Υλικά και σχέδιο εγκατάστασης λέβητα

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #143909 από yiannisjs@gmail.com
Καλημέρα Λευτέρη και χρόνια πολλά.
Εχω boiler 200lt τριπλής στον ηλιακό. Θα είναι όμως στα 8 μέτρα απόσταση με εξωτερικούς σωλήνες.
Θα έχει πολλές απώλειες?
Μπορώ να το συνδέσω σαν σώμα ή να πάρω ένα μικρότερο και να το βάλω κάπου μέσα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #143918 από lefteris
Καλή σου ημέρα και εσένα.

Δεν είμαι μηχανολόγος - μηχανικός αλλά ουτε και εγκαταστάτης ή υδραυλικός.

Η λογική όμως μου λέει ότι το σωστό θα είναι να χρησιμοποιήσεις πολυστρωματικές σωλήνες και αν γίνεται μόνωσέ ΄τες για μικρότερες απώλειες επιπρόσθετα εξωτερικά και δες αν γίνεται να πάρεις δοχείο αδράνειας με σερπαντίνα για να ζεσταίνεις τα νερά του αδράνειας με τον ηλιακό τις ηλιόλουστες μέρες σαν υποβοήθηση της θέρμανσης. Αυτό προυποθέτει επιπρόσθετα έξοδα για ελεγκτή και κυκλοφορητή για τα νερά (κιτ ηλιοθερμίας).

Αν τώρα συνδέσεις κατευθείαν (δεν είναι απαραίτητο να καταργήσεις σώμα) σκέψου ότι αν δεν έχεις ζεστά νερά από τον ηλιακό - θα λειτουργεί αντίστοφα και θα χάνεις θέρμανση από τον ξυλολέβητα με το να ζεσταίνεις τα νερά του ηλιακού ενω δεν πρέπει. Άσε που δεν ξέρω αν θα έχεις πρόβλημα με τον υπάρχοντα κυκλοφορητή ( αν δηλαδή θα ΄΄σηκώνει΄΄ να ανακυκλώνει τα νερά στο ΄΄νεο κύκλωμα΄΄ που λογικά θα βρίσκεται σε μεγαλύτερο ύψος ο ηλιακὀς).

Από ιδία πείρα...νερά του ηλιακού με υψηλές θερμοκρασίες...αργά ή γρήγορα...θα προκαλέσουν ζημιά στις πλαστικές σωλήνες των καλοριφέρ ...αν έχεις.

Το ίδιο και για τον ξυλολέβητα (δες το σχεδιάγραμμα)...καλό είναι να υπάρχει βαλβίδα ανάμειξης (mixing valve) πριν από τον κυκλοφορητή.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #143919 από yiannisjs@gmail.com
Καλημέρα Λευτέρη και χρόνια πολλά.
Εχω boiler 200lt τριπλής στον ηλιακό. Θα είναι όμως στα 8 μέτρα απόσταση με εξωτερικούς σωλήνες.
Θα έχει πολλές απώλειες?
Μπορώ να το συνδέσω σαν σώμα ή να πάρω ένα μικρότερο και να το βάλω κάπου μέσα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #143926 από dimlyk
Καλη πρωτοχρονια σε ολους :-)
Μια χαρα ειναι οι χαλκοσωληνες αλλα απαραιτητα μονωση και βαψιμο η επικαλυψη οση ειναι εξωτερικα για να μην καταστραφει .
Για τον ηλιακο καλα στα λεει ο λευτερης αν ομως επιμενεις να τον συνδεσεις απλα πιο σωστο ειναι σε δικο του κυκλωμα ελεγχομενο απο καποιο θερμοστατη ειτε με ξεχωριστο κυκλοφορητη ειτε με καποια ηλεκτρομαγνητικη βαννα ωστε τα νερα του ηλιακου να μην ξεπερνουν τους 60 βαθμους κι επθσης καλη μονωση στις σωληνωσεις


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.062 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ