίπου σε αυτό που γράφουν.

Φίλε Στάθη, τι ακριβώς θέλεις να πεις εδώ? Οι λέβητες του Σαμαρά και της Θερμοστάλ είναι στο περίπου ή οι υπόλοιποι?

Όσο για τον βιομηχανικό του Σαμαρά μπορεί και να φτάσει αλλά δεν τον βλέπω να χωράει σε ύψος :silly:
Last edit: 9 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Grecu_.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.080 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ